Vánoce v Alpách. Spenglerově poháru vládne Kanada, Třinec zkusí navázat na Jihlavu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 12. 2018 9:58
Ani letos se neobejde tradiční hokejový turnaj Spengler Cup bez české účasti. Pozvání na vánoční podnik v Davosu přijali třinečtí Oceláři a spolu s dalšími čtyřmi týmy se pokusí ukončit nadvládu evropských Kanaďanů, kteří počítají tři vítězné zářezy v řadě. To českým klubům se ve Švýcarsku v posledních letech tolik nedaří a triumf Jihlavy z roku 1982 už začíná pořádně zarůstat vousem.
Spengler Cup 1961
Spengler Cup 1961 | Foto: Spenglercup.ch

Rusové, Japonci a další česká vítězství

Spenglerův pohár po druhé světové válce nadále rostl a jeho věhlas se šířil po celém světě. Výhru dobyla postupně mužstva z Itálie, Francie či Sovětského svazu. Týmy z komunistického Československa jezdily do Davosu pravidelně a po LTC Praha přidaly další tituly také Sparta, Rudá hvězda Brno a Dukla Jihlava. Ovšem první ruské mužstvo se zúčastnilo až v roce 1967.

Lokomotiv Moskva porazil ve finále kanadský Kingston 8:4 a první účast na turnaji proměnil ve velmi úspěšnou. V dalších letech patřily hlavně souboje mezi československými a sovětskými kluby k památným momentům turnaje. Jihlava ve finále třikrát padla s Leningradem, Slovan Bratislava s Václavem Nedomanským složil v boji o titul Gorkij a Čeljabinsk.

Zajímavou vsuvkou byla v roce 1971 účast japonské reprezentace, která se chystala na domácí olympiádu v Sapporu a na Spengler Cupu překvapila třetím místem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy