Pelta: Berbr je podobný Košťálovi. A žije s Dášou, jejíž komisí jsme tu posedlí

Luděk Mádl Luděk Mádl, Jindřich Šídlo
20. 10. 2015 6:00
Záliba v mediálních provokacích veřejnosti je podle Miroslava Pelty, předsedy českého fotbalu, vlastnost, kterou má jeho kritizovaný místopředseda Roman Berbr podobnou s někdejším fotbalovým bossem Vlastimilem Košťálem. Třecí plochy kolem Berbra vznikají podle Peltova mínění, protože žije ve vztahu s Dagmar Damkovou, předsedkyní komise rozhodčích.
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, řeší napjatou atmosféru, která se rozvinula kolem jeho místopředsedy Romana Berbra
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, řeší napjatou atmosféru, která se rozvinula kolem jeho místopředsedy Romana Berbra | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Jedno jméno má Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, pořád na talíři. Nejvíc kontroverzí uvnitř fotbalového dění i směrem k veřejnosti vyvolává Roman Berbr, český místopředseda FAČR.

V uplynulých týdnech se k jeho osobě vyjádřilo kriticky hned několik bývalých rozhodčích, jako první v řadě Libor Kovařík (více zde). Upozorňovali na to, že Berbr překračuje své pravomoci, když podle nich prakticky řídí ligové sudí místo Dagmar Damkové, předsedkyně komise rozhodčích a Berbrovy životní partnerky.

Poukazovali také na Berbrovu minulost příslušníka Státní bezpečnosti. A osobou českého místopředsedy se zabývala i schůzka majitelů ligových klubů v hotelu Marriott (více zde).

Pelta poskytl minulý týden redaktorům Hospodářských novin a Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor, ve kterém hovořil mimo jiné o novém čínském sponzorovi reprezentace či chystaném projektu Národního stadionu. Přečíst si ho můžete zde. Stejně tak se vrátil i k příběhu Davida Limberského - čtěte zde.

Dnes přinášíme část rozhovoru, která se týkala zejména situace kolem Romana Berbra.

Pane předsedo, podle svědectví několika bývalých rozhodčích překračuje Roman Berbr své pravomoce, chová se vůči nim hrubě, sudí z Moravy prý posměšně nazývá Asiaty. Jak dlouho ještě bude místopředsedou fotbalové asociace?

"Do té doby, dokud bude mít podporu valné hromady."

Tak jinak. Uděláte jako předseda něco pro to, aby jím už nebyl?

"Musím říct, že na to nemám žádný nástroj řešení."

A co vaše autorita předsedy?

"Ano, tu mám a myslím si, že jestli je tu Roman Berbr někomu ochoten naslouchat, jsem to jediný já. Je fakt, že Roman někdy dokáže vystoupit tak, že člověk žasne. To má podobné s Vlastimilem Košťálem (bývalým místopředsedou asociace a prezidentem Sparty), však se pamatujete, to byly titulky! Nicméně Roman Berbr to má pochopitelně posazené v trochu jiné rovině než Vlasta. Co je podstatné: Já to vidím tak, že hlavní problém kolem něj vyvěrá z toho, že má za manželku předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou. A to je opravdu problém, protože tohle je ta hlavní a nejdůležitější komise. A my v Česku jsme touhle komisí rozhodčích doslova posedlí."

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Berbrův přínos? V komoře má řád

Jak to myslíte?

"Já na setkání majitelů ligových klubů vždycky říkávám: Chlapi, ve světě přece prezidenty klubů vůbec nezajímá, kdo je píská. Zatímco my i naše média to máme všichni pořád jako hlavní téma. A když se pak stane chyba, nepřipustíme, že by se stala přirozeně, ale hledáme v tom, že byla nějak řízená."

Po minulé volební valné hromadě Roman Berbr pro týdeník Gól řekl, že na místopředsedu asociace kandidoval naposledy. To sice může znamenat spoustu věcí, ale... Neobáváte se, že bude kandidovat proti vám, tedy na předsedu?

"Nechci ani v nejmenším zpochybňovat jeho kvality, ale nemyslím si, že by kandidoval na předsedu. Hlavní důvod je ten, že jako předseda musíte mít schopnost zajišťovat peníze. A to není jeho parketa."

Je Roman Berbr v něčem pro český fotbal vůbec přínosný?

"Minimálně v tom, že v české komoře má fotbal řád. Otázka je, jestli to už není někdy až za hranou."

V poslední době se řešilo zejména jeho chování vůči ligovým rozhodčím. Podle výpovědi několika z nich, například Libora a Tomáše Kovaříkových nebo Radka Kociána, ale i dalších, se tady za tou hranou ocitl už poměrně daleko, ne?

"Výpovědi rozhodčích z posledních měsíců neberu na lehkou váhu. Hovořili jsme o té problematice i na setkání majitelů ligových klubů. A já jsem jim slíbil, že v té věci budu hledat řešení."

Když vám majitel Sparty Daniel Křetínský před třemi lety přinesl svou slavnou tašku údajných důkazů o korupci ve fotbale, nic, co by Berbrovu roli dokazovalo, jste tam nenašel?

"O tom se už hodně napsalo, už se k tomu nechci vracet."

Možná se hodně napsalo, ale o obsahu tašky se dohromady nic neví. Pak je otázka, proč bychom měli tomu, co v českém fotbale vidíme, věřit.

"Všechno zlé je pro něco dobré. Nechci být moc optimistický, ale dnes by vás osm z deseti rozhodčích v případě, že byste za nimi přišel s nějakou nabídkou, udalo."

Centrálně od Berbra nic řízené není

A ti zbylí dva by si tedy podle vás úplatek vzali?

"Povím to jinak: Nechci říct, že by to bylo deset z deseti, abych byl fér. Ale udělali jsme taková opatření, abychom riziko minimalizovali. Zvedli jsme pro sudí odměny za odřízený ligový zápas, pro hlavního je to 25 000 korun za prvoligové utkání, pro asistenta myslím 15 000, to už jsou velké peníze, když pískáte čtyřikrát do měsíce. A něco riskovat se pak nevyplatí."

Zmínil jste, že by vás těch osm sudích udalo. Komu vlastně? Panu Berbrovi?

"Já myslím, že ty informace by měla předsedkyně komise rozhodčích."

Takže v podstatě paní Berbrová... Není to ale celé tak, že už kluby neoslovují přímo rozhodčí, protože se to všechno řídí centrálně? Přes pana Berbra?

"Centrálně není řízené nic. I ti sudí, co vůči panu Berbrovi vystoupili, mi potvrdili, že se nikdy nesetkali ani s žádným náznakem toho, že by jim pan Berbr něco nařídil, nikdy nedostali žádné zadání cokoli ovlivnit. Bavím se o tom i s vlastníky sázkových kanceláří a ti s regulérností soutěže také nemají problém. Upozorňují, že až do posledního kola se v lize objevují výsledky, že nad nimi zůstává rozum stát, tedy překvapivé. A to ukazuje na to, že liga je čistá. Co vzbuzuje to nezdravé napětí, je bohužel skutečnost, že klíčovou komisi řídí právě Dáša (Damková) a že jsou s Romanem Berbrem manželé."

Mimochodem, jsou vlastně oddáni, nebo ne?

"Já myslím, že jsou, ne?"

Když jsem na to téma s Romanem Berbrem před dvěma lety hovořil, tak mě ujišťoval, že manželé nejsou. A kdyby snad svatba proběhla někdy v mezidobí, tak by vás na ni asi pozvali, ne?

"No, to nevím..." (usmívá se)

A teď zase chvíli vážně. Šéf teplického klubu Pavel Šedlbauer na posledním zasedání vlastníků ligových celků vyzýval dokonce k možnému bojkotu ligových utkání, pokud se problém s Berbrem a Damkovou nevyřeší. Co si o jeho návrhu myslíte vy?

"Já jsem velmi rád, že se pan Šedlbauer z pozice představitele firmy AGC, která teplický klub vlastní, do fotbalového dění zapojil. Nicméně musím říct, že některé jeho názory jsou občas až příliš radikální. On má v hlavě uložené jisté firemní struktury, ve kterých je možné řešit věci určitým způsobem. Jenže my se tady pohybujeme na půdě spolku, kde takové nástroje nemáme. Bylo by ode mě nefér jeho vystoupení z té schůzky nějak šířeji komentovat, každopádně je to ale člověk, který vždy přinese něco mimořádného."

Samostatná liga bude. Už příští ročník

Vlastník pražské Dukly Petr Paukner se zase nedávno vyslovil pro variantu, aby se situace řešila při setkání ligových bossů přímo s Dagmar Damkovou a Romanem Berbrem. Proč jste tedy ty dva do Marriottu nepozvali?

"Ta zatím poslední schůzka probíhala v takové atmosféře, že by asi účast Romana a Dáši na ní nebyla úplně ideální. Ale důležité je, že už si kluby umí sednout za jeden stůl, a to i ti lidé, co se nemají úplně rádi, a mohou spolu komunikovat bez emocí."

Když jsme u toho jednoho stolu... U něj by se asi měla řešit i otázka rámcové smlouvy mezi Ligovou fotbalovou asociací a FAČR o takzvané samostatnosti ligy. Není problém v tom, že šéf LFA a ligový místopředseda Dušan Svoboda ze Sparty není ochoten sedět za jedním stolem právě s českým místopředsedou FAČR Romanem Berbrem? A veškerá jednání tak hrnou přes vás jakožto prostředníka?

"Je pravda, že jsem v tomto ohledu v poněkud nevděčné roli, všichni mi říkají, ať to řeším, a mě už z toho někdy trochu bolí hlava... Fakta jsou ale jasná: Valná hromada FAČR dala tomu procesu zelenou. Roman Berbr připravil nový návrh rámcové smlouvy, který je velmi tvrdý a v některých věcech asi pro ligu obtížně akceptovatelný. Tam jde o peníze, o počet zástupců ve výkonném výboru a tak."

Vy jste teď ve zvláštní roli, kdy jste na jednu stranu hlavním představitelem FAČR, od níž se liga odtrhává. A zároveň šéfem jednoho z ligových klubů, jejichž sdružení touží po větší samostatnosti. A z vašich poznámek k návrhu smlouvy, který připravil pan Berbr jménem FAČR, je cítit, že s mnohými nejspíš osobně tak nesouhlasíte. Tak jak je to?

"Místopředseda Berbr to pojal tak, že si svolal předsedy krajů, kteří reprezentují členskou základnu. To, co se děje, je rozvod. Někdo to možná zlehčuje, ale měl by si uvědomit, že už to pak nepůjde vzít zpátky. Takže je zapotřebí udělat to dobře. Já jsem rád, že to udělali touto cestou, výkonnostní fotbal se vyslovil, jak si to celé představuje. A teď počítám s tím, že komunikace proběhne i opačně. Liga má na to pětičlennou pracovní skupinu, která návrh smlouvy projde bod po bodu. Oni spolu samozřejmě u jednoho stolu sedět můžou, na výkonném výboru se běžně potkáváme, ale v danou chvíli asi bude nejrozumnější, když to celé budu ještě jako rozhodčí nějak pískat já."

Tušíte, s jakým výsledkem?

"Podle mě nic nebrání tomu, aby se samostatná liga 1. 7. 2016 uvedla v život. Já o tom nepochybuju."

 

Právě se děje

Další zprávy