Michel Platini

Michel Platini

Francouz Michel Platini je někdejší vynikající fotbalista a v současnosti předseda UEFA, tedy organizace, která zastřešuje fotbalové dění v Evropě.

V roce 1984 dovedl Francii jako nejlepší střelec k titulu na Euru a zářil i na klubové úrovni v barvách Juventusu, Nancy a Saint Étienne.

Do čela UEFA byl zvolen v roce 2007 a od té doby se, byť neúspěšně, snaží prosazovat změny ve smyslu finančních restrikcí pro kluby a také podpory domácích fotbalistů v jednotlivých klubech.

FIFA žaluje Platiniho s Blatterem

Světová fotbalová federace FIFA podle očekávání podala u švýcarského soudu žalobu na svého bývalého prezidenta Seppa Blattera a viceprezidenta Michela Platiniho. FIFA chce získat zpět dva miliony franků (téměř 47 milionů korun), které Blatter poslal Platinimu v roce 2011 údajně za poradenskou činnost.

Bývalý hvězdný francouzský fotbalista Platini byl mezi lety 2007 až 2015 šéfem evropské unie UEFA a očekávalo se, že Blattera nahradí v čele světové federace. Podezřelá platba od Blattera mu ale místo toho v roce 2015 vynesla původně osmiletý distanc od etické komise, jenž byl později zkrácen na polovinu a vypršel letos v říjnu.

Podle obou funkcionářů šlo o část platby za Platiniho práci pro FIFA z let 1999 až 2002, kdy byl Francouz Blatterovým poradcem. Neexistuje o tom ale žádný doklad. Funkcionáři uvedli, že mezi sebou měli ústní dohodu, FIFA však považuje platbu za nelegální.

Pokračovat