Žádná vzpoura, jen se ozval starý systém, vysvětluje spor v kabině Lintner

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 5. 2019 9:44
Herně potěšili, ale do čtvrtfinále nepostoupili. A na závěr překvapili kontroverzí. Výkony Slováků na domácím mistrovství světa zhodnotil pro Aktuálně.cz mistr světa Richard Lintner.
Slováci slaví branku Libora Hudáčka v duelu s Německem
Slováci slaví branku Libora Hudáčka v duelu s Německem | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Předposlední zápas ve skupině nad Velkou Británií vyhráli slovenští hokejisté 7:1, ale svého kanadského kouče Craiga Ramsayho naštvali nedodržováním taktiky.

"Byl nervózní, že nehrajeme to, co po nás požaduje," přiznal forvard Libor Hudáček. A pak spustil: "Ale my jsme Evropané, Slováci. Hráli jsme to, co jsme chtěli my. Vypadalo to jinak, než si představoval trenér, ale potěšili jsme diváky."

Překvapivá slova ostře sepsul televizní expert Boris Valábik, který by v Ramsayho pozici Hudáčka vyřadil.

"Chtěl jsem jen vtipně poznamenat na náš účet, že při určitém vedení se začneme bavit a nedodržovat pokyny trenéra," hájil se kritizovaný útočník, přičemž zdůraznil, že obecně s dodržováním taktiky nemá problém. Trenérovi se omluvil.

"Nevěřím, že by kabina považovala systém realizačního týmu za špatný," komentuje kontroverzi Lintner.

Jak na vás celá situace působí?

Nevím úplně přesně, co Libor řekl. Víc kluků každopádně vyjádřilo nespokojenost s tím, jak v některých momentech toho zápasu přistoupili k řešení některých situací. Mužstvo pracuje na vytvoření jednoznačné identity. Slovenská reprezentace historicky hrála jiným způsobem, takže je logické, že v některých momentech se staré návyky ukážou. Libor to pojmenoval možná trochu nešikovně, ale pak to uvedl na pravou míru.

Měl jste někdy jako hráč chuť vystoupit proti trenérovi? Může to vůbec někdy být akceptovatelné?

Hodně jsem měnil ligy i kluby, ale na trenéry jsem měl asi štěstí. Někdy jsem věci viděl jinak než trenér, ale když jsem byl mladší, nemohl jsem nic říct. Jako starší už jsem v rámci hierarchie tu pozici měl, takže jsem ji využil a řekl si své. Nikdy ale ne veřejně, protože v tom nevidím smysl. Vždycky je efektivnější, když si s trenérem nebo s kýmkoliv jiným vyříkáte věci z očí do očí a ne přes média.

Richard Lintner

Richard Lintner

Na mistrovství světa vyhrál se Slovenskem zlato (2002) a bronz (2003). Proslavil se jako ofenzivní bek. Vydělával si v osmi různých ligách včetně NHL, kde za Nashville, Pittsburgh a Rangers odehrál 112 zápasů.

Po ukončení kariéry neúspěšně kandidoval na post prezidenta slovenského hokeje. Nyní šéfuje společnosti Pro-Hokej, která má na starosti nejvyšší slovenskou soutěž. Nicméně od příští sezony chce ligu řídit hokejový svaz.

Říkáte, že Slovensko hrálo historicky jiným způsobem než nyní. Vy jste podobnou situaci zažil na šampionátu 2010, kdy reprezentaci vedl Glen Hanlon. Netře se slovenský a kanadský přístup?

Netře. Je jasné, jakým směrem se hokej vyvíjí. Nejde o Kanadu nebo Slovensko, ale o styl. A ten efektivní dnes diktuje v podstatě NHL. Je logické, že k nám by ho mohli přinést právě odborníci, kteří v tomto systému fungují delší čas. Zavírat oči před tím, že hokej se globalizuje a jde určitým trendem, by bylo hloupé.

Zahraničního kouče tedy vítáte? Přinesl Craig Ramsay pozitivní změnu?

Jednoznačně, Mira Šatana jsem v tom rozhodnutí před dvěma roky podporoval. Byly dva způsoby, jak získat informace z hokejově úspěšných zemí. Buď jsme mohli vzít sto našich trenérů na rok do Kanady, nebo - což je jednodušší - sem přivést jednoho dva zahraniční odborníky, kteří našim lidem něco předají. Někdo si z toho samozřejmě vezme víc, někdo méně. Velmi jsme se poučili už z působení Glena Hanlona.

Jak? Sám Hanlon označil desáté místo na domácím šampionátu 2011 jako propadák.

Hodnotit dvouletou práci na základě dvou tří nevydařených zápasů na mistrovství světa se dá, ale není to objektivní. Na kratičkém turnaji rozhoduje tolik okolností, že je třeba poznat celý proces přípravy, aby člověk mohl hodnotit kvalitu práce.

Jak konkrétně tedy Hanlon slovenskému hokeji pomohl?

Změnili jsme celý tréninkový proces. Jsou dvě rozdílné filozofie. Celkem dlouho jsme se drželi té východoevropské, která fungovala. Neříkám, že je špatná. Byla postavená na vysoké kreativitě reprezentantů. Fungovala tak, že hráči na ledě reagovali na rozhodnutí hráče s pukem. Teď na nic nečekají. Reagují na situaci a ještě předtím, než hráč s pukem něco udělá. Je to o hodně strojovější, vědomější a tím pádem rychlejší. A dnes je hokej hlavně o rychlosti. Když si někdo dovolí říct něco jiného, rád bych s ním o tom polemizoval.

Pojďme k letošnímu mistrovství. Souhlasíte s názory, že Slovensko hraje nejlepší hokej od vancouverské olympiády 2010?

Určitě hraje dobrý hokej. Připravovalo pod vedením nového trenéra Ramsayho poslední dva roky. Už na minulém mistrovství byla znát nová identita. Mám na mysli živelnější, hodně bruslivý a atraktivní hokej. Současné mužstvo má stejnou identitu, ale je vyspělejší a na papíře kvalitnější. Přišlo víc kluků z NHL. Proto se čekalo víc než minule. Výsledky sice byly lepší, ale bohužel nestačily na postup.

Slováky zradily hlavně koncovky zápasů s Kanadou a Německem. Měli prostě smůlu, nebo projevili psychickou labilitu?

Před rokem zase pokazili vyhraný zápas proti Česku. Asi by bylo třeba se na to podívat, ale protože jsem s týmem nebyl, těžko můžu odpovědět. Věřím, že trenéři důvod našli a do budoucna se z něj poučí. Podle mě není hokej moc o náhodách. Kdo je lépe připravený a jde víc naproti úspěchu, většinou na něj dosáhne. Štěstí, smůla, náhoda. Na to moc nevěřím.

Rarita

Jestliže Slováci v posledním utkání košické skupiny porazí v základní hrací době Dánsko, budou prvním týmem, který od zavedení nového formátu MS v roce 2012 nepostoupí s 12 body do čtvrtfinále.

Když Kanada porazila Slováky gólem z poslední vteřiny, diváci v Košicích naházeli na led plastové lahve a další předměty. Pak vypískali kanadskou hymnu. Byl jste u toho?

Nebyl jsem přímo na místě. Tohle je samozřejmě něco, co na stadion nepatří, už to moc často nevidíme. Chtěl bych slovenského fanouška omluvit. Je emotivní, ale zároveň inteligentní. Takhle se projevil kvůli frustraci. Jsem si jistý, že se to nebude opakovat.

V dalším zápase Slovenska se objevily transparenty s omluvnými vzkazy pro Kanadu…

A oficiálně se omluvil taky organizátor, což je správné. Zase zopakuji, že hokejový fanoušek je inteligentní. Tohle nebyl projev nenávisti nebo nerespektu vůči Kanadě.

Koho před play off považujete za největšího favorita šampionátu?

Nejtalentovanější je mužstvo Ruska. Já si ale myslím, že ve finále uvidíme Ameriku a Finsko.

Rusko ve skupině porazilo Itálii 10:0. Obránce sborné Nikita Zadorov pak prohlásil, že mu nedává smysl, aby hrál proti týmům z nižší kategorie. Vám současný formát mistrovství vyhovuje?

Podle mě je srozumitelnější a celkově lepší než ten předchozí. Tento rok tady máme papírově slabší mužstva, jako jsou Velká Británie a Itálie (rozhovor vznikal předtím, než si tyto reprezentace překvapivě zajistily záchranu, pozn. red.). Příště se ale vrátí Bělorusko, které asi nikdo nebere jako úplného outsidera, a Kazachstán. U něj je to podobné. Nemám nic proti subjektivnímu pocitu Zadorova, ale jsem zastáncem současného formátu. Nevím, jak by se dal vylepšit.

Mimochodem, během šampionátu proběhne los skupin Ligy mistrů. Bude v osudí Banská Bystrica, která před časem odřekla svou účast kvůli finanční zátěži?

Tohle téma jsme interně řešili s vedením Champions Hockey League nebo směrem ke Slovenskému svazu ledního hokeje. Našli jsme řešení, které umožňuje Banské Bystrici účastnit se příští sezony.  

Jak tohle řešení vypadá?

Problém s Banskou Bystricou nebyl sportovní, ale ekonomický. Vím, že tohle téma se řeší, hlavně v Čechách. Takže se hledají cesty, aby formát Champions Hockey League pokračoval. Jsem rád, že jsme společnými silami našli řešení, jak ekonomicky zajistit bezpečnou účast Banské Bystrice.

To znamená, že účast Banské Bystrice někdo dotuje?

Je běžné, že hokejové svazy své účastníky podporují. Takže jsme našli řešení, jak to provést v rámci našeho slovenského nastavení. Liga a hokejový svaz našly jisté prostředky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 43 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 45 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy