UEFA řeší finanční fair play. V ohrožení Atlético i Sporting

Sport Sport
11. 9. 2012 12:12
Třiadvacet klubů účastnících se evropských pohárů nemá vyřešené všechny pohledávky. Mohou tak přijít o peníze od UEFA.
Šéf UEFA Michel Platini plánuje trestat kluby, které nehrají "finanční fair-play".
Šéf UEFA Michel Platini plánuje trestat kluby, které nehrají "finanční fair-play". | Foto: Reuters

Nyon - Obrovské přestupní částky, přetahování fotbalistů od konkurenčních klubů za přemrštěné ceny, velké dotace od majitelů a vysoké dluhy.

To vše jsou nešvary moderního fotbalu, které by rád vymýtil v rámci tzv. "Finanční fair-play" šéf UEFA Michel Platini.

Letos jeho politiku mohou znatelně pocítit první kluby, které vinou nesrovnalostí ve vlastních financích dost možná přijdou o příjmy z letošní sezony evropských pohárů - tedy bonusy za postup do dalších kol i odměny za jednotlivé výhry či remízy.

Kluby mohou přijít o stovky milionů

V úterý totiž UEFA zveřejnila seznam třiadvaceti týmů účastnících se letošní sezony evropských pohárů (chybí mezi nimi oba čeští zástupci Viktoria Plzeň a Sparta Praha), které se provinily tím, že ve svém účetnictví vykázaly nejrůznější nesplacené závazky - a to jak vůči zaměstancům (a tedy i hráčům), daňovým úřadům či dalším klubům.

A protože nová finanční politika UEFA podobné prohřešky netoleruje, musí tyto závazky kluby dorovnat do 30. září - nebo o peníze z evropských pohárů přijdou natrvalo.

Nejedná se přitom o žádné drobné. Bonus za postup do Ligy mistrů činí rovných 215 milionů korun, do Evropské ligy zase 32,5 milionu. A to nemluvě o prémiích za výhry a remízy v předkolech. 

Mezi postiženými je Atlético Madrid i Sporting

A kdo se tedy na černou listinu 23 finančně nezodpovědných klubů dostal?

Povětšinou jde o týmy z bývalé Jugoslávie, ovšem nechybí ani zástupci španělské ligy, včetně vítěze loňského ročníku Evropské ligy Atlética Madrid, které se utká v letošním ročníku i s Viktorií Plzeň. 

Na seznamu ovšem najdeme i zástupce portugalské ligy (Sporting Lisabon) či turecké (Fenerbahce Istanbul) a ruské nejvyšší soutěže (Kazaň).

Na velké kluby se (zatím?) nedostalo

Z níže uvedeného seznamu ovšem vyplývá, že UEFA si pro tuto chvíli došlápla spíše na malé kluby, zatímco velkokluby z Anglie a dalších zemí mohou zatím zůstat v klidu.

Právě proti utrácení týmů jako je Manchester City, Real Madrid, Inter Milán nebo Paris St. Germain přitom měla být politika "finančního fair-play" zaměřena.

"Skoro polovina klubů je ve ztrátě a jejich počet čím dál tím více roste. Musíme to zastavit. Nechceme ty kluby poškodit, nebo je zničit, ale pomoci jim. Vyrovnané účetnictví je absolutní základ - a musí to začít platit i ve fotbale," prohlásil v roce 2009 při zavádění pravidel "finančního fair-play" Platini pro BBC.

Hlavní část důsledků nových regulí UEFA ovšem začne působit až od sezony 2013-14, kdy by se měly začít výrazněji řešit nevyrovnané rozpočty klubů.

Mnohé celky tak mohou čelit vysokým pokutám, zákazům přestupů nebo dokonce zákazu působení v ervopských pohárech.

Kompletní seznam provinilců najdete zde:

Borac Banja Luka (Bosna a Hercegovina), FK Sarajevo (Bosna a Hercegovina), FK Željezničar (Bosna a Hercegovina), PFC CSKA Sofia (Bulharsko), HNK Hajduk Split (Chorvatsko), NK Osijek (Chorvatsko), Club Atlético de Madrid (Španělsko), Málaga CF (Španělsko), Maccabi Netanja FC (Izrael), FK Shkendija 79 (Makedonie), Floriana FC (Malta), FK Budućnost Podgorica (Černá Hora), FK Rudar Pjevlja (Černá Hora), Ruch Chorzów (Polsko), Sporting Clube de Portugal (Portugalsko), FC Dinamo Bukurešť (Rumunsko), FC Rapid Bukurešť (Rumunsko), FC Vaslui (Rumunsko), FC Rubin Kazaň (Rusko), FK Partizan (Srbsko), FK Vojvodina (Srbsko), Eskişehirspor (Turecko), Fenerbahçe SK (Turecko)

 

Právě se děje

Další zprávy