Běloruská hokejová reprezentace

Běloruská hokejová reprezentace

Historie běloruské reprezentace je poměrně krátká, kdy začala existovat až v roce 1992 po rozpadu Sovětského svazu.

Elitní skupinu mistrovství světa si Bělorusové poprvé zahráli v roce 1998. Od roku 2005 se jim podařilo nesestoupit. Nejlepším umístěním je šesté místo z roku 2006. 

Největšího úspěchu však dosáhli na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002, kde šokovali čtvrtfinálovou výhrou nad Švédskem a následným čtvrtým místem. Na olympiádu 2014 v Soči se nekvalifikovali.

Na minulém domácím šampionátu v roce 2014 vypadli ve čtvrtfinále, stejně jako o rok později v Praze.

Současným trenérem národního týmu je Kanaďan Dave Lewis.  Rekord v počtu reprezentačních startů drží Alexander Makritski, jenž nastoupil k 175 zápasům.

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Pokračovat