Kolomý pomáhal rivalovi, Macík bojoval s technikou. Dakar teď míří do mrazivého pekla v Bolívii

Radek Vičík Radek Vičík
11. 1. 2018 10:51
Pátá a poslední etapa kompletně odjetá v peruánských dunách dala účastníkům Rallye Dakar zabrat. Obtížnost soutěže se podle řady jezdců stále stupňuje.
Martin Kolomý se pořadím Dakaru postupně probíjí vpřed.
Martin Kolomý se pořadím Dakaru postupně probíjí vpřed. | Foto: Buggyra

Arequipa - Martin Kolomý se otřepal z problémů na začátku týdne a v páté etapě Rallye Dakar byl znovu nejúspěšnějším Čechem. Martin Macík mladší i přes sérii problémů udržel čtvrtou příčku v celkovém hodnocení kamionů. Záludný peruánský písek teď vystřídají neméně zrádné hory v Bolívii.

Pilot Buggyry nejprve předvedl gentlemanské gesto, když pomáhal postavit na kola Kamaz lídra soutěže Eduarda Nikolaeva, který skončil na boku. To mu nic neubralo z tempa a v cíli si připsal sedmou pozici.

"Dneska opět hodně pěkná etapa, akorát ve druhé půli jsem lehce ztratil výkon a některé duny jsme museli přejíždět na třikrát. Ale jak tak koukám, nic moc se za námi neděje, takže kluci asi ještě hledají waypointy. Letošní Dakar se mi opravdu hodně líbí, když bude každý takový, tak já budu spokojený," líčil Kolomý své dojmy v bivaku hned po dojezdu etapy.

Macík si na cestě k udržení čtvrtého místa zažil v náročné etapě problémů až až. Přitom v první částí se posádce žlutého závodního speciálu LIAZ s číslem 510 dařilo držet na druhém místě a vše se zdálo být ideální. 

Jenže druhá středeční porce, zkrácená na 150 km, přinesla trable. "Hned v úvodu jsme opět hledali bod. Když jsme ho konečně našli, tak jsme se vzápětí zakopali. Po vyhrabání Franty z písku se jelo dál, ale když jsme se dostali k jednomu z kaňonů, byl zatarasený převrácenou buginou. Takže hop ven a obrátit ji na kola, abychom projeli. No, a pak přestalo fungovat řízení," popisoval Macík útrapy, které na závodníky připravila pátá etapa. 

"Nešlo nám zatáčet doleva ani doprava, což byl velký průšvih. Takže jsme museli začít s opravami. Mechanik Michal Mrkva našel závadu, opravil ji do patnácti minut a opět jsme vyjeli," uvedl navigátor František Tomášek.

Technika však stávkovala dál. "Nasadili jsme tempo a začali předjíždět soupeře, ale znova se objevil problém s řízením. Vyletěli jsme z trati, trochu se potloukli, a opravovali… Asi tak 30 minut. A když jsme si mysleli, že už to horší být nemůže, tak jsme udělali ještě defekt na pravém zadním kole," doplnil spolujezdec.

"Nic horšího jsem snad v životě nejel"

David Pabiška, který jede už svůj dvanáctý Dakar, si na motorce užil svoje s bolavou klíční kosti  "Nic horšího jsem snad v životě nejel. Písek byl ve středu tak rozsekaný a nakypřený, že se v tom nedalo závodit. Dostali jsme záhul, jako obvykle," popisoval náročné podmínky závodník Barth Racing.. "Nějaké kopce prostě nešly vyjet. Pak tam byl jeden nádherný sjezd, který měl snad půl kilometru. To jsem si myslel, že sjíždím po skokanském můstku." 

Jezdci Tatry Martinu Kolomému se letošní Dakar líbí. Názor nemění ani po technických problémech v páté etapě. | Video: Tatra Buggyra Racing

Soutěž přišla o jednoho z favoritů kategorie automobilů, Sébastiena Loeba. Hned  na pátém kilometru spadl do prachové jámy, když se snažil vyhnout jinému soutěžícímu, který uvíznul v duně.

Po mohutném nárazu navigátor Daniel Elena pocítil ostrou bolest v hrudní kosti a kostrči. Poté, co jim pomohl kamion, Peugeot 3008DKR Maxi by mohl pokračovat a dokončit etapu, ale protože spolujezdec nedokázal vzpřímeně sedět, nezbylo francouzsko-monacké posádce nic jiného, než po prvním úseku ze zdravotních důvodů odstoupit.

"Daniel měl po nárazu velké bolesti. Etapu jsme dokončili velmi pomalu, aby se bolest nezhoršovala. Vzhledem k Danielovu zranění nemáme jinou možnost, než odstoupit," uvedl devítinásobný mistr světa v rallye.

Motocyklista Ondřej Klymčiw zůstává po havárii ve třetí etapě v umělém spánku, plánovanou operaci lékaři odložili. "Lékaři měli Ondru dnes probudit z umělého spánku, ale to se nakonec odkládá na zítra. V tuto chvíli ještě podstoupí magnetickou rezonanci, ale jinak je jeho stav dobrý," cituje ČTK zprávu týmu Klymčiw racing, Pardubický rodák si zlomil dva obratle a pohmoždil plíce.

Bolívie přinese déšť a možná i sníh

Náročné peruánské písky budou ale brzy zapomenuty, protože ve čtvrtek se konvoj Dakaru přesune do Bolívie. "Z obrovských dun a z přijatelných teplot vyrážíme do chladu a vody. Čeká nás bahno, déšť a podle pořadatelů dokonce sníh," tvrdil Josef Macháček z týmu Barth Racing.

Jak už 60letý doyen závodního pole několikrát uvedl, vysokohorské podmínky druhé hostitelské země letošní Rallye Dakar nemá rád. "Opět jedeme do zkur… Bolívie," dal Macháček jasně najevo, že se netěší.

"Už před startem čtvrteční etapy se dělají změny. Posouvá se čas, pořadatelé říkají, že bude na přejezdu hor mínus jeden stupeň. Nic hezkého nás tam nečeká," doplnil pětinásobný vítěz Dakaru.

Podle aktuálních informací od týmu Barth Racing se dá ve čtvrtek čekat prudký déšť. Pro motorky a čtyřkolky už byla zrušena první část šesté etapy ještě na peruánském území.

"Slyšel jsem, že místy může i sněžit. Z vyprahlého pekla se tak stane mrazivé. V minulém ročníku jsem měl nejvíc havárií právě v Bolívii, když jsem padal v bahně a na kluzkém terénu," varoval čtyřkolkař Zdeněk Tůma.

Jezdec LIAZu Martin Macík Jr. přijel do cíle 5. dakarské etapy naštvaný. Během závodu čekal na vyproštění cizího auta a pak selhalo řízení jeho vozu. | Video: Big Shock Racing
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Šéf banky Credit Suisse rezignoval, opakovaně porušil opatření proti koronaviru

Předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse António Horta-Osório kvůli porušení pravidel karantény v době pandemie nemoci covid-19 s okamžitou platností rezignoval. Ve funkci byl devět měsíců. Banka v prohlášení uvedla, že Horta-Osório odešel na základě interního vyšetřování a ve funkci ho nahradí Axel Lehmann.

Credit Suisse minulý měsíc při předběžném vyšetřování zjistila, že Horta-Osório porušil koronavirová pravidla. V červenci se zúčastnil finále tenisového turnaje ve Wimbledonu v době, kdy podle britských nařízení měl být v karanténě. V listopadu pak podle agentury Reuters porušil švýcarská pravidla, když přiletěl do země 28. listopadu a odletěl 1. prosince, ale po příletu měl být deset dní v karanténě.

"Horta-Osório byl sice zodpovědný za novou strategii, jeho krátké působní ale znamená, že reorganizace je pravděpodobně teprve v rané fázi. Ironií je, že Horta byl najat, aby napravil poškozenou pověst Credit Suisse a reorganizoval kulturu riskování v bance," uvedl analytik investiční firmy United First Partners Justin Tang. Dodal, že Credit Suisse se už delší dobu nachází v sekci "poškozené zboží".

Zdroj: ČTK
Další zprávy