Hořká zklamání a pouze matné záblesky. Češi i Slováci zápolí s hokejovým poklesem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2019 18:17
Na začátku tisíciletí získávali Češi a Slováci na hokejových MS jednu medaili za druhou, NHL brali útokem a svět se klaněl umu ze srdce Evropy. Postupně jejich síla slábla a od roku 2012 už jen marně čekají na úspěch. Dočkají se v Bratislavě? Podívejte se na srovnání hokejového vývoje dvou dřívějších partnerů.
Filip Zadina v dresu Detroitu.
Filip Zadina v dresu Detroitu. | Foto: ČTK

Češi na draftu

Od roku 2012 doteď prošlo draftem NHL celkem 52 českých hráčů. Nejvíce jich bylo v letech 2015 a 2018, v obou případech 11. V těchto letech byli také z nejvyšších pozic vybráni Pavel Zacha a Filip Zadina, oba ze šestého místa. Za zmínku stojí i dvanáctá příčka Martina Nečase (2017), třináctá Jakuba Vrány (2014) a Radka Faksy (2012). Na umístění v první pětce čekají Češi od draftu 2000 a čtvrtého místa Rostislava Klesly.

Foto: Reuters

Slováci na draftu

Mladých slovenských hokejistů si zámořské celky vybírají podstatně méně (co se týče základny, Slováci mají v současnosti zhruba čtyřikrát méně mládežnických hokejistů než Češi). Draftem NHL prošlo od roku 2012 celkem 17 Slováků. Nejvyšší volbou byl před pěti lety Marko Daňo (27.), který se představí na letošním MS. V letech 2012 a 2016 neuspěl na draftu ani jeden Slovák. V roce 2013 prošlo draftem více Slováků než Čechů (4:3).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy