Praha - Samostatná liga je opět blíž. Spustit by se teoreticky mohla už od příštího soutěžního ročníku, obecně se ale počítá s tím, že k tomu dojde od sezony 2016/17.
Valná hromada Fotbalové asociace ČR dnes totiž bez diskuse a bez problémů schválila návrh nových stanov. Pouze tři přítomní delegáti se zdrželi hlasování, ostatní byli pro.
A nové stanovy obsahují mj. článek 26, ve kterém se píše, že se pravomoc uzavřít za FAČR rámcovou smlouvu s Ligovou fotbalovou asociací přesouvá na výkonný výbor.
S poznámkou, že smlouva bude platná pouze tehdy, pokud s ní budou zároveň souhlasit předseda FAČR i jeho první a druhý místopředseda.
Přeloženo do češtiny: O tom, jestli bude liga samostatná, už po dnešku nemusí rozhodovat valná hromada, tuhle pravomoc má třináctičlenný výkonný výbor. Zároveň však platí, že i kdyby smlouvu chtěla podepsat nadpoloviční část jeho členů a přitom byl jeden z trojice Miroslav Pelta, Zdeněk Zlámal nebo Roman Berbr proti, pak taková smlouva neplatí.
Prokeš porazil ve volbě Jukla
Volné místo ve výkonném výboru FAČR obsadí Michal Prokeš z pražské Dukly. V doplňovacích volbách získal od přítomných zástupců klubů I. a II. ligy celkem 18 hlasů, jeho protikandidát Richard Jukl z Hradce Králové 13 hlasů.
Místo se uvolnilo, když loni zemřel František Hrdlička z FK Teplice.
Ale zpátky k samostatné lize. "Ať si ji hrají, ale za svoje," glosoval v minulosti návrhy spustit samostatnou ligu český místopředseda Berbr.
Co to znamená? Nejde v zásadě o to, kdo ligu řídí, ale o nastavení finančních toků. Představa Ligové fotbalové asociace, kterou tvoří kluby I. a II. ligy a za niž hovoří člen představenstva Sparty Dušan Svoboda, je taková, že kromě hospodaření s televizními a marketingovými právy na ligu bude mít LFA také nárok na podíl z výnosů reprezentace i na dotacích na mládež od ministerstva školství.
To znamená, že by do LFA proudily i peníze Fotbalové asociace ČR. Berbr poukazuje na to, že ve vyspělých zemích, kde samostatné ligy zřídily, je to naopak, například německá bundesliga posílá část svého zisku výkonnostnímu fotbalu, ne naopak.
Dnešní verdikt valné hromady tak celou věc ještě zdaleka nerozhodl. "Jen pootevřel dvířka pro další jednání o samostatné lize," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.
Bez Berbrova souhlasu nic nebude
Nyní budou pokračovat jednání o konkrétním textu rámcové smlouvy mezi FAČR a LFA o osamostatnění ligy. Berbr si přitom ve stanovách pojistil, že pokud nebude souhlasit on sám osobně (dokud tedy bude ve funkci českého místopředsedy), k odtržení ligy od "zbytku" českého fotbalu prostě nedojde.
Bývalý místopředseda fotbalového svazu Jiří Kubíček varoval valnou hromadu, že pokud pravomoc rozhodnout o samostatnosti ligy předá výkonnému výboru, výrazně v celé problematice stoupne korupční potenciál. "Protože ovlivnit většinu členů výkonného výboru je samozřejmě technicky snazší než většinu delegátů valné hromady," upozorňoval Kubíček (více zde).
Valná hromada ho však nevyslyšela, a aniž by v sále v průběhu jednání kdokoli protestoval nebo stanovy jakkoli zpochybnil, bylo předložené znění přijato takřka sto procenty hlasů.