Překvapivá varianta. Češi jdou ve čtvrtfinále na Němce a zůstávají v Bratislavě

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 5. 2019 22:27
Před úterním vyvrcholením skupinové fáze to byla jedna z méně pravděpodobných variant, přesto je to tak. Čeští hokejisté změří ve čtvrtfinále MS v Bratislavě síly s Německem a zápas odehrají v hlavním městě. Zbylé dvojice pro čtvrtfinálová utkání tvoří Rusko s USA, Finsko se Švédskem a Kanada proti Švýcarsku.
Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále hokejového MS utkají s Německem.
Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále hokejového MS utkají s Německem. | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Základní přání se českému týmu splnilo. Na čtvrtfinále hokejového MS se nemusí stěhovat do Košic, díky druhému místu ve skupině zůstane v Bratislavě.

O postup do semifinále si Češi zahrají proti Němcům, kteří se po úterní výhře nad Finskem posunuli na třetí místo košické skupiny a vzhledem k porážce Američanů v zápase s Kanadou už ho neopustili.

Češi a Němci se ve čtvrtfinále MS potkali zatím jen v roce 1996 ve Vídni, kde zvítězili svěřenci trenéra Luďka Bukače staršího 6:1 a posléze došli až ke zlatým medailím. Po 23 letech dojde k teprve druhému souboji obou národních týmů ve vyřazovací fázi šampionátu.

"Malinko bych se přikláněl k Němcům, ale ve čtvrtfinále má každý tým velkou kvalitu. U nikoho není náhoda, že se tam dostal," řekl po výhře nad Švýcary útočník Michael Frolík. Ostatní členové českého mužstva včetně trenéra Miloše Říhy nechtěli o možných soupeřích příliš mluvit.

"Nezáleží na soupeři, musíme se soustředit na sebe. Nebýt vylučovaní, pohlídat si obranné pásmo a plnit úkoly ve středním. Pak si myslím, že o zbytek se útok postará," prohlásil obránce Radko Gudas, když ještě byly ve hře další varianty s Američany, Kanaďany a Finy.

Češi nastoupí proti Němcům ve 20:15, v Košicích sehrají večerní utkání Finové proti Švédům. Od 16:15 budou hrát v Bratislavě Rusové proti USA a v Košicích se střetnou Kanaďané se Švýcary.

Prodloužení ve třech a nový klíč pro semifinále

Ve vyřazovací části šampionátu čeká novinka, kterou představila IIHF v prosinci minulého roku. Pokud čtvrtfinále, semifinále nebo utkání o třetí místo skončí v základní hrací době nerozhodným výsledkem, nově bude následovat prodloužení se třemi bruslaři na obou stranách.

Nikoli se čtyřmi, jak tomu bylo doposud. Délka prodloužení zůstává stejná, deset minut. IIHF si od změny formátu slibuje méně zápasů play off, které by došly k rozhodnutí až v samostatných nájezdech. Ty však nadále zůstávají součástí čtvrtfinále, semifinále a zápasu o bronz.

Samostatnou kapitolou je finálové utkání, v němž by prodloužení trvalo až do vstřelení vítězného gólu. I ve finále by se prodloužení hrálo jen se třemi bruslaři na obou stranách, a to o délce dvaceti minut s případným nastavováním dalších stejně dlouhých částí.

Další novinkou je nasazování týmů do semifinále. Postupující čtyřka ze čtvrtfinále se seřadí na základě dosažených výsledků ve skupině a utká se podle klíče první se čtvrtým a druhý proti třetímu.

V porovnání obou skupin jsou na tom nejlépe Rusové, za nimi následují Kanada a Česko. Čtvrté je Finsko, páté Švédsko, šestí Němci, sedmí Američané a osmí Švýcaři. Je tedy jisté, že na ruskou sbornou narazí Češi nejdříve až v případném finále.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy