Může přijít korupce jak ve FIFA, varuje Kubíček český fotbal

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 6. 2015 6:00
Jiří Kubíček, bývalý místopředseda fotbalové asociace, nabádá delegáty valné hromady, aby otázku samostatné ligy nenechávali v rukou výkonného výboru.
Můžeme dopadnout jako FIFA, když přidělila MS Kataru, varuje valnou hromadu Jiří Kubíček
Můžeme dopadnout jako FIFA, když přidělila MS Kataru, varuje valnou hromadu Jiří Kubíček | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Plánují, že to půjde rychle. Delegáti valné hromady Fotbalové asociace ČR se v hotelu Clarion v Praze-Vysočanech sejdou na jedenáctou hodinu. A předseda Miroslav Pelta má už na 14.30 zamluvené letenky do Berlína, na sobotní finále Ligy mistrů.

Hlavním bodem valné hromady přitom bude projednání nových stanov FAČR. Prohlédnout si je můžete ZDE. Nejdůležitější bod se v návrhu objevil až na poslední chvíli. A najdete ho v Článku 26.

Specifikuje se v něm, že tzv. rámcovou smlouvu mezi fotbalovou asociací na straně jedné a Ligovou fotbalovou asociací, tedy profi-fotbalem, na straně druhé může za FAČR schválit výkonný výbor. A to za podmínky, že svůj souhlas písemně potvrdí jak předseda, tak i první a druhý místopředseda asociace. Což jsou aktuálně Miroslav Pelta, Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Zmiňovaná rámcová smlouva by měla upravit proces, ve kterém by se liga osamostatnila, poodtrhla od "zbytku" fotbalového svazu. Včetně přerozdělení finančních zdrojů a toků.

"Jestli tohle projde, tak to může znamenat absolutní katastrofu,"  zvedl tenhle návrh ze židle Jiřího Kubíčka, bývalého místopředsedu fotbalového svazu.

"Vždyť možné osamostatnění ligy, to je rozhodnutí o mnohamilionovém majetku. A tohle rozhodnutí by si jednoznačně a bezpodmínečně měla ponechat ve svých rukou valná hromada. Pokud tuhle moc předá do rukou výkonnému výboru, kde sedí jen pár lidí, tak se tady přece otevírá obrovský korupční potenciál," míní Kubíček.

Za příklad si bere volbu Kataru

"To se chceme dostat do stejné pozice jako FIFA, kde jen pár lidí mělo v rukou rozhodnutí, kde se budou pořádat mistrovství světa? Teď snad všichni vidí, jak to dopadlo, když FIFA dala MS do Kataru. Rozpoutala se kolem toho podezření na obrovskou korupci, vyšetřuje to FBI, padl i Sepp Blatter. A my snad chceme jít stejnou cestou?" volá Kubíček.

"Když tu věc bude chtít někdo ovlivnit, je pro něj pochopitelně mnohem snazší nějak na svém zájmu zainteresovat většinu ve třináctičlenném výkonném výboru, než větší část z 202 delegátů valné hromady," argumentuje zkušený fotbalový legislativec, který teď pracuje na Řídicí komisi pro Moravu, jež má na starosti MSFL a moravské divize.

Pokud hledá paralelu se způsobem, jakým FIFA vybírá pořadatelská místa světových šampionátů, nutno dodat, že po kontroverzích, které vzbudilo přidělení MS 2018 Rusku a MS 2022 Kataru, dospěla i FIFA k zásadní změně. A sice že výběr už nebude provádět exekutiva Mezinárodní fotbalové federace, ale celý kongres, který nyní čítá 209 delegátů.

"A my na to chceme jít úplně opačně?!" diví se Kubíček.

Samostatná liga = vyšší výnosy?

Tahounem celého projektu samostatné ligy je Dušan Svoboda, člen představenstva Sparty, kterého si profi-fotbal, tedy kluby I. a II. ligy, zvolil do svého čela před dvěma lety. Ten dostal 13. ledna 2015 od majitelů prvoligových klubů mandát k tomu, aby proces samostatnosti ligy rozjel naostro.

Slibují si od celé věci, že když ligu bude řídit jiná, nová struktura, může se dostat k větším výdělkům z prodeje televizních a marketingových práv.

Problematická kategorie rozhodčích by ovšem každopádně měla zůstat pod kontrolou Fotbalové asociace ČR. Jen by pak do příslušné komise, vedené Dagmar Damkovou, měla LFA dodat jednoho svého zástupce.

Spor se v zákulisí vede zejména o nastavení zmíněných finančních toků. Liga chce podíl na výnosech reprezentace i na dotačních příspěvcích státu určených na rozvoj mládeže.

Kdo komu bude platit, v tom je spor

Český místopředseda Berbr opakovaně upozorňoval, že v Německu, Španělsku a řadě dalších zemí je systém nastaven tak, že profesionální fotbal solidárně posílá dotace "dolů", do regionálního a výkonnostního fotbalu.

Svoboda si to představuje naopak, prý jen pro začátek, pro rozjezd.

To jsou každopádně nedořešené body případné "rámcové smlouvy". Otázka zní, zda nyní valná hromada předá veškerou kompetenci k podpisu této smlouvy svým voleným zástupcům ve výkonném výboru. Nebo jestli si své výsostné právo rozhodnout o tak zásadní věci ponechá.

Kubíček není jediný, komu se navrhovaný způsob nelíbí. Sám na pátečním jednání nebude, deník Aktuálně.cz však hovořil s několika delegáty valné hromady, kteří nad předloženým návrhem také vyjadřovali rozpaky.

"Ten bod se tam objevil na poslední chvíli... Taková věc by se  měla lépe rozvážit... A mělo by na to být víc času...," shodli se ve svých opatrných reakcích. Nicméně byli dokonce tak opatrní, že požádali, aby v článku nebylo zveřejněno jejich jméno. "To pak nikdy nevíte, co z toho může být..."

Je tedy otázkou, jestli v sobě někdo z nespokojenců najde tolik kuráže, aby valné hromadě navrhl diskutabilní článek z předkládaných stanov vyškrtnout.

Ve volbách Prokeš proti Juklovi

Na nové stanovy je navázán i projekt Fotbalová (r)evoluce, který počítá s tím, že už od příští sezony bude celý český fotbal online, tzn. že veškerá komunikace bude probíhat elektronickou cestou, v internetových aplikacích. A nikoli už přes zápisy pořizované na psacích strojích, které se rozesílaly poštou a jež na Strahov vozil listonoš.

Objevily se hlasy, že navrhovaný systém může přinést personální krizi v otázce rozhodčích, pískajících regionální soutěže. "Když bude všechno na internetu, bude to třeba pro finanční úřady dohledatelné. A spousta sudích si teď náhrady za cestovní výlohy nedanila. Takže takového postupu už se teď budou bát a spousta z nich si vyhodnotí, že už se jim pískání nevyplatí," obávají se někteří funkcionáři z okresů.

Na programu valné hromady bude i jedna volba. Na místo, jež se ve výkonném výboru uvolnilo po smrti teplického ředitele Františka Hrdličky, kandidují Michal Prokeš z Dukly Praha a královéhradecký patriot Richard Jukl. Vybírat mezi nimi budou zástupci klubů I. a II. ligy.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy