Nejtěžší Dakar za posledních deset let. Závodníky děsila Klymčiwova rozpůlená motorka

Radek Vičík Radek Vičík
9. 1. 2018 10:45
Písek a nevyzpytatelné duny třetí etapy notně zamávaly ambicemi řady českých favoritů Rallye Dakar. Motocyklista Ondřej Klymčiw skončil v nemocnici, Tomáš Kubiena už "nerozchodil" svoji čtyřkolku a piloti kamionů Aleš Loprais a Martin Kolomý se potýkali s technikou. Naopak Martin Macík mladší si připsal čtvrtým místem v etapě životní výsledek na slavné soutěži.
Ondřej Klymčiw začal třetí etapu Dakaru výborně, ale místo v cíli skončil v nemocnici v Limě.
Ondřej Klymčiw začal třetí etapu Dakaru výborně, ale místo v cíli skončil v nemocnici v Limě. | Foto: ČTK

San Juan de Marcona - Jubilejní čtyřicátý ročník Rallye Dakar dává všem účastníkům od začátku zabrat. Také třetí etapa je zavedla do peruánských pouští a 295 měřených kilometrů přineslo řadě českých účastníků velké problémy.

Nejhůře (a to doslova) dopadl motocyklista Ondřej Klymčiw, jenž si při pádu zlomil obratel a čeká ho operace. Loni dvanáctý rodák z Pardubic tak skončil podobně jako předloni, kdy měl také vážnou havárii.

"Hybnost je ale zachována. Informace o poranění hlavy se nepotvrdily. Hlava je v pořádku, bez otoku mozku. Zhmožděné plíce jsou už jen maličkost," sdělila ČTK Klymčiwova manželka Tereza.

Na většinu soupeřů pohled na zničenou Klymčiwovu Husqvarnu s rozesetými troskami silně zapůsobil. "Viděl jsem rozpůlenou motorku Ondry Klimčiwa. Zhrozil jsem se," uvedl český motocyklista David Pabiška. "Je to nejtěžší Dakar za posledních deset let," dodal jezdec, který sám zápasí s naraženou klíční kostí.

Francouz Loic Minaudier dokonce přiznal, že pak raději ubral plyn. "Vidět takové věci není snadné. Okamžitě jsem zpomalil a dlouho mi trvalo, než jsem se vrátil do svého tempa," řekl italské verzi stránek motorsport.com.

Druhým českým jménem na pondělním seznamu odpadlíků byl čtyřkolkář Tomáš Kubiena, jenž nedokázal opravit "stávkující" stroj.

Loprais ztratil čas, Kolomý naději na přední umístění

Technické problémy přinesly velké problémy oběma favorizovaným pilotům kamionů Tatra. Aleš Loprais ztratil skoro hodinu a půl kvůli opravě vozu a propadl se na sedmé místo v průběžném hodnocení Rallye Dakar.

Ještě hůře dopadl Martin Kolomý z Bugygry. Jeho Phoenix začal stávkovat v nedostupném terénu v dunách 20 kilometrů před cílem, které dosahují do několika set metrů. "Dnešní začátek etapy byl nádherný, ale pak nás postihla technická závada na elektroinstalaci a odstavilo nás to na dost dlouhou dobu. Nemohli jsme to najít, ale důležitý je to, že jsme v cíli a můžeme pokračovat, sice s velkou ztrátou, ale budeme bojovat dál, protože jsme na začátku soutěže," popsal jezdec své problémy.

Ve 3. etapě dakarské rallye se musel jezdec Tatry Martin Kolomý vzdát nadějí na slušné celkové umístění. Zradila technika a trať byla příliš náročná. | Video: Tatra Buggyra Racing

"Není to příjemné, měli jsme to hodně dobře rozjetý, byli jsme hodně vepředu. Ale bohužel stalo se, do techniky nikdo nevidí, i když přijedeme 100% nachystaní, pořád to jsou jen drátky a roztočený kolečka, je to prostě smůla," zafilozofoval si Kolomý, jenž nabral velkou časovou ztrátu a do bivaku dorazil až po limitu.

Tým podle informací z Peru využije žolíka, takže Kolomý může do čtvrté etapy i přes pondělní problémy startovat hned za deseti nejlepšími kamiony a bude moci útočit na dílčí vítězství.

Pořádně si zapracovali i mechanici Martina Prokopa, který kousek před cílem otočil svůj Ford přes střechu, aby byl vůz do rána jako nový.

Macík neriskoval. A to se vyplatilo

Na třetí etapu si naopak nemůže stěžovat Martin Macík mladší, který si čtvrtým místem zajel životní výkon na legendární soutěži a stal se zároveň nejlepším Čechem v této kategorii na páté pozici.

Úspěch se však nerodil snadno, posádka musela kamion LIAZ v mezičase mezi oběma půlkami rychlostní zkoušky opravovat. "Kamčák vyletěl přes 3 metry do vzduchu a pak sebou řachnul na všechna čtyři kola. A bohužel jsme utrhli pravé přední tlumiče. Ale kluci mechanici na přejezdu mezi etapami podali výborný výkon, stihli je bleskově vyměnit a jelo se dál," popsal Macík perné chvilky.

Pak ale stroj přezdívaný Franta šlapal jako hodinky a jezdec v barvách týmu Big Shock Racing se postupně prokousával dopředu. "Nejeli jsme přes hranu. Jeli jsme si pěkně to svoje, co už umíme. Nikde jsme se neztratili. Všechno bez problémů, nic už se nepřihodilo a najednou baf, jsme v cíli a čtvrté místo. Takže super," dodal Macík.

Ve 3. dakarské etapě z Pisca do San Juan de Marcona se dařilo Martinu Macíkovi na Liazu. Dojel mezi kamiony čtvrtý, i když si vůz po skoku poničil. | Video: Big Shock Racing
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy