Tajné setkání majitelů. Křetínský a spol. se poradí, kudy na Berbra a Damkovou

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 10. 2015 6:00
Majitelé českých prvoligových klubů se ve čtvrtek sejdou v Praze, aby si ujasnili další strategii boje o vyhlášení samostatné ligy. Až dosud se představy jejich vyjednavačů velmi lišily od návrhu Romana Berbra, který zastupuje výkonnostní fotbal. Na pořadu jednání by mělo být i téma komise rozhodčích a možné zpochybnění předsednické role Dagmar Damkové.
Jsou předseda asociace Miroslav Pelta a šéf Sparty Daniel Křetínský na jedné lodi? To se brzy uvidí
Jsou předseda asociace Miroslav Pelta a šéf Sparty Daniel Křetínský na jedné lodi? To se brzy uvidí | Foto: ČTK

Praha - O jejich schůzce už nikdo další vědět neměl, nicméně tak významné setkání se asi reálně utajit nedalo. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz se ve čtvrtek v Praze sejdou vlastníci klubů startujících v Synot lize, aby hledali možné cesty k řešení napjaté situace, jež se v posledních týdnech rozhostila uvnitř českého fotbalu.

Klub miliardářů mezi vlastníky ligových týmů by měl prvně rozšířit i slávista Jiří Šimáně, počítá se s účastí Daniela Křetínského ze Sparty, šéfa Preciosy i Liberce Ludvíka Karla i dalších miliardářů, mezi něž patří například Petr Paukner (Dukla) či Josef Lébr (Olomouc). Scházet nebude ani Tomáš Paclík z mistrovské Viktorie Plzeň.

Co budou řešit? Témata schůzky prý bossové od pořadatele setkání, tedy Ligové fotbalové asociace, vedené viceprezidentem Sparty Dušanem Svobodou, neobdrželi. Nicméně jsou nasnadě.

Jde o samostatnost ligy včetně dolaďování konkrétních podmínek této chystané odluky ligy od Fotbalové asociace ČR. A také o personální obsazení komise rozhodčích, zejména o pozici nynější předsedkyně Dagmar Damkové.

Její osobu zpochybnila mediální vystoupení několika bývalých rozhodčích v čele s Liborem Kovaříkem. Ten říká: "Ligové sudí reálně neřídí Dagmar Damková, ale  Roman Berbr." To jest životní partner Damkové a český místopředseda FAČR, jehož osoba spojuje téma rozhodčích i s rozhovory o samostatné lize. V nich totiž zastupuje druhou stranu, tedy výkonnostní fotbal. A jeho představy o podmínkách odluky se od těch, jichž chtějí dosáhnout šéfové klubů, zatím významně liší.

Je říjen. A samostatnost se od ledna nepohnula

Na čtvrteční schůzce by si tedy měli vlastníci klubů ujasnit další strategii. Zda zahájí frontální útok na Berbra a Damkovou, či jen na jednoho z nich, případně zda místo vyhlášení války zkusí raději hledat smírnou cestu kompromisu.

Návrh na odvolání Damkové z funkce smí podle stanov podat výhradně předseda ligového shromáždění, kterým je nyní Dušan Svoboda. Když se po vypuknutí aféry, kterou rozžhavilo vystoupení bývalého sudího Libora Kovaříka, předpokládalo, že by tak mohl učinit na zasedání výkonného výboru, jež se konalo v předvečer kvalifikačního utkání v Rize, Svoboda tehdy na schůzi vůbec nedorazil.

Vysvětlil to tehdy rodinnými důvody a dodal: "Osobně se domnívám, že do procesu obnovení důvěryhodnosti FAČR a jejích jednotlivých orgánů je třeba zapojit nejen legitimně zvolené členy VV FAČR, ale rovněž další subjekty, které se na fotbalovém dění podílí a výrazně jej ovlivňuji."

A pod touto tajuplnou šifrou, již Svoboda použil, se podle všeho skrývají právě vlastníci klubů. Ti se sešli naposledy 13. ledna, kdy se jednomyslně shodli na tom, že už opravdu a bez dalších prodlení chtějí samostatnou ligu. Jenže dneska už máme říjen a k dohodě dosud nedošlo.

Základní spor se vede o to, kdo komu by měl platit. Jestli by liga měla participovat i na dotacích, jež FAČR dostává od státu. Nebo zda by naopak měla liga solidárně přispívat menším klubům a regionálnímu fotbalu, a to ročně částkou 11,4 milionu korun, jak ji ve svém návrhu vyčíslil Roman Berbr. O dalších možných podmínkách, za jakých by se liga mohla osamostatnit, čtěte detailněji zde.

Roman Berbr před několika dny v Právu naznačil ochotu o podmínkách vyjednávat a hledat kompromisy. Podotkl také, že v případě úspěchu Michela Platiniho ve volbách nového předsedy FIFA by se Dagmar Damková mohla posunout do role spojené s touto mezinárodní federací a že by pak křeslo předsedkyně komise rozhodčích ve FAČR mohla uvolnit.

Vystřídá někdo neúspěšného Svobodu?

Ze zákulisí proskakují hlasy, že mnozí majitelé klubů nejsou spokojeni s tím, jak malou úspěšnost zatím měla jednání vedená ze strany ligy Dušanem Svobodou. I proto, že mezi ním a Romanem Berbrem fungují opravdu velmi silné osobní antipatie. Nelze tedy vyloučit, že si liga určí jiného vyjednavače.

Ať už si ale mezi sebou vlastníci klubů domluví cokoli, rozhodující slovo bude mít v otázkách samostatnosti ligy i dalšího osudu Dagmar Damkové v komisi rozhodčích třináctičlenný výkonný výbor FAČR.

O náladách v něm a současném rozložení sil může možná cosi napovědět výsledek pondělního hlasování. Řešil se totiž návrh, zda FAČR vypoví smlouvu o mediálním partnerství deníku Sport z Křetínského vydavatelství CNC. Deník totiž vede kampaň především proti Berbrovi a Damkové, ale rozdanými negativními nálepkami už naštval mj. i mnohé moravské členy výboru. Pro zrušení smlouvy se vyjádřilo 10 hlasů, 3 přítomní se zdrželi - a věc bude dále řešit STES, obchodní společnost fotbalové asociace.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy