Vánoce v Alpách. Spenglerově poháru vládne Kanada, Třinec zkusí navázat na Jihlavu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 12. 2018 9:58
Ani letos se neobejde tradiční hokejový turnaj Spengler Cup bez české účasti. Pozvání na vánoční podnik v Davosu přijali třinečtí Oceláři a spolu s dalšími čtyřmi týmy se pokusí ukončit nadvládu evropských Kanaďanů, kteří počítají tři vítězné zářezy v řadě. To českým klubům se ve Švýcarsku v posledních letech tolik nedaří a triumf Jihlavy z roku 1982 už začíná pořádně zarůstat vousem.
Spengler Cup 1961
Spengler Cup 1961 | Foto: Spenglercup.ch

Rusové, Japonci a další česká vítězství

Spenglerův pohár po druhé světové válce nadále rostl a jeho věhlas se šířil po celém světě. Výhru dobyla postupně mužstva z Itálie, Francie či Sovětského svazu. Týmy z komunistického Československa jezdily do Davosu pravidelně a po LTC Praha přidaly další tituly také Sparta, Rudá hvězda Brno a Dukla Jihlava. Ovšem první ruské mužstvo se zúčastnilo až v roce 1967.

Lokomotiv Moskva porazil ve finále kanadský Kingston 8:4 a první účast na turnaji proměnil ve velmi úspěšnou. V dalších letech patřily hlavně souboje mezi československými a sovětskými kluby k památným momentům turnaje. Jihlava ve finále třikrát padla s Leningradem, Slovan Bratislava s Václavem Nedomanským složil v boji o titul Gorkij a Čeljabinsk.

Zajímavou vsuvkou byla v roce 1971 účast japonské reprezentace, která se chystala na domácí olympiádu v Sapporu a na Spengler Cupu překvapila třetím místem.

 

Právě se děje

Další zprávy