Brno/Lucemburk - Daňoví úředníci v Česku mají nejspíš dobrý přehled, pokud jde o úroveň ligových fotbalistů. Alespoň to tak vypadá podle případu, v němž jde o to, jestli někdejší hráč Teplic a Viktorie Žižkov Jiří Sabou měl na to, kopnout si za Barcelonu nebo Manchester United.
Je to ojedinělá kauza. Spor o nezaplacené daně Jiřího Saboua, což je podstata celé věci, musí dokonce rozseknout až Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Důležitou roli ve sporu o 283 tisíc korun hrají slavné kluby: nejen Manchester nebo Barcelona, ale třeba taky Olympique Marseille či AS Monaco.
Nevědomky, samozřejmě. Právě tyto špičkové kluby totiž Sabouovi agenti podle tvrzení českých daňových úřadů jen využili k tomu, aby v Česku fotbalista zaplatil co možná nejnižší daně.
Maďarská linka Sabou – Manchester - Barcelona
Jiří Sabou, který v české lize sice odehrál přes dvě stě zápasů, ale ke špičkovým hráčům nikdy nepatřil, a angažmá ve slavných klubech tak bylo spíše nepravděpodobné, už před osmi roky finančnímu úřadu v rámci daňově uznatelných nákladů předložil faktury maďarské společnosti Salomon.
Ta ho měla kromě jiného zastupovat při jednání o jeho další fotbalové kariéře – tedy přestupu do některého z velkých evropských klubů. A faktury dokazující cesty do Anglie, Španělska nebo Francie skutečně nejprve vedly k vyměření nízké daně. Sabou měl zaplatit jenom 29 tisíc korun.
Berní úředníci ale po prozkoumání případu pojali podezření, že faktury v pořádku nejsou a k jednání v zahraničních klubech vůbec nedošlo. Proto požádali o pomoc finanční úřady v Anglii, Španělsku a Francii. A tak třeba výkonného ředitele Manchesteru United Davida Gilla kvůli Sabouovi navštívili angličtí berní úředníci.
Šéf United stěžovatele nezná
A položili mu otázku, zda zná českého fotbalistu a jestli jednal o jeho přestupu do slavného anglického klubu. Gillova odpověď byla záporná a podobně reagovali manažeři Barcelony, Olympique Marseille a AS Monaco. „Dle údajů britské daňové správy pan D. G., výkonný předseda fotbalového klubu Manchester United, nezná stěžovatele (Jiří Sabou), o jeho přestupu nikdy nejednal ani s ním, ani s jeho agentkou,“ je napsáno v soudním spisu, který doputoval až k soudu do Lucemburku.
„Srovnatelné závěry zjistily zahraniční daňové orgány též ve vztahu k FC Barcelona a Olympique Marseille,“ uvedli berní úředníci ve spisu. A doměřili proto daň, ta se vyšplhala na 283 tisíc korun.
Fotbalistovi právníci zpochybnili postup berňáku
Sabouovi právníci se ale nevzdali a obrátili se na soud.
Podle nich jsou informace získané finančními úřady z jiných zemí než Česka nezákonné a berní úřad je nemůže v daňovém řízení využít. Sabou totiž vůbec nevěděl o tom, že české úřady o informace v cizině požádaly, a neměl možnost položit otázky vyslýchaným svědkům.
A není také vůbec jasné, jak finanční úřad v Praze odpovědi z ciziny a od funkcionářů slavných klubů získal. „Šlo o výslech, dopis, telefon, e-mail?“ ptá se v podání k soudu Sabou.
Český Nejvyšší správní soud jednání o stížnostech bývalého profesionálního fotbalisty přerušil a rozhodl se jej kvůli výkladu pravidel Evropské unie pro získávání informací v daňových řízeních předat Soudnímu dvoru v Lucemburku. Soud, který je jako jediný oprávněn vykládat nařízení Evropské unie, by svoje první stanovisko měl zveřejnit za 14 dnů.
Soudci v Lucemburku tak musí rozhodnout, zda na základě společných evropských pravidel měl být Sabou skutečně informován o tom, že české úřady žádají v jeho případu informace od svých kolegů v dalších zemích EU, a zda měl právo se účastnit výslechu manažerů Manchesteru United nebo Barcelony.
A musí také rozhodnout, zda české soudy mohou důkazy získané v rámci mezinárodní spolupráce přezkoumat.
Rozhodnutí soudu tak nebude důležité jenom pro bývalého prvoligového fotbalistu a výši daní, kterou bude muset zaplatit, ale i pro další podobné případy, kdy v daňových otázkách mají úřady informace z ciziny.