Nemůžeme pořád hrát jen super hokej, řekl Říha. Čtvrtfinále chce zvládnout takticky

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
22. 5. 2019 9:20
Čeští hokejisté na závěr bratislavské skupiny zdolali v divokém utkání Švýcary 5:4 a stejně jako na MS v roce 2016 získali před čtvrtfinále 18 bodů, nejvíce od zavedení současného formátu turnaje. Trenér Miloš Říha ocenil bojovnost a odhodlání týmu, nicméně před klíčovým zápasem vidí i taktické nedostatky. Se svými svěřenci teď bude čekat na výsledky večerních zápasů, které určí českému týmu dějiště i soupeře pro čtvrtfinále.
Miloš Říha v zápase se Švýcary poprvé na MS uplatnil možnost trenérské výzvy.
Miloš Říha v zápase se Švýcary poprvé na MS uplatnil možnost trenérské výzvy. | Foto: Milan Kammermayer

Jaké bylo utkání proti Švýcarsku?

Byl to velmi silný a emotivní zápas, v němž obě mužstva chtěla hrát. Trošku jsme prospali začátek a nechali se vyhecovat, spíš jsme si všímali nějakých zákroků mimo samotný hokej. Potom jsme se ale vrátili ke hře, zápas jsme otočili a vedli 4:2. Zase jsme usnuli, když jsme si mysleli, že Švýcaři se nezvednou po těch těžkých zápasech, co měli v nohách. Ale klobouk dolů před nimi.

Ve třetí třetině český tým přehráli, že?

Ano. A přehráli nás tím, co jsme hráčům malovali, takovými taktickými věcmi, což mě docela překvapilo, protože my Češi vždy použijeme hlavy na to, abychom zápas dotáhli do konce. Oni nás přehrávali zejména na vhazováních, která jsme si přitom ukazovali na videu. Taktickými věcmi, na které jsme nezareagovali. Ale myslím, že srdíčkem a charakterem jsme vyhráli zaslouženě.

Jakou reakci od hráčů máte na mysli?

Abychom hru kouskovali, když je potřeba. Zpomalili ji a nechtěli tolik hrát ten super hokej. Abychom nepropadali v útočném pásmu a nechtěli dát tolik gólů, ale naopak se trošku zaměřit na to, abychom neinkasovali.

Musel jste tedy tým krotit, aby nebylo tempo tak bláznivé?

Kdyby se dal zkrotit, tak ho zkrotím. Ale tam byla obrovská euforie. Měli jsme ze Švýcarů obavy, a to oprávněné, jak je vidět. Euforie za stavu 4:2 proto byla obrovská. Tehdy vypadali, že už se nezvednou.

Byl zápas se Švýcary ideální prověrkou před čtvrtfinále?

Z hlediska síly soupeře ano. Ale co se týče našeho výkonu, musíme hrát trošku jinak. Jestliže narazíme na silnějšího soupeře, musíme vydržet 60 minut pracovat podle nějakého schématu a podle něčeho, co si řekneme. Jinak fungovat nemůžeme.

Po velké šarvátce v první třetině se dlouho nehrálo. Chtěli jste v ten moment vyšší trest pro brankáře Reta Berru, který udeřil Filipa Hronka vyrážečkou, ale dostal jen dvě minuty?

Chtěli. Za to musí gólman dostat pět minut plus do konce utkání. Ale rozhodčí se s námi vůbec nechtěli bavit. Dneska se nechtěli bavit ani s kapitánem.

Když ve druhé třetině neuznali gól Dominika Simona, vzali jste si poprvé na turnaji trenérskou výzvu (tzv. coach challenge) a uspěli jste. Měli jste na střídačce hned jasno?

Nahoře na to máme lidi a okamžitě bylo jasné, že kotouč přešel přes čáru daleko dřív, než se náš hráč srazil s gólmanem. Takže tam nebyla ani chvilka zaváhání, že bychom si video nebrali. Věděli jsme, že to byl gól, který měl podle pravidel platit.

Podívejte se na sestřih zápasu:

Jakub Voráček se dostal na bilanci 3+12 a už teď je v historii České republiky nejproduktivnějším hráčem na MS. Co k tomu říct?

Je to lídr, ale také hraje s vynikajícími spoluhráči, což si musíme uvědomit. Kuba se umí postavit, umí vystřelit, umí to vymyslet. Všichni mu jedině přejeme, abychom měli znovu takového člověka, o něhož se mužstvo i trenér mohou opřít, a může to ještě hezky vypadat.

Budete sledovat večerní zápasy a doufat, že Švédové nevyhrají 5:2, 6:3, 7:4 a výše rozdílem tří branek, abyste zůstali v Bratislavě?

Je to v rukách někoho jiného, ne našich. Počkáme, jak to dopadne. Věřím, že Švédové ani Rusové nebudou špekulovat, a budou hrát naplno.

Budete napjatě sledovat, kdo na vás vyjde?

Přijdu se do haly podívat na zápas Švédska s Ruskem. Už teď se na něco podíváme na hotelu, sledujeme soupeře z druhé skupiny. Doteď jsem viděl asi tři zápasy, dneska odpoledne si dám chvilku pauzu a pak se podívám na další. Budeme to mít připravené, sestříhané, detailně rozebrané. Pomaličku se začneme chystat na soupeře, na večerní zápas si přijdu odpočinout.

Máte tip na čtvrtfinálového soupeře?

Ne. Padni, kdo padni.

Myslíte, že i hráčům je to z hlediska stylu hry soupeřů jedno?

Myslím, že ano. Kromě Finů, které známe, jsou styly Kanaďanů, Němců a Američanů úplně stejné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy