Bojkot ligy! Na schůzce klubů padla i krajní varianta, ale šéf Teplic neuspěl

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 10. 2015 16:00
Na schůzce majitelů prvoligových klubů padala i ostrá slova. Pavel Šedlbauer, šéf FK Teplice, měl zmínit i krajní variantu pro boj s funkcionáři asociace, ovládajícími rozhodčí, tedy s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou. Dostatečnou podporu však nezískal
Dášo, ten Šedlbauer z Teplic prý zase zlobil. Koho jim tam pošleme pískat, aby je srovnal?
Dášo, ten Šedlbauer z Teplic prý zase zlobil. Koho jim tam pošleme pískat, aby je srovnal? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Do otevřené války s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou je ochoten vyrazit málokdo. Tak se dá asi shrnout resumé ze schůzky majitelů prvoligových klubů, která proběhla ve čtvrtek večer v pražském hotelu Marriott.

Nejodvážnější postoje prezentoval podle svědectví, jež inkognito poskytli ostatní účastníci schůzky, teplický šéf Pavel Šedlbauer. Několik zdrojů se shodlo na tom, že měl dokonce zmínit možnost, že by kluby mohly bojkotovat ligové zápasy. A to proto, aby veřejnosti vyslaly silný signál a vyjádřily svůj odpor vůči tomu, jak jsou v Česku dvojicí Berbr-Damková řízeni rozhodčí.

Jeho slova ale nenalezla potřebnou podporu. "Navíc to pan Šedlbauer řekl tak trochu v nadsázce, nemyslel to podle mě úplně vážně," dodal jeden z přítomných, který si také vymínil, že nebude zmíněno jeho jméno.

Fotbal pořád jinde, než hokej

Jiní majitelé, s nimiž deník Aktuálně.cz hovořil, si mimo záznam posteskli, že na rozdíl od hokeje, kde do veškerého dění mají ti, kteří kluby financují, hodně co mluvit, ve fotbale zůstává hlavní slovo pořád funkcionářům z výkonnostní sféry. "A tahle schůzka to zase jenom potvrdila," přidal posmutněle další z majitelů.

Sám Pavel Šedlbauer, předseda představenstva sklářského koncernu AGC Glass Europe, který vlastní klub FK Teplice, odmítl průběh jednání dále komentovat. A to s odkazem na dohodu účastníků schůzky, že veškerou komunikaci vezme na sebe předseda asociace Miroslav Pelta.

"Majitelé profesionálních fotbalových klubů jsou v otázce postupu při řešení situace nejednotní," konstatoval už ve čtvrtek večer Pelta, který je zároveň majitelem FK Jablonec. A dodal, že situaci bude řešit osobně. S tím, že už má několik nápadů, jak to udělat. (Více zde.)

Ke slovům o bojkotu se dnes Pelta blíže vyjadřovat nechtěl. "Na schůzce padaly v rámci diskuse různé nápady a návrhy, jak situaci řešit. Ale domluvili jsme se, že je nebudeme veřejně prezentovat. Ani na jednom psotupu se totiž majitelé prvoligových klubů neshodli."

"Nezlobte se, ale učinili jsme dohodu, že se k tomu nebudeme jednotlivě vyjadřovat," řekli deníku Aktuálně.cz mnozí účastníci schůzky, například příbramský Jaroslav Starka. "Komentář nechám na předsedovi, je to dohoda," dodal olomoucký Josef Lébr.

Přeci jen však nějaké informace z průběhu zasedání pronikly. Zdroje se shodly, že Daniel Křetínský, majitel Sparty, ubezpečoval přítomné, že nemá nic společného s rozhodčím Liborem Kovaříkem a dalšími bývalými arbitry, jejichž vyjádření mediálně odstartovala kampaň vůči Berbrovi a Damkové.

"České sudí tu neřídí paní Damková, šéfka komise rozhodčích, která na to kvůli svým povinnostem na UEFA ani nemá čas. Rozhodčí reálně řídí Roman Berbr, český místopředseda, který k tomu nemá žádnou kompetenci," odhalil totiž Libor Kovařík. A dodal svědectví o tom, jak Berbr sudí s oblibou dehonestuje. (více zde)

Poprvé se objevil i Šimáně

Když ve čtvrtek večer na setkání majitelů šéf Sparty Daniel Křetínský dodal, že nemá žádné páky na to, aby v deníku Sport, který mu patří, tuto kampaň proti Berbrovi a Damkové zastavil, vyvolalo to prý v sále pobavené úsměvy.

Několik majitelů prvoligových klubů na schůzce absentovalo. Vůbec se nedostavil nikdo z Liberce, své zástupce za sebe poslali Zdeněk Zemek ze Slovácka, František Vaculík z Jihlavy a Josef Dufek z Mladé Boleslavi. V Marriottu nebyl ani Petr Šafarčík z Baníku Ostrava.

Prvně se naopak mezi majiteli objevil nový šéf Slavie Jiří Šimáně, nechyběli ani další miliardáři Josef Lébr z Olomouce či Petr Paukner z Dukly.

Většina debaty se údajně věnovala Berbrovi a Damkové. "Na záležitosti kolem samostatné ligy v podstatě nedošlo, mluvilo se o nich tentokrát jen okrajově," konstatovalo několik účastníků schůzky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy