Běloruská hokejová reprezentace

Běloruská hokejová reprezentace

Historie běloruské reprezentace je poměrně krátká, kdy začala existovat až v roce 1992 po rozpadu Sovětského svazu.

Elitní skupinu mistrovství světa si Bělorusové poprvé zahráli v roce 1998. Od roku 2005 se jim podařilo nesestoupit. Nejlepším umístěním je šesté místo z roku 2006. 

Největšího úspěchu však dosáhli na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002, kde šokovali čtvrtfinálovou výhrou nad Švédskem a následným čtvrtým místem. Na olympiádu 2014 v Soči se nekvalifikovali.

Na minulém domácím šampionátu v roce 2014 vypadli ve čtvrtfinále, stejně jako o rok později v Praze.

Současným trenérem národního týmu je Kanaďan Dave Lewis.  Rekord v počtu reprezentačních startů drží Alexander Makritski, jenž nastoupil k 175 zápasům.

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Pokračovat