Praha - Představitelé českého sportu naříkají, že svazy již kvůli zablokovaným státním dotacím hynou hlady. A přitom jim přímo před rukama leží takřka netknutě nový dotační balík, do kterého ministerstvo školství naštosovalo 1,3 miliardy korun.
Část malých sportovních svazů se o něj uchází, jenže ty velké - jako fotbal, lední hokej, tenis ani atletika a mnozí další - si o svůj dílek z něj vůbec nezažádaly.
Nevyřčeným a skutečným jádrem jejich sporu s ministryní školství Kateřinou Valachovou může být nechuť sportovního prostředí podrobit se systému, ve kterém by stát uměl dohlédnout na to, co se s dotačními penězi poté, co opustí státní kasu, v péči sportovních svazů skutečně děje a kam opravdu doputují.
Ministryně to tak nepřímo naznačuje, byť představitelé českého sportu k tomu, proč program ignorují, oficiálně uvádějí jiné důvody.
Celou situací se dnes měla zabývat vláda. "Předložím jí informaci o financování sportu. Vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování budu žádat, aby projednání věci proběhlo v režimu Důvěrné," poznamenala Kateřina Valachová, ministryně školství v demisi (ČSSD).
Hluboká ekonomická krize českého sportu vznikla letos zejména kvůli policejnímu vyšetřování údajných manipulací při rozdělování státních dotací do sportu, na nichž se měli podílet Miroslav Pelta, tehdejší šéf fotbalové asociace, a pracovníci ministerstva školství. V květnu kvůli tomu úřad Kateřiny Valachové výplatu dotačních prostředků pozastavil.
Nyní už vyplácení dotací opět probíhá, detailní popis situace uvnitř jednotlivých programů si můžete prostudovat právě zde:
Klíčová jsou jednání o dotačním programu V, který je určen pro financování činnosti sportovních svazů. Původně vypsaný a rozdělený, avšak neproplacený program, ministryně zrušila. Vedla ji k tomu skutečnost, že právě zde, v programu V, policie v Peltově kauze prováděla intenzivní vyšetřování. Proto Valachová nechala vypsat program V nově.
"Peníze, které prošetřuje policie, z našeho pohledu jinou cestou vyplatit nelze, museli jsme nastavit tento nový proces proto, aby po vyplacení těch peněz měli všichni jistotu, že je vše bezpečně v pořádku," vysvětluje ministryně, proč prostě nenechala svazům rozeslat peníze podle původního klíče.
S tímto výkladem osobnosti sportovního prostředí razantně nesouhlasí. A na středečním podvečerním zasedání exekutivy Českého olympijského výboru se dokonce usnesli, že nebude-li zbytí, budou se použití původních pravidel dožadovat i soudní cestou.
Už minulý týden aktuální podmínky narychlo připraveného nového programu V podrobili ostré kritice mimo jiné Jiří Kejval, šéf Českého olympijského výboru, či Miroslav Jansta z České unie sportu. Hlasitě proti byli i sokolové nebo Tomáš Král, předseda hokejového svazu. Sportovní představitelé například uvedli, že aranžmá programu požaduje nyní po jednotlivých sportovních svazech třicetiprocentní spoluúčast a zamezuje jim v tom, aby mohly dotace z centrály přeposílat klubům či jednotám.
Ministryně školství Kateřina Valachová však oponuje, že dotace budou vypláceny ze sta procent a ani cestě peněz do regionů podle ní nový program nijak nebrání.
Nejvyšší kontrolní úřad apeloval na větší dohled nad sportem
Ačkoli je Valachová poté, co vyvodila svou politickou zodpovědnost za dotační aféru, nyní v demisi, trvá na zavedení kontrolních mechanismů, které by státu umožnily dobře dohlédnout na to, co se s penězi děje i poté, co ze státní kasy zamíří na účty jednotlivých sportovních organizací. A to teoreticky může mnohým vadit, byť to jako důvod bojkotu nového dotačního programu nikdo ze sportovců nepřiznává.
"Ministerstvo musí vycházet ze závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu, který už před více než rokem apeloval na to, že se musí zavést kontroly spojené s financováním sportovních svazů. Nový systém musí zaručit kontrolu toho, že dotace směřují opravdu k účelu, k němuž jsou určeny, tedy kupříkladu na mládež či na reprezentaci. A tak, abychom díky kontrole mohli nabýt pevné jistoty v otázce konečného příjemce dotačního příspěvku," zdůrazňuje Valachová.
Takovéto nastavení měly podle ní dotace už na začátku roku. Zdroje blízké jednáním ministerstva se sportovním prostředím uvádějí, že právě tichá diskuse o této problematice byla hlavním důvodem skutečnosti, že se dotace nevyplatily svazům už v březnu, jak bylo plánováno, ale celá věc se táhla až do května, kdy vše ještě více zkomplikovala Peltova aféra.
"Mám za to, že tyto kontrolní mechanismy snad nikdo rozporovat nechce, protože by tím jinými slovy říkal, že nás snad nemá zajímat, kam ty finanční prostředky vlastně plynou," poznamenala Valachová.
Vzbouřenci spoléhají na premiéra Sobotku
Fotbalová asociace jen před několika dny prezentovala krizové scénáře, jak bez dotací nebude schopna pořádat domácí soutěže a zabezpečit účast reprezentačních týmů na letních šampionátech. Teď si však o dotaci z nového nabídnutého balíku neřekla. Proč?
"FAČR se drží dohody ČOV, ČUS, Sokol a ostatních sportovních svazů, která byla učiněna minulý týden ve středu, a proto žádost do výzvy na Program V, tak jako ostatní sporty, do stanoveného pátečního termínu nepodala. Vyčkáváme na další jednání, která by se měla uskutečnit tento týden, a zařídíme se dle nových skutečností," řekl Michal Jurman, mluvčí asociace.
Ani Český svaz ledního hokeje žádost o prostředky z nového dotačního programu neposlal. "Sdílíme názor většiny sportovního prostředí, že nový program, vypsaný narychlo a bez potřebné přípravy a konzultací s Národní radou pro sport, je nekoncepční, obsahuje nereálné podmínky a vytváří rizika případného právního zpochybnění. Podle našeho názoru je postup ministerstva v rozporu s unesením vlády, upravujícím zásady pro poskytování dotací ze státního rozpočtu nestátním neziskovým organizacím," sdělil Zdeněk Zikmund za hokejisty.
Sportovci se upínají k tomu, že zasáhne premiér Bohuslav Sobotka a nechá upravit podmínky dotačního programu V tak, aby to svazům vyhovovalo. "Pokud situaci v dohledné době nevyřeší premiér, český sport zemře," nechal se v té souvislosti slyšet Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
Pozoruhodná je skutečnost, že mezi nejhlasitější kritiky patří šéfové ČOV, ČUS či Sokola, což jsou přitom organizace, jež čerpají z jiného dotačního programu, konkrétně číslo III. A s programem V, který je určen sportovním svazům, proto samy nemají nic společného.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz