Může přijít korupce jak ve FIFA, varuje Kubíček český fotbal

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 6. 2015 6:00
Jiří Kubíček, bývalý místopředseda fotbalové asociace, nabádá delegáty valné hromady, aby otázku samostatné ligy nenechávali v rukou výkonného výboru.
Můžeme dopadnout jako FIFA, když přidělila MS Kataru, varuje valnou hromadu Jiří Kubíček
Můžeme dopadnout jako FIFA, když přidělila MS Kataru, varuje valnou hromadu Jiří Kubíček | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Plánují, že to půjde rychle. Delegáti valné hromady Fotbalové asociace ČR se v hotelu Clarion v Praze-Vysočanech sejdou na jedenáctou hodinu. A předseda Miroslav Pelta má už na 14.30 zamluvené letenky do Berlína, na sobotní finále Ligy mistrů.

Hlavním bodem valné hromady přitom bude projednání nových stanov FAČR. Prohlédnout si je můžete ZDE. Nejdůležitější bod se v návrhu objevil až na poslední chvíli. A najdete ho v Článku 26.

Specifikuje se v něm, že tzv. rámcovou smlouvu mezi fotbalovou asociací na straně jedné a Ligovou fotbalovou asociací, tedy profi-fotbalem, na straně druhé může za FAČR schválit výkonný výbor. A to za podmínky, že svůj souhlas písemně potvrdí jak předseda, tak i první a druhý místopředseda asociace. Což jsou aktuálně Miroslav Pelta, Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Zmiňovaná rámcová smlouva by měla upravit proces, ve kterém by se liga osamostatnila, poodtrhla od "zbytku" fotbalového svazu. Včetně přerozdělení finančních zdrojů a toků.

"Jestli tohle projde, tak to může znamenat absolutní katastrofu,"  zvedl tenhle návrh ze židle Jiřího Kubíčka, bývalého místopředsedu fotbalového svazu.

"Vždyť možné osamostatnění ligy, to je rozhodnutí o mnohamilionovém majetku. A tohle rozhodnutí by si jednoznačně a bezpodmínečně měla ponechat ve svých rukou valná hromada. Pokud tuhle moc předá do rukou výkonnému výboru, kde sedí jen pár lidí, tak se tady přece otevírá obrovský korupční potenciál," míní Kubíček.

Za příklad si bere volbu Kataru

"To se chceme dostat do stejné pozice jako FIFA, kde jen pár lidí mělo v rukou rozhodnutí, kde se budou pořádat mistrovství světa? Teď snad všichni vidí, jak to dopadlo, když FIFA dala MS do Kataru. Rozpoutala se kolem toho podezření na obrovskou korupci, vyšetřuje to FBI, padl i Sepp Blatter. A my snad chceme jít stejnou cestou?" volá Kubíček.

"Když tu věc bude chtít někdo ovlivnit, je pro něj pochopitelně mnohem snazší nějak na svém zájmu zainteresovat většinu ve třináctičlenném výkonném výboru, než větší část z 202 delegátů valné hromady," argumentuje zkušený fotbalový legislativec, který teď pracuje na Řídicí komisi pro Moravu, jež má na starosti MSFL a moravské divize.

Pokud hledá paralelu se způsobem, jakým FIFA vybírá pořadatelská místa světových šampionátů, nutno dodat, že po kontroverzích, které vzbudilo přidělení MS 2018 Rusku a MS 2022 Kataru, dospěla i FIFA k zásadní změně. A sice že výběr už nebude provádět exekutiva Mezinárodní fotbalové federace, ale celý kongres, který nyní čítá 209 delegátů.

"A my na to chceme jít úplně opačně?!" diví se Kubíček.

Samostatná liga = vyšší výnosy?

Tahounem celého projektu samostatné ligy je Dušan Svoboda, člen představenstva Sparty, kterého si profi-fotbal, tedy kluby I. a II. ligy, zvolil do svého čela před dvěma lety. Ten dostal 13. ledna 2015 od majitelů prvoligových klubů mandát k tomu, aby proces samostatnosti ligy rozjel naostro.

Slibují si od celé věci, že když ligu bude řídit jiná, nová struktura, může se dostat k větším výdělkům z prodeje televizních a marketingových práv.

Problematická kategorie rozhodčích by ovšem každopádně měla zůstat pod kontrolou Fotbalové asociace ČR. Jen by pak do příslušné komise, vedené Dagmar Damkovou, měla LFA dodat jednoho svého zástupce.

Spor se v zákulisí vede zejména o nastavení zmíněných finančních toků. Liga chce podíl na výnosech reprezentace i na dotačních příspěvcích státu určených na rozvoj mládeže.

Kdo komu bude platit, v tom je spor

Český místopředseda Berbr opakovaně upozorňoval, že v Německu, Španělsku a řadě dalších zemí je systém nastaven tak, že profesionální fotbal solidárně posílá dotace "dolů", do regionálního a výkonnostního fotbalu.

Svoboda si to představuje naopak, prý jen pro začátek, pro rozjezd.

To jsou každopádně nedořešené body případné "rámcové smlouvy". Otázka zní, zda nyní valná hromada předá veškerou kompetenci k podpisu této smlouvy svým voleným zástupcům ve výkonném výboru. Nebo jestli si své výsostné právo rozhodnout o tak zásadní věci ponechá.

Kubíček není jediný, komu se navrhovaný způsob nelíbí. Sám na pátečním jednání nebude, deník Aktuálně.cz však hovořil s několika delegáty valné hromady, kteří nad předloženým návrhem také vyjadřovali rozpaky.

"Ten bod se tam objevil na poslední chvíli... Taková věc by se  měla lépe rozvážit... A mělo by na to být víc času...," shodli se ve svých opatrných reakcích. Nicméně byli dokonce tak opatrní, že požádali, aby v článku nebylo zveřejněno jejich jméno. "To pak nikdy nevíte, co z toho může být..."

Je tedy otázkou, jestli v sobě někdo z nespokojenců najde tolik kuráže, aby valné hromadě navrhl diskutabilní článek z předkládaných stanov vyškrtnout.

Ve volbách Prokeš proti Juklovi

Na nové stanovy je navázán i projekt Fotbalová (r)evoluce, který počítá s tím, že už od příští sezony bude celý český fotbal online, tzn. že veškerá komunikace bude probíhat elektronickou cestou, v internetových aplikacích. A nikoli už přes zápisy pořizované na psacích strojích, které se rozesílaly poštou a jež na Strahov vozil listonoš.

Objevily se hlasy, že navrhovaný systém může přinést personální krizi v otázce rozhodčích, pískajících regionální soutěže. "Když bude všechno na internetu, bude to třeba pro finanční úřady dohledatelné. A spousta sudích si teď náhrady za cestovní výlohy nedanila. Takže takového postupu už se teď budou bát a spousta z nich si vyhodnotí, že už se jim pískání nevyplatí," obávají se někteří funkcionáři z okresů.

Na programu valné hromady bude i jedna volba. Na místo, jež se ve výkonném výboru uvolnilo po smrti teplického ředitele Františka Hrdličky, kandidují Michal Prokeš z Dukly Praha a královéhradecký patriot Richard Jukl. Vybírat mezi nimi budou zástupci klubů I. a II. ligy.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 5 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 7 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy