Situace je zvláštní, ale jsem v Minsku kvůli hokeji, říká Furch. Rozhodnutí nelituje

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
30. 11. 2020 7:29
Bělorusové se v létě spojili v protestu proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi a demonstrace v hlavním městě Minsku stále trvají. Hokejový brankář Dominik Furch je u toho, ale dění komentovat nechce. Pochopitelně, jeho klub je totiž s vládnoucím despotou spjatý. A přese všechno prožívá v KHL velmi dobrou sezonu.
Dominik Furch chytá v třetím klubu KHL. Do kontinentální soutěže se vrátil po roce ve Švédsku.
Dominik Furch chytá v třetím klubu KHL. Do kontinentální soutěže se vrátil po roce ve Švédsku. | Foto: Lukáš Caha

Od vašeho návratu do branky jste s Dinamem vyhráli šest z posledních osmi zápasů KHL. Musíte být nadšený, ne?

Určitě. Když jsem před třemi týdny nastupoval proti Novosibirsku a vracel jsem se po měsíci do branky, byl jsem trochu nesvůj. Cítil jsem se jako v létě. Jsem rád, že z toho byla hned nula a od té doby pokračujeme ve výhrách. Klepu na dřevo. (úsměv) Teď máme sérii důležitých zápasů proti týmům z naší konference a trenéři na nás apelují, abychom to pojali jako přípravu na play off. Nasazení a výsledky jsou nyní velmi dobré.

Za ty tři týdny jste odchytal všechny zápasy vašeho mužstva, jste v pořádném zápřahu. Takže se už cítíte stoprocentně zdravý?

Je toho dost, nabízelo by se nějaké prostřídání, ale zatím zdraví drží. U mě ani předtím ten covid neměl nijak hrozný průběh. Jen jsem nemohl pořádně trénovat s týmem, v tom to byla přítěž, nicméně symptomy jsem měl relativně mírné.

Některé opory zůstávají mimo sestavu. Stále v kabině Dinama bojujete s nákazou koronaviru?

Spíš jsou to různá zranění. Myslím, že teď máme jednoho nakaženého.

Zato když jste byl v karanténě vy, potkalo to i podstatnou část týmu a až polovinu mužstva tehdy tvořili hráči ze záložního celku.

To je pravda, tam se nám to pěkně rozjelo, kdežto přes léto se to dařilo držet pod kontrolou. Zhruba před měsícem si tím prošly opory týmu, minimálně všichni cizinci. Na výsledcích to bylo znát.

V té době jste říkal "kdo ví, jestli se sezona vůbec dohraje". Věříte tomu teď o něco více? Je v tomto ohledu situace v KHL stabilnější?

Připadá mi, že se to uklidnilo. Zpočátku sezony se pořád objevovaly nové a nové případy, týmy to procházelo na více hráčích, zato teď jsou to spíše jednotlivci. Ale těžko říct, ono to může znovu přijít ve větší vlně. KHL to ovšem řeší tak, že pokud může klub sáhnout do farmářského týmu, je tam jasná snaha zápasy odehrát i tak, byť řekněme s horší sestavou.

Pro vás by bylo nějaké přerušení sezony velkou smůlou, viďte? Minsk drží příčku pro play off, které hrál naposled v roce 2017.

Jasně, je to pro nás velká výzva. Minimálně v první polovině sezony máme s Minskem mnohem lepší výsledky než v posledních letech. Kluci, kteří tady byli už dříve, potvrzují, že atmosféra je teď úplně jiná.

Dominik Furch podává v dresu se zubrem na prsou skvělé výkony:

Je to cítit i na stadionu, byť může chodit jen omezený počet diváků a byť se teď v Bělorusku řeší mnohem důležitější věci než hokej?

Myslím, že ano. Lidé se snaží podporovat a hokej je teď pro ně určitým odreagováním. Určitě jsou za ty výsledky rádi.

