Arogance moci? Zacha popisuje, jak se dělá nominace na MS

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 1. 2015 16:21
Pavel Zacha patřil k nejlepším českým hráčům na mistrovství světa juniorů. Jeho otec teď tvrdí, že na šampionát původně vůbec neměl jet. Vedení týmu tím prý chtělo ukázat svou sílu.
Hokejista na odstřel? Pavel Zacha byl jedním z nejlepších českých hráčů na turnaji, na který ani neměl jet. Jeho otec tvrdí, že v nominacích na dvacítku nerozhoduje výkonnost, ale arogance.
Hokejista na odstřel? Pavel Zacha byl jedním z nejlepších českých hráčů na turnaji, na který ani neměl jet. Jeho otec tvrdí, že v nominacích na dvacítku nerozhoduje výkonnost, ale arogance. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Podivných věcí se kolem českého týmu před i po nominaci na světový šampionát prý dělo tolik, že se ani není čemu divit, že dvacítka v Kanadě nedosáhla na vytouženou medaili a odjela domů s ostudou.

To tvrdí v článku na svém webu Pavel Zacha starší, otec jednoho z nejlepších českých hráčů na turnaji. „Ze všeho na mě sálala obrovská arogance moci. Arogance vůči hráčům, rodičům, vůči všem mimo realizační tým,“ píše ostře Zacha.

Češi jeli do Kanady se smělými cíli získat medaili, ale na turnaji nehráli dobře a po porážce se Slovenskem ve čtvrtfinále obsadili až šesté místo. V rozhovoru pro Aktuálně.cz už přitom vedení dvacítky tvrdě kritizoval Jaroslav Holík (čtěte ZDE).

Nominace na úkor zámořských hráčů?

Zacha starší naráží zejména na skládání konečné nominace, při které si údajně trenéři vyřizovali účty z minulosti a vyřazovali z týmu i hokejisty, kteří do něj jednoznačně patřili.

V kontroverzním článku o délce deseti stran formátu A4 to Zacha uvádí na konkrétních případech. Tvrdí, že účelové bylo zejména vyřazení Jakuba Zbořila, Pavla Jenyše a Filipa Chlapíka.

Ti přiletěli na kemp z Kanady a z týmu byli vyřazeni po jediném tréninku. Podle Zachy to nemělo se sportovní stránkou nic společného, ale šlo ze strany vedení týmu o pomstu za to, že se tito hokejisté vydali hrát hokej do zámoří, místo aby zůstali v Česku.

Ze stejného důvodu byl údajně z týmu následně vyřazen i Václav Karabáček, který ho opustil těsně před turnajem a v médiích se nechal slyšet, že byl vyhozen proto, že zaspal týmovou poradu (více zde). A selekce „na základě zásluh“ se prý malém dotkla také Pavla Zachy mladšího.

Sto tisíc za letenky hráčů, které trenér nechtěl

 „Táhli jsme deset hráčů z Ameriky na chvilku do Evropy a sotva tady otevřeli oči, tak zase letěli zpět. Pan Přerost to arogantně komentoval slovy, že nikoho nenutil, aby do Kanady odcházel a necítil nutnost brát na to nějaké ohledy. Tato arogance jako by předcházela všemu tomu, co potom následovalo,“ tvrdí Zacha.

Otci české hvězdičky se také nelíbilo, že vedení reprezentace následně uzavřelo modelový zápas s reprezentační devatenáctkou, ve kterém přitom o nic nešlo a rodiče zejména hráčů z Kanady mohli mít jedinečnou možnost své děti vidět hrát a srovnat jejich výkony s hokejisty působícími v tuzemsku.

Miroslav Přerost o nominaci hokejistů

"Tohle mužstvo se netvořilo nahodile. Na Turnaji čtyř v Přerově hrálo výborně, chtěli jsme ho doplnit o tři, čtyři hráče, kteří měli kvalitu ještě zlepšit," uvedl trenér Miroslav Přerost v rozhovoru pro pondělní deník Sport. Neměl však vzít na turnaj, který se hraje v zámoří, více hráčů z Kanady?

"A koho? My jsme je vzít chtěli, ale mužstvo jsme stavěli na nějakých vazbách. Tým hraje dlouhodobě spolu, byli tu hráči z loňské dvacítky, ale třeba Jenyš v týmu nebyl. Karabáček jel loni na poslední chvíli na osmnáctky, ale tady propadl do čtvrtého útoku. Měli jsme tam ozkoušené hráče, ten tým se budoval a byl úspěšný," reagoval trenér.

Zdroj: Adam Sušovský

„Když jsem o uzavření zápasu pro veřejnost četl, hned jsem si vzpomněl na loňský vyhazov Nejezchleba. Asi potom nebylo příjemné čelit dotazům lidí kolem hokeje – proč? Teď to zřejmě bylo připraveno podobně pro další hráče. Oficiálním důvodem prý byly náklady na pořadatelskou službu, které chtěl svaz ušetřit, proti tomu byl ale stotisícový výdaj za letenky z Kanady pro hráče, které trenér dopředu vůbec nechtěl,“ přemýšlí Zacha.

S Karabáčkem měl být vyhozený i Zacha

Zacha se vrátil i k hodně probíranému vyhazovu Václava Karabáčka. Ten se údajně musel z týmu poroučet kvůli tomu, že už přímo v Kanadě zaspal poradu u videa.

