Milán - "Proč tam dáváš to poleno?" znělo žilinským stadionem v roce 2012, když se Adrian Gula, kouč celku ze západu Slovenska, rozhodl dávat pravidelnou šanci tehdy sedmnáctiletému stoperovi Milanu Škriniarovi.
Vytáhlý obránce sice ukazoval dost mentálních sil a dobře četl hru, na hřišti ale působil neohrabaně až komicky. V prvních zápasech se skutečně Škriniarovi nedařilo, proto jej klub odeslal na hostování do Zlatých Moravců.
Odtud se do Žiliny vrátil "nový" Škriniar. Obránce dozrál, přestal chybovat a rychle se vypracoval na základní stavební kámen nejen žlutozelených, postupně nakoukl také do slovenské seniorské reprezentace.
"Rychlost nepatřila mezi moje nejlepší stránky. Nejvíc se mi věnovali v Žilině po přestupu do áčka. Pracovali se mnou na síle a výbušnosti. Tam se to zlomilo, čerpám z toho dodnes. Všechno jsem doběhl, napravil, vybalancoval," prozradil Škriniar v rozhovoru pro slovenský web šport.sk.
Rodák ze Žiaru nad Hronom, na kterého ještě rok zpátky pokřikovali fanoušci, že by se do svého rodiště měl vrátit, se najednou stal tahounem týmu a bylo jen otázkou času, než se do boje o získání mladého stopera přihlásí i věhlasnější kluby.
Závod o Škriniarovy služby skutečně započal. Do přestupových her se zamotala dokonce pražská Sparta, ta ale nakonec usoudila, že mladý Slovák její úrovně nedosahuje…
V lednu roku 2016 tedy tehdy 21letý Škriniar podepsal smlouvu v italské Sampdorii, kde se brzy setkal s českým střelcem Patrikem Schickem. Zatímco ze Žiliny odcházel obránce s puncem tahouna a mimořádného talentu, v Itálii se opět ocitl mezi nechtěnými.
Překonávat nedůvěru? Žádný problém!
Debutoval až po třech měsících, dál však paběrkoval. Vše změnil až příchod trenéra Giampaola, jemuž se podařilo Sampdorii nastartovat, a na vítězné vlně se kromě Schicka svezl i Škriniar. Po skvělé sezoně se oba stěhovali na lepší adresy: Schick do AS Řím, Škriniar do milánského Interu.
"Už když jsem přišel do Sampdorie Janov a nastoupil v Serii A, byl to pro mě obrovský krok do velkého fotbalu. Po přestupu do Interu Milán jsou emoce ještě o něco větší," pochvaloval si mladý Slovák svůj krok.
Fanoušci Interu si ale klepali na čelo. Škriniar? Kdo to je? A proč stál tolik peněz? Přestupová suma 23 milionů eur z něj učinila nejdražšího Slováka historie. Znovu tedy musel obránce dokazovat, že na italský fotbal má a tlak, který dres slavného celku z města módy přináší, ustojí.
Tentokrát mu to ale netrvalo tak dlouho. Už po několika odehraných zápasech bylo jasně vidět, že v tom chlapci něco je. Ladně odebíral míče soupeřům, ale také útočil, a dokonce střílel branky.
Jeho akce proti Chievu bude patřit do sestřihů těch nejlepších gólů, které během podzimu v Serii A padly. Škriniar nejprve výborně odebral míč na středu hřiště, rozehrál a následně v plném sprintu v pádu zakončoval hlavou.
Gól Milana Škriniara proti Chievu:
FT: #Inter 5-0 #Chievo
— NERAZZURRIALE.COM (@Nerazzurri_Ale) December 3, 2017
23’, 58’, 90+1’ ⚽️ #Perisic
38’ ⚽️ #Icardi 👞 #Brozovic
📹 60’ ⚽️ #Skriniar 👞 #Candrevapic.twitter.com/OeJaKWbuDf
Dvaadvacetiletý Slovák tedy opět patří k oporám a táhne svůj tým v čele tabulky italské ligy. Inter se vrací na přední příčky tabulky a kouč Luciano Spalletti vytáhl "nerrazurri" až na úplné výsluní.
Vzhledem ke Škriniarovým fantastickým výkonům není divu, že kolem něj začínají kroužit i věhlasnější jména současnosti než Inter, například Atlético Madrid či FC Barcelona.
Mladého slovenského stopera tento fakt těší, přesto o přestupu neuvažuje. "Něco jsem zaslechl, ale vždyť v Interu jsem pomalu jen dva dny i s cestou. Nad přestupem jsem neuvažoval, ani by mě něco podobného nenapadlo," uzavírá Škriniar pro šport.sk.
Pokud se dvaadvacetiletý Slovák přesune do Barcelony či Atlética, půjde o největší přestup slovenské fotbalové historie. Škriniar sice bude muset dokazovat, že má na ještě vyšší úroveň, to mu však v minulosti problém nedělalo. Bývalí federální partneři mají zaděláno na pořádnou fotbalovou hvězdu.