Hořká zklamání a pouze matné záblesky. Češi i Slováci zápolí s hokejovým poklesem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2019 18:17
Na začátku tisíciletí získávali Češi a Slováci na hokejových MS jednu medaili za druhou, NHL brali útokem a svět se klaněl umu ze srdce Evropy. Postupně jejich síla slábla a od roku 2012 už jen marně čekají na úspěch. Dočkají se v Bratislavě? Podívejte se na srovnání hokejového vývoje dvou dřívějších partnerů.
David Kaše a Radek Veselý s medailemi z MS do 18 let 2014
David Kaše a Radek Veselý s medailemi z MS do 18 let 2014 | Foto: Reuters

Česká mládež

Obě země mají z období mezi rokem 2012 a současností pouze po jedné medaili také z MS kategorií do 20 a 18 let. Češi brali na osmnáctkách stříbro před pěti lety ve Finsku, kde v play off zdolali Rusko a Kanadu a padli proti USA. Byli u toho David Pastrňák, Jakub Vrána či David Kaše. Jenže k tomu připočtěme už jen jedno čtvrté místo z roku 2018 a stejné umístění z MS juniorů v loňském roce, kdy Češi po 13 letech vybojovali semifinále. Na všech dalších MS těchto dvou kategorií skončili ve čtvrtfinále, U18 hrála jednou o udržení.

Martin Réway na MS juniorů 2015
Martin Réway na MS juniorů 2015 | Foto: ČTK

Slovenská mládež

Také cesta k poslední slovenské medaili v mládeži vedla přes český tým. Na MS juniorů 2015 v Kanadě porazilo mužstvo s Martinem Réwayem nebo Denisem Godlou Čechy ve čtvrtfinále, pak podlehlo domácím a v boji o bronz zdolalo Švédy. Na dalších MS dvacítek došli Slováci do čtvrtfinále, v roce 2013 bojovali o záchranu. V mladší kategorii osmnáctek čeká Slovensko na medaili již 16 let, a dokonce na nedávno skončeném MS ve Švédsku sestoupilo z elitní skupiny. Takový pád postihl Slováky znovu po osmi letech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy