Hořká zklamání a pouze matné záblesky. Češi i Slováci zápolí s hokejovým poklesem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2019 18:17
Na začátku tisíciletí získávali Češi a Slováci na hokejových MS jednu medaili za druhou, NHL brali útokem a svět se klaněl umu ze srdce Evropy. Postupně jejich síla slábla a od roku 2012 už jen marně čekají na úspěch. Dočkají se v Bratislavě? Podívejte se na srovnání hokejového vývoje dvou dřívějších partnerů.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: ČTK

Češi v NHL

Počet českých hráčů v NHL klesá. Zatímco v sezoně 2011/12 jich 39 odehrálo alespoň deset zápasů, v letošním ročníku se jejich počet snížil na 28. Potěšující je ovšem fakt, že po generaci Jaromíra Jágra, Patrika Eliáše či Tomáše Plekance dorůstají Čechům v NHL noví lídři svých týmů. Po Jakubu Voráčkovi a Davidu Krejčím jsou to rozhodně David Pastrňák, Tomáš Hertl, pozvolna i Jakub Vrána. Od roku 2012 doteď si na Stanley Cup sáhli Michal Rozsíval (dvakrát), Michael Frolík, Michal Kempný a zmiňovaný Vrána.

Marián Hossa vyhrál potřetí v kariéře Stanley Cup.
Marián Hossa vyhrál potřetí v kariéře Stanley Cup. | Foto: Reuters

Slováci v NHL

Ani zastoupení Slováků v nejlepší hokejové lize světa neroste, spíš lehce klesá. Za posledních sedm let se počet hráčů, kteří stihli za sezonu v NHL alespoň deset duelů, snížil z 13 na devět. Slovensku se nedaří nalézt někoho, kdo by v zámoří navázal na Zdena Cháru, Mariána Hossu nebo Mariána Gáboríka. Špičkovým hráčem NHL se stal snad jen Tomáš Tatar, letos možná zažili průlomovou sezonu obránci Christián Jaroš a Erik Černák. Stanley Cup ukořistili od roku 2012 zmínění Hossa (dvakrát) s Gáboríkem a Michal Handzuš.

 

Právě se děje

Další zprávy