Praha - Daniel Křetínský, vlastník pražské Sparty, se stal novým lídrem žebříčku Top 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu, který pro Aktuálně.cz průběžně sestavuje jeho sportovní reportér Luděk Mádl.
Důvod? Křetínskému se v posledních týdnech vše daří. Sparta vede osm kol před koncem tabulku Gambrinus ligy s osmibodovým náskokem na rivala z Plzně, navíc už postoupila i do semifinále Poháru České pošty.
Po třech sezonách bez jediné trofeje tak má Sparta, jak se zdá, zaděláno na úspěch.
Nový žebříček Top 50 nejvlivnějších ve fotbale NAJDETE ZDE
Z první příčky na druhou klesl Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Zaznamenal totiž v posledních dnech dva výrazné neúspěchy v jednáních se zástupci státu.
Nejprve odešel s prázdnou, tedy bez příslibu vládních garancí, od premiéra Bohuslava Sobotky. Tím se Peltova vize Národního stadionu na Strahově minimálně zamlžila.
Sobotka nepodlehl časovému tlaku blížící se uzávěrky podání kandidatur na spolupořadatelství Euro 2020. Strahovu neřekl ne, ale chce vidět plán provozní soběstačnosti případné stavby.
Co se týče Eura, zbyla ještě Peltovi jiskřička naděje v podobě iniciativy vlastníka stadionu v Edenu. Termín uzávěrky kandidatur, tedy 25. duben, se nyní ovšem jeví jako šibeniční.
Druhou pomyslnou facku od státní správy pak Pelta utržil, když chtěl využít situace po excesech, jež se strhly v hledišti při utkání Ostrava-Sparta. V rámci větší bezpečnosti volal po návratu policie na stadiony tak, aby tam působila už v preventivní roli. Nikoli jako nyní, kdy zasahuje až v situacích, kdy pořadatelská služba pořádek sama neudrží.
Ministr vnitra Milan Chovanec se sice s Peltou ve středu osobně setkal, ze svého stanoviska, že policie zůstane připravena mimo stadiony, ale neustoupil.
Berbr ruší remízy. Ne všude
Třetí pozici v žebříčku si drží Roman Berbr, český místopředseda FAČR. Zjevně se snaží změnit image zlého černokněžníka, a tak sype z rukávu jeden projekt za druhým.
Po internetových přenosech ze zápasů nižších soutěží zavádí mimo jiné v ČFL i svůj "vynález", penaltové rozstřely při nerozhodném výsledku, kdy se jeho vítězi přidává druhý bod.
Svobodova Praha, Peltův Liberecký kraj a také celá Morava, s výjimkou Zlínského kraje, ale jeho nápad ignorují.
Hned za Berbrem najdeme v žebříčku Pavla Vrbu, který má za sebou premiéru v roli reprezentačního kouče. V přátelském utkání s Norskem takřka vyprodal Eden, jak ale po výsledku 2:2 pravil společně se svým poradcem Karlem Brücknerem: Ukázalo se, že tady ještě bude spousta práce...
Na lepší image pracuje i Dagmar Damková, která obhájila pátou příčku v žebříčku. Předsedkyně komise rozhodčích ukončila bobříka mlčení, po každém ligovém kole pravidelně komentuje a hodnotí výroky sudích - a je po zbytečné hysterii...
Do žebříčku vůbec poprvé naskočil nový ministr školství Marcel Chládek. A hned do první desítky, je šestý. Ve všech důležitých aktivitách jde zatím zcela na ruku Miroslavu Peltovi, fotbalu a sportu jako takovému je zatím velmi nakloněn.
Do Top 10 prvně proskočila i předsedkyně odvolací komise Kateřina Radostová, velmi ambiciózní žena, která na sebe upozornila i kandidaturou do Evropského parlamentu, a to na třetí příčce kandidátky hnutí Úsvit. "Odvolačka" nyní zaujala i přelomovým rozhodnutím, kdy poprvé v moderní historii českého fotbalu nechává opakovat zápas. A to v okresním přeboru Prahy-západ, kdy se znovu bude hrát duel Choteč-Horoměřice (více zde).
Ze čtvrté desítky do druhé poskočil Richard Baček, předseda disciplinárky, který se po měsících pasivity konečně nadechl k razantnější akci. A jednoho z obviněných v aféře cinklých sázek, jmenovitě Petra Placáka, potrestal pětiletým zákazem činnosti ve fotbale.
"Jarda Miliarda" opět na scéně
Kromě ministra Marcela Chládka se v Top 50 objevuje i šest dalších nových či staronových tváří.
Mezi nimi bývalý místopředseda FAČR (tehdy ČMFS) Jaroslav Vacek, přezdívaný Jarda Miliarda, který už sice nyní stojí mimo fotbalové struktury, ale jeho firma Pragosport si od STES koupila za 500 milionů korun vysílací práva příští čtyři ročníky Gambrinus ligy.
Tento název, pravda, soutěž ponese jen do 30. června. Nového titulárního sponzora soutěže už by jistě rád brzy představil Luboš Koželuh, člen představenstva STES, který spolu s předsedou Peltou s obchodními partnery vyjednává.
V souvislosti s blížícím se finišem licenčního řízení opět výrazně stoupá vážnost úřadu licenčního manažera Stanislava Rýznara. V jeho rukou je budoucnost řady klubů, podle jeho návrhu příslušná komise rozhoduje, kdo dostane a kdo nedostane licenci pro příští ročník I. či II. ligy. Hlavní roli v tomto rozhodování hraje především ekonomická stabilita klubu a úroveň jeho stadionu.
V žebříčku se nově objevuje Josef Dufek, šéf mladoboleslavského klubu, jemuž vyšla sázka na trenéra Karla Jarolíma. Ten vytáhl klub na kýženou třetí příčku, z níž by se na konci sezony postupovalo do pohárové Evropy.
Úspěšné sparťanské výsledky i kvalita hry povytáhly do Top 50 i sportovního ředitele letenského klubu Jaroslava Hřebíka.
Podobnou roli plní v Edenu první osoba figurující v žebříčku, která nevlastní český či slovenský pas. Jde o Igora Kornějeva, člena sportovního vedení Slavie, který v klubu zjevně zastupuje zájmy nového ruského investora.
Z rankingu naopak vypadli Jan Kocourek, teď už bývalý náměstek ministra školství pro sport, dále trenér Teplic Zdeněk Ščasný, svazový legislativec Petr Doležal, hráčští agenti Martin Říha a David Nehoda, trenér Liberce Jaroslav Šilhavý a také rozhodčí Pavel Královec.