Z návštěvy u Lukašenka jsem se vymluvil, vzpomíná Sýkora. Bělorusům přeje svobodu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 8. 2020 15:25
Po pochybných volbách vyšly v Bělorusku do ulic statisíce lidí, kteří požadují odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Masové protesty sleduje na dálku i bývalý hokejový trenér Marek Sýkora, jenž v Minsku působil. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vzpomíná na život v Bělorusku a zkušenosti s tamním režimem.
Marek Sýkora vedl Dinamo Minsk dvě sezony jako hlavní trenér a na Bělorusko vzpomíná rád.
Marek Sýkora vedl Dinamo Minsk dvě sezony jako hlavní trenér a na Bělorusko vzpomíná rád. | Foto: Aktuálně.cz

Jak prožíváte protesty v Bělorusku?

Nesedím celé dny u televize, ale zprávy samozřejmě vidím. Už 26 let tam vládne jeden maník a asi ho ani nenapadlo, že se tohle může stát. Ale to je ta touha po moci, a najednou se mu to všechno hroutí. Bělorusy jsem poznal jako sympatické lidi a přál bych jim, aby mohli žít svobodněji. Řídí to tam se vším všudy jeden člověk, což nebývá dobře. Na druhou stranu moc nevěřím, že si je Rusové nechají utéct. Nedokážu to odhadnout, nejsem politolog, ale přeju Bělorusům, aby se jejich život vylepšil.

Především první dny protestů však provázelo dost násilností.

To byla podle mě ohromná chyba policie a dalších složek. Tvrdě je mlátili, a přitom Bělorusové jsou na rozdíl od Rusů dost mírní lidé. Když pak vidí něco takového, není to dobré, provokuje je to. Jsem zvědav, co bude dál.

V Dinamu Minsk jste působil jako trenér v letech 2010 až 2012. Jste ještě s někým z Běloruska v kontaktu?

(úsměv) Zní to paradoxně, ale na začátku mého působení byl v klubu pan Barodič, generál tajné služby. Přesto jsem ho poznal jako férového chlapa a před pár lety z těch složek odešel. Svého času to byl první bodyguard Lukašenka. Viděli jsme se před dvěma lety v lázních v Karlových Varech, máme si co říct, ale o politice jsme se nikdy nebavili. Pokud se režim otočí, možná těmto lidem něco přičtou, těžko říct. Nevím, co všechno dělal, na mě ovšem působil dobře. Jinak žádné velké kontakty nemám.

Jak jste vnímal společenskou a politickou situaci v Bělorusku, když jste vedl Minsk? Byť je jasné, že pohled hokejového kouče, jenž se pohybuje jen v určité skupině lidí, bude těžko komplexní.

Je to pravda, já jsem žil mezi skupinou hokejistů a lidí, kteří působili v klubu. A ti na nic nenadávali, Lukašenko má hokej rád a peníze jim dával. Bělorusko není úplně bohatý stát, ale má cenný vývozní artikl v podobě jednoho druhu soli (uhličitan draselný, tzv. potaš, pozn. red.), což nějaké peníze přineslo. Sám Lukašenko se přišel dvakrát nebo třikrát na hokej podívat a v té době se setkával i s trenéry Dinama.

Vy jste s ním tedy mluvil?

Jednou mi vzkázali, že bych mohl přijít, ale v té době bylo Česko jedním z hlavních kritiků běloruské politiky. Poslední diktátor v Evropě a všechna ta přízviska, která se tomu dávají. Říkal jsem si: Kristepane, já tam půjdu, dostane se to do médií a ještě budu za idiota. Raději jsem se vymluvil na nastydnutí a že přece nemůžu nakazit tak důležitého člověka. Naštěstí potom další pozvání nepřišlo. Jinak se mi v Bělorusku pracovalo velmi dobře a myslím, že jsem si získal docela velkou popularitu.

Jak se vám to podařilo?

Běloruští novináři obecně nic nekritizovali, ale ti sportovní byli hrozně nepříjemní, na tiskovkách po mně šli. (úsměv) Já jsem se nedal a mluvil jsem hodně otevřeně, což mi podle mě přineslo určitý kredit. Dařilo se nám i na ledě, v první sezoně jsme prošli do play off KHL a vypadli v sérii na sedm zápasů proti Jaroslavli. Na hokej tehdy chodilo až 15 tisíc lidí, pak mě někteří zastavovali i na ulici. A to jsem si nejdříve myslel, že budu v Minsku anonymní. Opravdu se chovali příjemně, možná jsou tak mírní také proto, že žijí v určitém strachu z toho politického systému.

Také proto jsou například lidé z běloruské komunity v Česku příjemně překvapeni, že se teď Bělorusové semkli jako národ a ve velkém vyšli do ulic vyjádřit svou nespokojenost.

To, co jsem viděl v televizi, bylo úžasné, hlavně ta nedělní manifestace. Připomnělo mi to události z roku 1989 u nás. Přáli by si žít svobodněji, nebýt neustále ve strachu a tlaku. Mám k tomu jeden banální příběh.

Povídejte.

Cestoval jsem v Minsku hromadnou dopravou, jel jsem na trénink a musel jsem přestoupit. Zkrátil jsem si to přes ulici, kde jezdila auta minimálně, a přešel jsem ji, aniž bych použil přechod. Na druhé straně mě pak zastavil policista, vyčetl mi to a říkal mi, že mě někam odveze. Nehádal jsem se s ním, jen jsem mu vysvětlil, že jsem trenér a potřebuju zavolat generálu Barodičovi, svému nadřízenému, aby věděl, co se děje. Samozřejmě mě během půl minuty propustil, ale opravdu to vypadalo, že mě chce kvůli takové banalitě někam odvézt, zavřít. Každý má zkrátka velký strach, policisté jsou velmi aktivní. Na lidech je tohle poznat.

V roce 2014 pořádal Minsk úspěšné hokejové mistrovství světa a příští rok by se měl o organizaci podělit s Rigou. Jenže lotyšský premiér řekl, že si to za současné situace nedovede představit.

MS 2014 si dobře pamatuju, bylo to moje první vystoupení v televizi. Kluci z televize chodili na zimák vždycky se mnou, protože mě nekontrolovali, v Minsku mě všichni znali. Byl to pěkný šampionát a byla by velká škoda, kdyby Bělorusové za rok o MS přišli. Mají nádhernou halu, hokej je tam populární, více než fotbal. Nevím, jak to může dopadnout. Záleží na příštích týdnech a měsících, jak se všechno vykrystalizuje.

U protestů vidím zrod národu, nikdy se nic takového nestalo, snad to povede k tomu, že se národ osvobodí, říká Vladislav Jandjuk o situaci v Bělorusku | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

FBI podle Trumpa v jeho sídle zabavila tři pasy, na seznamu zabavených dokumentů nefigurují

Bývalý prezident Donald Trump tvrdí, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mu  během razie na jeho sídlo v Mar-a-Lago zabavil všechny tři jeho cestovní pasy. 

V příspěvku na sociální síti Truth Social obvinil agenturu, že mu "ukradla" tři pasy včetně jednoho již neplatného a označil zásah za "útok na politického oponenta na takové úrovni, jakou ve Spojených státech dosud nikdo neviděl". Není přitom jasné, proč Trump vlastnil tolik cestovních dokladů ani jaká další země kromě Spojených států exprezidentovi pas vydala.

Obvinění přichází několik dní poté, co americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam dokumentů zabavených v Trumpově sídle, o pasech se však nezmiňuje. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V USA i dalších zemích lidé kupují Rushdieho román Satanské verše

Po útoku na spisovatele Salmana Rushdieho prudce vzrostl zájem o jeho román Satanské verše. Nejspíš právě kvůli němu byl autor uplynulý pátek napaden. Napsal to server Forbes.com, podle nějž je paperback Satanských veršů momentálně nejprodávanější položkou na serveru Amazon.com v kategorii Současná literatura a celkově osmnáctou nejžádanější v USA.

Do padesátky nejprodávanějších knih se Satanské verše z roku 1988 vrátily také v Kanadě, Austrálii a Velké Británii. Stejně tak se na Amazonu daří elektronické verzi knihy a audioknize. Výrazně lépe se prodávají i Rushdieho vzpomínky na život s fatvou nazvané Joseph Anton nebo próza Děti půlnoci.

Pětasedmdesátiletého spisovatele na páteční akci v New Yorku pobodal čtyřiadvacetiletý mladík, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Podle stanice NBC News odkazující na nejmenovaného představitele amerických úřadů muž na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám. Právě íránský nejvyšší duchovní v roce 1989 na spisovatele uvalil fatvu, čímž přikázal všem muslimům, aby jej na potkání zavraždili kvůli údajnému hanobení islámu v Satanských verších.

Rushdie podle svého syna zůstává ve vážném stavu, ale zachovává si "vzdorovitý smysl pro humor".

Zdroj: Forbes.com
před 4 hodinami

V Divoké Šárce spadl muž ze skály, utrpěl mnohočetná poranění

Ze skály v přírodní rezervaci Divoká Šárka v Praze 6 spadl přibližně 20letý muž. Při pádu utrpěl mnohočetná poranění. O případu v pondělí večer na Twitteru informovali pražští hasiči a záchranáři.

Muž, který utrpěl mimo jiné poranění nohou, pánve, hrudníku a obličeje, byl při vědomí. "Nyní probíhá jeho zajištění, imobilizace, podávání potřebné medikace," uvedli záchranáři kolem 21:30.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Trumpův bývalý advokát čelí trestnímu stíhání za zasahování do voleb

Bývalý osobní advokát exprezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani čelí trestnímu řízení v Atlantě, podle listu The New York Times to uvedli jeho právní zástupci. Předmětem vyšetřování je údajné zasahování do voleb Trumpem a jeho poradci. V případu bude svědčit i republikánský senátor Lindsey Graham.

Giuliani jako Trumpův osobní advokát usiloval o to, aby se prezident po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 udržel u moci. Ústřední postavou vyšetřování vedeného okresní státní zástupkyní Fani T. Willisovou se Giuliani stal toto léto.

Vyšetřovatelé před několika týdny vyslýchali svědky ohledně Giulianiho vystoupení v prosinci 2020, kdy advokát před zákonodárnými výbory "strávil hodiny servírováním nepravdivých konspiračních teorií o tajných kufřících plných demokratických hlasů a o vadných hlasovacích zařízeních," uvádí NYT.

Giuliani má před velkou porotou u atlantského soudu vystoupit ještě dnes. Jeho právní zástupce Robert Costello uvedl, že Giuliani se pravděpodobně při dotazování odkáže na advokátskou povinnost mlčenlivosti. "Pokud si tihle lidé myslí, že (Giuliani) bude mluvit o konverzacích mezi ním a prezidentem Trumpem, jsou naprosto mimo," řekl Costello.

Zdroj: ČTK
Další zprávy