„Pro úplnost uvádím, že byl (Karabáček) na pokoji s mým synem, zaspali oba. Největší kámoši. Takže od trenéra oba obdrželi zprávu, že si po tréninku sbalí věci a u týmu tímto končí. Potom se ale Přerost rozhodl poslat pryč pouze Vencu, protože potřeboval vyřadit jen jednoho útočníka,“ tvrdí Zacha.

Svérázný otec také kritizuje trenérskou práci realizačního týmu. Trenér Přerost podle něj tým v podstatě nekoučoval a nepřipravil hráče na klíčové herní aspekty, jako jsou oslabení a přesilové hry. Vyčítal mu neschopnost reagovat na vývoj zápasu.

Zacha je velmi dobře znám jako dlouhodobý kritik poměrů v mládežnickém hokeji, jehož názory jdou tvrdě proti filosofii hokejového svazu. I proto údajně vedení týmu nepočítalo ani s jeho synem, který je přitom v Kanadě považován za velkou hvězdu s výhledem na první desítku letošního draftu NHL a objektivně byl nakonec i jedním z nejlepších Čechů na turnaji.

„Ožeň se s Kanaďankou a hraj za nás“

Zacha v obsáhlém textu také proto popisuje nevídanou zákulisní hru, která se údajně v souvislosti s nominací jeho syna jen pár dnů před začátkem kempu v Rokycanech rozjela a velmi podráždila i jeho kanadský tým Sarnii, který údajně psal e-maily i hokejovému svazu.

„Počátkem prosince přišel do Sarnie e-mail s požadavkem, aby se Pavel zúčastnil přípravného kempu v ČR. Svaz mu objednal letenku a v klubu počítali s tím, že po zápase sedmého prosince opustí tým. O den později přišel jiný e-mail, že letenka se ruší a trenér Přerost nemá o Pavla Zachu zájem. Tohle trenéra úplně dostalo. Generální manažer s tou zprávou přiběhl na trénink a dotazoval se Pavla, co to má znamenat,“ říká Zacha starší.

„Když se k tobě takhle chovají, tak se v létě ožeň s Kanaďankou a příští rok budeš stoprocentně ve dvacítce Kanady, tvrdili. Aby toho cirkusu ale nebylo málo, další den přišel další e-mail. Opět požadavek na uvolnění hráče z důvodu jeho účasti na reprezentačním kempu. V tu chvíli už trenérovi a GM Sarnie docházela trpělivost a poslali na svaz e-mail. Vyjadřovali v něm znepokojení nad tím, co se kolem nominace pro českou dvacítku děje s tím, že v tom vidí způsob, jak potrestat jak hráče, tak i klub, který bojuje o každý bod pro play off,“ popisuje Zacha e-mailovou přestřelku mezi Kanadou a Českem.

Hráči ze zámoří v širší a konečné nominaci na MS

Jan Košťálek, Dominik Mašín, Jakub Zbořil, Pavel Jenyš, Václav Karabáček, Pavel Zacha, Filip Chlapík, Jan Mandát, David Pastrňák.

Tučně jsou vyznačeni hráči, kteří se do nominace na šampionát po přípravném kempu v Rokycanech nevešli.

V tu chvíli už údajně zvedl telefon také on a volal Slavomíru Lenerovi na hokejový svaz. „Chtěl jsem, aby mi vysvětlil, co tohle má znamenat a aby mi na rovinu řekl, že s Pavlem nepočítají, abychom si vše kolem vzájemně ušetřili. To ale potvrdit odmítl, zdálo se, že o těch rošádách ani neví a požádal mě, abych zavolal přímo panu Přerostovi. Řekl jsem rovnou, že já mu určitě volat nebudu, protože bych tím jen provokoval nevyhnutelný konflikt a raději požádám Pavlova agenta Patrika Štefana. Ten se o spojení s Přerostem pokoušel, leč neúspěšně. Přerost mu telefon nevzal.“

Zacha nakonec jel. Přerosta překvapila jeho výkonnost

Zacha nakonec po vleklých dohadech do Česka dojel a údajně sám nepočítal s tím, že by se na šampionát podíval. Nakonec mu však místo v týmu zajistily výkony na kempu, na základě kterých ho Přerost jednoduše nemohl vyhodit.

„Když se Přerost bavil s některými kolegy o nominaci Pavla, skoro se omlouval. Já jsem ho nechtěl, ale on hrál tak, že jsem ho nemohl vyhodit,“ cituje Zacha, co Přerost v zákulisí arény v Rokycanech údajně říkával.

„Že s ním nikdo nepočítal, to byla pravda. Neměl ani jmenovku na dresu a do zápasu s devatenáctkou mu ji tam museli narychlo vlepovat. Bylo toho víc, ale nebudu zabíhat do detailů. Jen obdivuju, že se s tím dokázal srovnat a dokázal nemožné. Snad tam byl znát respekt k reprezentaci i kvalitní výkon nebo alespoň maximální snaha o něj. Říkal jsem mu, že když už tam jede, ať se nenechá otrávit od lidí z realizačního týmu, na nic nereaguje,“ dodává Zacha starší.

 

Právě se děje

Další zprávy