Vánoce v Alpách. Spenglerově poháru vládne Kanada, Třinec zkusí navázat na Jihlavu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 12. 2018 9:58
Ani letos se neobejde tradiční hokejový turnaj Spengler Cup bez české účasti. Pozvání na vánoční podnik v Davosu přijali třinečtí Oceláři a spolu s dalšími čtyřmi týmy se pokusí ukončit nadvládu evropských Kanaďanů, kteří počítají tři vítězné zářezy v řadě. To českým klubům se ve Švýcarsku v posledních letech tolik nedaří a triumf Jihlavy z roku 1982 už začíná pořádně zarůstat vousem.
Tým Oxfordu na Spenglerově poháru 1923
Tým Oxfordu na Spenglerově poháru 1923 | Foto: Thirdstringgoalie.blogspot.com

Oxford a Berlín na špici

První ročník Spenglerova poháru se odehrál v roce 1923, což z něj činí nejstarší krátkodobý klubový turnaj na světě. V inauguračním roce se vedle Davosu turnaje zúčastnila mužstva Berlína, Vídně a univerzitní výběry z Cambridge a Oxfordu. Hrálo se samozřejmě na otevřeném kluzišti a kvůli silnému sněžení se turnaj protáhl až do prvního lednového dne roku 1924.

Vítězem se stal tým Oxfordu, tvořený kanadskými studenty, před druhým Berlínem. Až do roku 1926 se tato dvě mužstva na prvním místě střídala. Oxford přidal výhru v roce 1925, Berlín zvítězil v prvních dvou sudých ročnících. Domácí hokejisté Davosu uspěli ve finále až napočtvrté v roce 1927.

 

Právě se děje

Další zprávy