Praha - Pokud vyrazíte z polského Krakova na severovýchod, narazíte pouze na všudypřítomné nekonečné lány kukuřičných polí, které tu a tam pročísne řeka nebo rybník. Uprostřed toho všeho ale leží vesnice, která popírá vše výše uvedené. V momentě, kdy se přiblížíte k Nieciecze, už zdálky vás do očí udeří dvě stavby. Na jednom konci obrovská továrna na výrobu dlažebních kostek, na tom druhém fotbalový stadion.
Právě zde se sídlí fotbalový klub Termalica Bruk-Bet Nieciecza, který již třetí sezónou hraje nejvyšší fotbalovou soutěž v Polsku - Ekstraklasu. Podobně jako u většiny vesnických fotbalových týmů je i Nieciecza výrazně spojená se jménem místního movitého sponzora. Tím je Krzysztof Witkowski, jeden z nejbohatších lidí v Polsku, kterému patří firma Bruk-Bet, jež vyrábí dlažební kostky a stavební materiál.
Než se Witkowski ujal podpory klubu ze své domovské vesničky, hrála Nieciecza pouze regionální soutěže a nijak nevybočovala z řady celků v okolí. Pumpování financí se ale ihned začalo projevovat a tým mezi lety 2004 a 2010 prolétl celou pyramidou fotbalových soutěží jako uragán až do druhé ligy. Tam se movitý majitel rozhodl změnit strategii, na chvíli zpomalil přísun peněz do kádru a investoval do kompletní rekonstrukce místního stadionku.
Z polorozpadlé ruiny vybudoval jednu z nejmodernějších a nejútulnějších arén v Polsku, která pojme 4 595 diváků. Nieciecza se s problémy ve druhé lize udržela, takže Witkowski ihned zatoužil po postupu mezi úplnou elitu.
Za vším hledej ženu
Před sezónou 2012/2013 udělal Witkowski překvapivý, ale jak se posléze ukázalo, klíčový krok. Odstoupil z čela klubu a nechal se nahradit vlastní manželkou Danutou, velkou fotbalovou fanynkou, navíc nadanou ekonomkou. Danuta ihned rozhodla o novém směřování klubu - zacílila na fotbalisty z okolních zemí, kteří čekají na restart kariéry.
"Jsme rodinný klub, a potřebujeme podobné hráče. Ty, kteří pro nás budou dýchat, a ne žoldáky," hlásila tehdy. Sázka se vesničce vyplatila, v sezóně 2014/2015 postoupila mezi elitu.
V Nieciecze se vytvořila silná šestičlenná slovenská enkláva. V kádru se nachází hráči jako Patrik Mišák (známý českým fandům díky působení v ostravském Baníku), či Ján Mucha, bývalý brankář slovenské reprezentace. Ty doplňují další fotbalisté ze středu Evropy, v týmu lze nalézt Maďary, Ukrajince, či Lotyše. Nejvýraznější postavou celku je pak právě Lotyš Vladislavs Gutkovskis, jehož střelecká forma poutá celky z Bundesligy, kteří o něj projevují velký zájem. Nieciecza si však svůj klenot zatím drží.
Danuta Witkowská navíc nastolila v klubu trend budoucnosti. Zaplatila moderního datového analytika, speciální tréninkové vesty, drony a další vybavení, které Nieciecze pomáhá hodnotit tréninky a vylepšovat je. "Drony samozřejmě nemohou dávat góly, ale můžete díky nim vyhrát. Teď z nás mají všichni legraci, ale jsme vizionáři. Za pár let nás budou všichni kopírovat," řekla prezidentka klubu pro polský deník Gazeta Wyborcza.
Klub navíc stále sází na rodinné a útulné prostředí, kde velký prim hraje pohodlí domácích diváků. Witkowská se proto nebojí zajít k poměrně radikálním krokům, aby ochránila bezpečí příznivců Nieciecze. Když do vesnice přijeli chuligáni Štětína a začali se dobývat mimo své vyhrazené území, nařídila prezidentka klubu zatlačit fanoušky hostí do blízkých kukuřičných polí a držet je tam pod policejním dohledem.
Polský Mourinho klubu vtiskl tvář
V debutové sezóně se vesnička vyhnula sestupu, ale jen těsně. Vedení klubu proto neváhalo, a odvolalo tehdejšího trenéra Piotra Mandrysze, který tým vytáhl na výsluní. Následovalo angažování sedmačtyřicetiletého stratéga Czesława Michniewicze, který Polákům utkvěl v paměti hlavně pečlivou defenzivní hrou a rychlými protiútoky. Ne nadarmo se tak Michniewiczovi přezdívá "polský Mourinho".
Nový trenér v minulé sezóně přinesl svěží vítr do plachet Nieciecze. Celek po půli sezóny atakoval pohárové příčky, na jaře se však propadl na osmou příčku. I tak to ale byl naprosto unikátní úspěch a vesnice kousek od Krakova připomněla, že se s ní musí počítat.
Podle tehdejšího trenéra klubu stálo za vzestupem celku hlavně skvělá provázanost týmu s vedením. "Ve velkých klubech jsou vztahy s majiteli vždy oříškem, tady jsou nám ale všichni k dispozici. Alespoň jednou týdně se všichni neformálně potkáme s prezidentkou Witkowskou. Ona tím pádem ví o všech našich problémech a pomáhá nám. Je jako naše velká matka," řekl Michniewicz v prosinci roku 2016.
Ani Michniewicz však na lavičce klubu z jihu Polska nevydržel dlouho. V létě loňského roku si jej jako kouče vybrala polská "jednadvacítka" a prezidentka Witkowská přání fotbalové asociace vyhověla. Rychle ale angažovala Macieje Bartoszka z konkurečního klubu Korona Kielce, který pokračuje v trendu nastaveném Michniewiczem.
Raketový vzestup Nieciecze připomíná tažení Chmelu Blšany na počátku nového milénia. Za týmem z Ústeckého kraje stál také movitý majitel (byť kontroverzní), a vesnice na Lounsku táhla rodinným prostředím. Vesnička u Krakova ale zdaleka nemá našlápnuto k podobně neslavnému konci, svou vizionářskou koncepcí a pevnou ženskou rukou ve vedení klubu svítá na dlouhou budoucnost na polském fotbalovém výsluní.