Kdo škrtí Slavii falešným ofsajdovým lasem? Za Evropany už číhá Jarolímova Barca

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 10. 2015 6:07
Náročný program, který mají v těchto dnech čeští účastníci Evropské ligy, jim jejich snažení v domácí Synot lize nijak nekomplikuje, všichni tři v 9. kole vyhráli. Slavia mohla zápas s Duklou otočit, kdyby ji dvakrát nezastavil naprosto nesmyslný ofsajd. Takhle se před ni dostala Mladá Boleslav, s herními prvky, za které by se nemusela stydět ani Barcelona
Tohle že byl ofsajd? mohl se červenobílý kapitán Martin Latka divit v obou derby, která teď Slavia odehrála.
Tohle že byl ofsajd? mohl se červenobílý kapitán Martin Latka divit v obou derby, která teď Slavia odehrála. | Foto: Milan Kammermayer

Glosář -  Teorie, že čeští zástupci v pohárové Evropě budou drolit své síly i koncentraci a že jim to v Synot lize přinese bodové ztráty, zatím absolutně neplatí.

Jak po prvním, tak po druhém utkání ve skupinách Evropské ligy totiž týmy Sparty, Plzně i Liberce ve všech případech v domácí soutěži zvítězily.

O to méně se paradoxně v lize daří Jablonci, který přitom po vypadnutí s Ajaxem o evropské dobrodružství přišel. Průběžně osmá příčka za možná až 200 milionů ročně, to asi pro Miroslava Peltu nejsou zrovna příjemné počty.

Na čtvrtou ligovou příčku, zaručující Evropskou ligu v příští sezoně, poskočila Mladá Boleslav, která se v útočné fázi rozehrává k opravdu velkým věcem. Příbram sice bránila jak za krále Klacka, takže asi neposloužila jako ideální měřítko, nicméně za kombinace, které chvílemi svěřenci trenéra Karla Jarolíma v boleslavském dresu rozjížděli, by se snad nemusely stydět ani týmy typu Barcelony.

Boleslav se dostala výš i díky tomu, že Slavia nenavázala na vítězství ve velkém derby proti Spartě i v derby malém, tentokrát s Duklou. Ano, byl to zápas dvou rozdílných poločasů, v každém z nich dominoval jiný tým a z toho úhlu pohledu byla plichta asi spravedlivá.

Jenže zvláštního zřetele už si opravdu zaslouží pozoruhodná skutečnost, jak drasticky se v Edenu začali plést rozhodčí mávající ofsajdovým praporkem. Tak se na to podívejme podrobněji.

Sudí se pletou o několik metrů

Už v minulém kole proti Spartě zastavil gólově vyhlížející nájezd Slavie dvěma chybně zdviženými ofsajdy Ondřej Pelikán. A nešlo přitom zrovna o hraniční situace.

Co však zdvihal v neděli proti Dukle nad hlavu další asistent, tentokrát Pavel Vlasjuk, to už opravdu hlava nebrala. Že signalizuje ofsajdy úplně nesmyslně, bylo patrné i v reálu pouhým okem. A televizní záznam pak skutečně prokazoval, že asistent praporkem mával, ačkoli byli slávisté ofsajdové pozici bezpečně vzdáleni, a to s rezervou několika metrů.

Možná pan Vlasjuk na hřišti viděl nějakého ducha v červenobílém dresu, kterého jiní neviděli, těžko říct, každopádně tak Slavii dvakrát zastavil v situaci, jež volala po gólu opravdu velmi hlasitě.

Co je paradoxní: složitou situaci, z níž Slavia vyrovnala, když Dukla při standardní situaci červenobílých špatně zahrála ofsajd-systém, vyhodnotil Vlasjuk perfektně. A ve prospěch Slavie.

Ostatně tahle skutečnost rozmetává případné konspirační teorie, že by chtěl Slavii poškodit tak, aby nebodovala. Ledaže by nějaký ďábelský zákulisní plán režíroval zápas k remíze. Stejně tak před týdnem proti Spartě sice poškozoval Slavii svými vymyšlenými ofsajdy asistent Pelikán, ale zároveň hlavní arbitr Zelinka červenobílým odpustil penaltu po jasné Jablonského ruce uvnitř šestnáctky.

Milovníky nejtemnějších konspirací možná napadne, že každý ten zdvižený ofsajdový praporek ve skutečnosti signalizuje novým vlastníkům Slavie, tedy čínské skupině CEFC a Jiřímu Šimáněmu, zhruba toto: "Pozor! Vy jste tady noví, tak možná nevíte, jak to tady chodí. Takže, vážení, tady se nejezdí načerno, ale za jízdné!"

Samozřejmě nutno vzít v potaz, že místopředseda FAČR Roman Berbr, který nemá s rozhodčími pranic společného, označuje jakékoli teorie o tom, že kdo chce v lize něčeho dosáhnout, ten musí platit tzv. jízdné, za naprosté nesmysly.

Ostatně relativně nedávná série 73 ligových zápasů v řadě, v nichž nebyla ve prospěch Slavie nařízena ani jedna penalta, byla patrně také zcela náhodná. Skončila loni v říjnu v Českých Budějovicích - a od té doby těch slávistických penalt také zrovna moc nepřibylo.

Leč ničeho se neobávejme, zítřky jsou samozřejmě světlé. Berbr už připustil, že když se Michel Platini stane prezidentem FIFA, mohlo by dojít ke změnám v UEFA a k povýšení Dagmar Damkové v těchto strukturách. A pak už by na českou komisi rozhodčích nemusela mít čas. A mohl by se jí tedy chopit jiný odborník.

Veřejnost bude jistě nadšená. A Berbr pak už sudí nebude řídit prostřednictvím Damkové, ale třeba Miroslava Tulingera, Miroslava Liby, nebo jiného výtečníka z jeho stáje. Takže ve výsledku se nezmění absolutně nic.

No a teď ještě na chvíli k fotbalu, když už se ty zápasy hrály, že...

Na Spartu stačili, na její vyhoštěnce ne

Slavia–Dukla 1:1. Červenobílým oproti slavnému úspěchu v derby vypadla ze sestavy trojice Kenija, Souček, Štohanzl a vynucené změny byly cítit, hlavně v první půli.

Slavia hosty absolutně nestíhala rychlostně. Zajímavé je, že samotná Sparta ji v derby příliš neohrožovala, ale v předchozím utkání v Edenu sebral červenobílým body Skalák, tentokrát zase perfektními úniky Přikryl, v obou případech ex-sparťané, nad nimiž na Letné ohrnovali nos.

Úspěchem v derby a marketingovou akcí "kup si lístek a dostaneš druhý pro kámoše zdarma" přilákala Slavia do Edenu 10 547 lidí, o tři tisícovky víc než Sparta ve stejný den na Slovácko.

Červenobílé nadšení však v utkání úplně nevyhaslo jen díky břevnu, jež zastavilo pokus hráče Dukly Miloševiče, a také díky zmíněné chybě hostí při riskantní variantě zvané ofsajd-systém. Jestli je sportovní obrození Slavie po vstupu nových majitelů skutečné, nebo jde jen o dočasnou bublinu, budeme moci opět zkoumat po reprezentační pauze, kdy červenobílí zamíří do Jablonce.

Rudý dům, rudý hrad

Sparta–Slovácko 4:0. Abyste mohli uspět v ligovém utkání na Letné, musíte dlouho vydržet bez obdržené branky a musí vám zachytat brankář. Obě podmínky padly vinou gólmana hostí Heči už v 10. minutě. A když pak na druhé straně jeho kolega Bičík předvedl naopak parádní dvojzákrok při dvou "slepených" vydařených střelách hostí, bylo prakticky definitivně jasné, že na domácí suverenitě Sparty v aktuální ligové soutěži se nic nemění.

Na domácí bilanci 5-0-0 se skóre 16:1 by Sparta každopádně potřebovala naroubovat také o něco vyšší úspěšnost na hřištích soupeřů (zatím 1-2-1, 5:4). Už příště na tom může začít pracovat v Příbrami.

Pane Vrbo, na Procházku pozor...

Jihlava–Plzeň 2:4. Zatímco Sparta poslala do ligového mače úplně stejnou sestavu jako ve čtvrtek  proti APOELu, Viktoria sáhla po projížďce na villarrealském kolotoči alespoň k jedné personální změně, která ale posunula v herním systému hned několik jmen.

Na lavičce tentokrát začal Petržela, takže se na pravé křídlo vrátil Kopic, který hrál ve Villarrealu na podhrotu, čehož se zase tentokrát chopil Hořava. A jeho místo ve středové dvojici vedle Hrošovského zaujal Kučera, který v Plzni hostuje právě z Jihlavy. Přičemž jeho otec tvoří spolu s Milanem Bokšou trenérskou dvojici Vysočiny.

Domácí tým, který bojuje o záchranu, vydržel vzdorovat hodinu hry, pak už začaly padat góly. Přičemž Viktorii jistě nepotěšilo, že i do její brány. Druhý gól domácích jednoznačně zavinil ztrátou míče stoper Procházka, který po vyloučení ve Španělsku zjevně neprožívá ideální období, což by mohlo být lehce varující i pro Pavla Vrbu, až bude hledat sestavu na Turky a Nizozemce.

Naopak dobrá zpráva letí Jánu Kozákovi na Slovensko: Michal Ďuriš vstřelil další dva góly a v Synot lize teď vede tabulku střelců.

Po kung-fu počítali padlé

Liberec–Bohemians 3:1. Oproti vítězné sestavě z Marseille chtěl trenér Jindřich Trpišovský vyměnit tři jména. Místo hrdiny ze stadionu Vélodrome, brankáře Koubka, šel tentokrát mezi tři tyče Hladký, za Šurala hrál Bartl a na hrotu vyměnil Rabušice Bakoš.

Jenže... Kombinace náročného programu a tvrdé klokaní hry vedly už ve 4. minutě k vynucenému střídání Sýkory, takže Šural zase musel na plac... A co víc - v 9. na nosítkách pro změnu odnesli Bartošáka. "Byly to brutální úmyslné zákroky. Prvních 15 minut to bylo spíš kung-fu než fotbal," spílal soupeři z Prahy domácí kouč (více zde).

O tom, jak bude moci dosavadní úžasná jízda Slovanu podzimní sezonou pokračovat, asi hodně napoví lékařské zprávy. A stav kádru na konci reprezentační pauzy.  Po ní míří Slovan do Olomouce.

Týmy, které se v tabulce vyskládaly od 13. do 16. místa, konkrétně Olomouc (7 bodů), Jihlava (5), Bohemians (4) a Ostrava (4), mají jedno společné, v 9 kolech nastřílely všechny po pouhých 8 gólech. Jestli se "klokani chtějí trochu vynořit ze sestupového močálu, potřebovali by příště vstřelit v ďolíčku Brnu minimálně ten devátý.

S Kalvodou, Svědíkem, či Mourinhem?

Ostrava–Olomouc 1:0. Před utkáním se hodně řešilo, že poražený trenér možná přijde o práci. Ale vypadá to, že FAČR by trenéra "20" Martina Svědíka asi neuvolnila, takže Leoš Kalvoda celou tu kalvárii možná ještě "rozchodí".

"To nás může trénovat klidně Mourinho a nebude to k ničemu, když vyložené šance před bránou nedáme," prohodil po utkání velmi trefně Michal Ordoš.

Baník dosáhl první výhry v sezoně díky své bojovnosti a hanácké nemohoucnosti v koncovce. Ale pozor, třeba ten Mourinho bude už brzy k dispozici. :-))

Pozor na dvojchyby

Zlín–Jablonec 2:2. Galácticos jaksi povadli... Zejména v první půli byli velmi nepřesvědčiví, bycha pak honili až po změně stran a stejně jim byl bod málo.

Přitom jim nadšeně bojující domácí paradoxně oba góly, na něž se hosté zmohli, vlastními chybami darovali. Nejdřív brankář Holý předvedl cosi, co můžeme nazvat dvojchybou: špatně rozehrál a rezultoval z toho trestný kop, po kterém ani neskočil... A vyrovnání pak přinesla Jugasova lehká ztráta míče. Nováček se sice tetelí nad bohatým bodovým ziskem z úvodu sezony, ale jestli začne kupit natolik fatální chyby jako tentokrát, časem začne mít problémy.

(Ne)povedený dáreček

Brno–Teplice 0:4. Je jistě krásné dát kouči k jeho 63. narozeninám dárek. Ale rozhodně ne takový. Drtivou porážku 0:4 totiž od svých svěřenců oslavenec Václav Kotal určitě nečekal.

Ještě za stavu 0:1 mohla mnohé změnit penalta, kdyby ji Zbrojovce sudí Paták přiznal, jenže mnohem víc chyb než on dělali domácí hráči sami. Všude byli pozdě, nechali se odstavovat od míče, předbíhat a předskakovat jak malé děti, co se v první lize objevily nějakým omylem. Skandální výkon.

Stroj na góly už krmí i Baroš

Mladá Boleslav – Příbram 4:0. Ne že by tedy Příbramští předvedli v Boleslavi něco o moc lepšího než právě zmiňované Brno, na hřišti chvílemi připomínali ze všeho nejvíc tréninkové kužele, mezi nimiž si domácí narážečkami a patičkami prohazovali balon jako při exhibici.

Směrem dopředu se Boleslav rozehrála opravdu do velké pohody, Skalák exceluje, o reprezentační zkoušku v listopadových "přátelácích" si hlasitě říká i Zahustel a do té velké euforie už se zařadil i luxusní náhradník Baroš, který se blýskl dvěma gólovými asistencemi, jimiž navázal na dva své pohárové góly z Klatov.

Vzadu navíc hrála Boleslav teprve podruhé v ligové sezoně na nulu. Uvidí se, jestli se jí forma v reprezentační pauze nerozplyne. Pokud by pak uspěla na Julisce, mohla by už začít strašit i ty zatím v tabulce nejlepší týmy.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy