Ne nájezdům. Revoluce v play off MS, Slovensko může vidět ztřeštěná prodloužení

jzp jzp
7. 5. 2019 14:26
Vymysleli ho za mořem, aby omezilo nájezdy v základní části. Teď může ztřeštěné prodloužení tři na tři rozhodovat vyřazovací boje na hokejovém mistrovství světa v Bratislavě a Košicích.
Vítězný nájezd Petra Koukala ve čtvrtfinále Česko - USA na ZOH 2018
Vítězný nájezd Petra Koukala ve čtvrtfinále Česko - USA na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Prodloužení se třemi bruslaři na každé straně doteď platilo pouze ve skupinové fázi šampionátu, kde zabralo pět minut. Čtvrtfinále, semifinále a klání o bronz mohly vyústit v desetiminutové prodloužení čtyři na čtyři. Finále v případě nutnosti rozhodovalo dvacetiminutové prodloužení pět na pět.

Pokud vítěze neurčila ani přidaná porce minut, na řadu přišly nájezdy.

Délka všech prodloužení zůstává stejná, ve všech případech ale půjde o formát tři na tři. Dalším rozdílem je, že finále na rozdíl od jiných zápasů už nemůžou rozhodnout nájezdy. Proběhne tolik dvacetiminutových prodloužení, kolik bude zapotřebí. Případný maraton je ale při přetahované dvou trojic silně nepravděpodobný.

Jestliže změna nevyvolá spršku negativních ohlasů, rozšíří se na světové šampionáty dalších kategorií.

IIHF představila novinku v prosinci minulého roku, aby eliminovala nájezdy z finálových duelů. Šlo o poměrně překvapivý krok. Šéf světového hokeje René Fasel na poslední olympiádě tvrdil: "Severoameričany nikdy nepřesvědčím, aby přijali nájezdy, ale je to tak, jak to je. Možná by Kanaďané mohli nájezdy víc trénovat."

Změnu postoje mohla zapříčinit současná nájezdová "epidemie". Dovednostní disciplína rozhodovala finále na posledních dvou světových šampionátech mužů, na nedávném mistrovství světa žen, na ženském turnaji olympiády v Jižní Koreji a na juniorském mistrovství 2017.

V uvedeném výčtu je největším otloukánkem Kanada, která nezvládla finálové nájezdy ani jednou ze tří případů.

"Kdyby nájezdy rozhodovaly play off NHL, bylo by to absolutně směšné," řekl před časem kapitán Tampy Steven Stamkos. "Všichni bychom si na to stěžovali, takže proč by měly nájezdy rozhodovat olympiádu a další mezinárodní akce?"

Obecně vstřícnější postoj ke sporné disciplíně mají díky větší historické zkušenosti Evropané. Nájezdy nevadí třeba Henriku Lundqvistovi, který v nich na MS 2017 vyfoukl Kanadě zlatý hattrick. "Mám z nájezdů dobrý pocit, protože v nich jako brankář hrajete velkou roli," prohlásila švédská hvězda. "Pokud jsou na krátkém turnaji, proč ne. Jaká je alternativa, hrát další dvě periody? Ale chápu, že je to pro někoho těžké."

IIHF alternativu přece jen našla. Kritické hlasy však u části fanoušků vyvolalo i finálové prodloužení tři na tři. "Proč se nemůže hrát až do rozhodnutí pět na pět?" ptají se.

"Nemůžeme ve finále z různých důvodů riskovat dlouhé prodloužení," uvedl předseda soutěžní komise Franz Reindl. "Stadiony se musí rychle vyklidit, často hned v noci po finále, aby tam mohla proběhnout další akce. Také musíme brát v úvahu připomínky od televizních společností a managementu reprezentací."

Prodloužení tři na tři dostala do širšího povědomí zámořská NHL, která ho roku 2015 zavedla v základní části po úspěšném testu ve farmářské AHL. Atraktivní formát se spoustou šancí a nečekanými zvraty pak rychle pronikl do evropských lig a na mezinárodní scénu.

Teď může rozhodovat play off světového šampionátu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy