Čínská návštěva dostala 25 gólů. A to jsme nemohli nasadit ty nejlepší, říká Přerost

Daniel Poláček Daniel Poláček
1. 4. 2016 6:22
Během návštěvy čínského prezidenta v Česku se vlajky komunistické země netyčily jen na Evropské ulici. Další šlo spatřit v útrobách pražské Tipsport areny, kde do včerejška týden trénovali čínští hokejisté ve věku 14 až 16 let. Pobyt 22 hráčů je výsledkem spolupráce s Čínským olympijským výborem. Zástupci nejlidnatější země světa se zajímají o české zkušenosti s pořádáním mistrovství světa a systém výchovy mládeže. Na domácí olympiádě v Pekingu, která vypukne za šest let, si nechtějí udělat ostudu. Ani v hokeji, s nímž mají minimální zkušenosti.
Zatímco čínské hokejistky už mají na kontě tři starty na olympiádě, jejich mužští kolegové mají k elitě hodně daleko.
Zatímco čínské hokejistky už mají na kontě tři starty na olympiádě, jejich mužští kolegové mají k elitě hodně daleko. | Foto: ČTK

Praha – Během návštěvy čínského prezidenta v Česku se vlajky komunistické země netyčily jen na Evropské ulici. Další šlo spatřit v útrobách Tipsport areny, kde do včerejška týden trénovali čínští hokejisté ve věku 14 až 16 let.

Kromě tréninků a zápasů měli na programu také túru po atrakcích. Viděli extraligu dospělých i juniorů a navštívili Síň slávy.

Pobyt 22 hráčů v Praze je výsledkem spolupráce s Čínským olympijským výborem. Zástupci nejlidnatější země světa se zajímají o české zkušenosti s pořádáním mistrovství světa a systém výchovy mládeže. Na domácí olympiádě v Pekingu, která vypukne za šest let, si nechtějí udělat ostudu. Ani v hokeji, s nímž mají minimální zkušenosti.

Snahu jim však nelze upřít. Loni prošel draftem NHL první Číňan, ještě letos by měl do Kontinentální ligy vstoupit pekingský klub Rudá hvězda Kunlun, v jehož dresu by podle zpráv z Ruska mohl hrát hvězdný Ilja Kovalčuk.

Za důstojnou rolí na domácí olympiádě se Číňané musí vyškrábat takřka ze dna. V žebříčku Mezinárodní hokejové federace jsou na 38. pozici. Na záda koukají i Mexiku či Novému Zélandu. Chabou úroveň čínského hokeje potvrzuje Miroslav Přerost, bývalý kouč české dvacítky, který měl asijské hosty na starosti po sportovní stránce.

"Nemůžeme je hodnotit tak, jak jsme zvyklí hodnotit hokej," podotýká svazový trenér Přerost.

Na jaké úrovni jsou hokejisté, s nimiž Čína do Prahy dorazila?
Hokej v Číně samozřejmě nemá skoro žádnou tradici, je hodně opomíjený. Hraje se jen na několika málo místech. Nijak zvlášť není rozšířený ani v Pekingu, který má 20 milionů obyvatel. Číňané asi nikdy neměli důvod se hokejem zabývat. Hlavní motivací, proč se jím začali zabývat, jsou pravděpodobně olympijské hry. Mužstvo, které přivezli, těžko můžeme hodnotit, i když někteří projevili poměrně zajímavý talent. S úrovní našeho mládežnického hokeje se to ale vůbec nedá srovnávat.

Modelové duely? Prohry 3:14 a 1:11

Dá se říct, v čem čínští hokejisté zaostávali?
Nemůžeme to hodnotit tak, jak jsme zvyklí hodnotit hokej. Ti hráči měli slabiny ve všem, ať jde o dovednosti, herní myšlení, nebo smysl pro hokej. Myslím, že pro většinu z nich to byl první kontakt s mezinárodním hokejem. Jejich devízou ale byla vysoká úroveň pracovitosti. Snažili se zlepšovat. A jak jsem říkal, někteří hráči projevili určité předpoklady. Je to ale dlouhá cesta, museli by projít dlouhodobou, systémovou přípravou.

V rámci kempu došlo i na dva modelové zápasy. Jak dopadly?
Myslím, že první skončil 14:3 a druhý 11:1. V neprospěch Číňanů. Soupeře jsme pro ně vytvářeli tak, aby poznali, co to hokej je. Určitě jsme proti nim nemohli postavit naše nejlepší hráče v příslušné věkové kategorii. To by nedopadlo dobře.

Jak jste vybírali hráče, kteří proti Číňanům nastoupili?
Museli být věkově stejně staří. Získali jsme je tady z pražských týmů, jako je Sparta nebo Hvězda. Ale nevím to přesně, tohle jsem nechal na sparťanské straně, která vybírala mužstvo tak, aby bylo přijatelné.

Bez překladatelky to nešlo

Zaznamenal jste během tréninků či zápasů i nějaké kulturní rozdíly?
To v tak krátkém čase těžko poznáte. Já jsem navíc nikdy předtím neměl bližší kontakt s asijskou kulturou. Nedělal bych tedy z toho významné závěry. Líbila se mi na nich pracovitost a disciplína. Jinak jsou hráči i vedení uzavřenější, asi to patří k jejich kultuře. Nemůžu ale říct, že by bylo nesympatické s nimi trénovat.

Jak probíhala komunikace?
Velmi složitě, protože velmi málo z nich umí anglicky. Tak dva hráči a jeden trenér byli schopni se domluvit. Měli jsme tedy překladatelku.

Bude hokejová spolupráce Česka a Číny pokračovat i v budoucnu?
Nevím. Během návštěvy prezidenta proběhla jen nějaká setkání na úrovni olympijských výborů. Další informace, co se týče konkrétní spolupráce, nemáme.

Dokážete z toho, co jste zatím viděl, říct, jestli hokejová Čína má na to, aby na domácí olympiádě hrála alespoň částečně důstojnou roli?
Číňané se samozřejmě nekoncentrovali jenom na tuhle akci, jednají po celém světě. Nedávno podepsali smlouvu s KHL, kde budou mít svoje mužstvo. Určitě také významněji vstoupí do Asijské ligy, která nemá úplně špatnou úroveň. Jejich vstup do hokeje je teď celosvětový. Pokud jde o kemp v Česku, nevylučuji, že některý z přítomných hráčů se dostane na olympiádu. Čínu bych nepodceňoval.

 

Právě se děje

Další zprávy