Bělorusové mají k hokeji velmi vřelý vztah. Jen to teď bohužel nemůžete pocítit úplně naplno.

Po příchodu mi hlavní trenér říkal, že pokud se bude dařit, bude chodit plná hala. S těmi opatřeními to teď možné není, ale věřím, že za normální situace by s těmihle výsledky byla naše patnáctitisícová hala narvaná. Z jedné strany škoda, z druhé jsou týmy, které hrají úplně bez diváků.

Po dvou sezonách v Čerepovci, který patřil mezi nejslabší týmy KHL, musíte být rád, že jste v týmu s vyššími ambicemi, viďte?

To ano, ale i tady je hlavním cílem postoupit do play off. Nicméně vyhrávat je samozřejmě lepší než jen sbírat porážky. V Čerepovci to v tomto směru nebylo ideální na psychiku.

Mezitím jste strávil minulou sezonu v Örebrö ve Švédsku. Je to pro brankáře velká změna, chytat ve švédské lize a v KHL?

Trochu se to liší. Ve Švédsku je to více přímočaré, kdežto v KHL si hráči s pukem rádi pohrají, hledají přihrávku do prázdné brány. Rádi střílí hezké góly. To ve Švédsku je více střel, dorážek. Jako brankář si trochu hrajete s tím, jak daleko vyjedete, jak moc jste agresivní při chytání. Ale zase se v tom nemůžete dloubat až příliš. Všude je to o tom, abyste zastavil puk.

Bělorusko má spolu s Lotyšskem pořádat příští mistrovství světa, ale nejen kvůli koronaviru se spekuluje o odebrání pořadatelství. Minsk je základnou běloruské reprezentace, řeší se v kabině toto téma hodně?

Sem tam se o tom pobavíme, je to jasné. Za téhle situace - covid a vše ostatní - je to dost nejisté. Uvidíme, jak to všechno dopadne.

Pro vás samotného by určitě bylo speciální zachytat si na šampionátu v hale svého vlastního klubu.

Ano, byla to vůbec jedna z prvních otázek místních novinářů, když jsem do Běloruska přijel. Určitě by to bylo hezké a zajímavé, chytat MS na domácím stadionu.

Takže reprezentaci zůstáváte nadále otevřený? Třeba už pro blížící se předvánoční Channel One Cup v Rusku.

Stoprocentně. Pořád je to můj cíl a vždycky je radost chytat za nároďák. Budu rád za jakoukoliv pozvánku do reprezentace.

Říkal jste, že politickou situaci v Bělorusku nechcete rozebírat. Zeptám se alespoň, nakolik vám demonstrace v Minsku zasahují do psychiky? Nakolik ovlivňují tým?

Cizinci to berou asi jinak, týká se to nejvíce místních hráčů. Pro ně je to jiné než pro nás.

Asi by i pro vás bylo těžké koncentrovat se stoprocentně na hokej, kdybyste například chytal v českém klubu a venku by se neustále protestovalo proti režimu, zatýkali by se lidé.

Je to komplikovaná situace, to ano. Ale přijel jsem do Minsku hrát hokej.

Je pro vás ve městě bezpečno?

Jsem za sebe přesvědčený, že pokud se neúčastním těch protestů, nic mně ani mé rodině, která je tady se mnou střídavě, nehrozí.

Nezalitoval jste kvůli tomu, že jste si z nabídek vybral právě Minsk?

Ani ne, popravdě těch nabídek nebylo na nějaké velké vybírání. (úsměv) Potěšilo mě, že jsem se vrátil do KHL, navíc se nám teď na ledě daří, to je pozitivní. S tím, co se v Bělorusku děje, je to zvláštní situace, ale zkrátka je to tak. Hokejově se nám daří, kvůli tomu tady jsem.

Platí, že vlastní názor na dění v Bělorusku ventilovat nechcete?

Bohužel, nechal bych to bez komentáře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy