Uchvátili Evropu, teď chtějí Islanďané po vzoru Vikingů dobýt svět. Taktiku naordinuje zubař

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 6. 2018 7:48
Islanďané dnes rozehrají své první mistrovství světa duelem proti favorizované Argentině. Pokusí se navázat na senzační tažení z Eura a zvýraznit renomé udatného fotbalového národa. V Rusku se představí takřka nezměněný tým s koučem stomatologem.
Islandští fotbalisté reprezentují zemi s nejmenším počtem obyvatel v historii mistrovství světa.
Islandští fotbalisté reprezentují zemi s nejmenším počtem obyvatel v historii mistrovství světa. | Foto: Reuters

Moskva/Praha - Před dvěma lety se islandský fotbal poprvé prezentoval na velké akci. Na Euru ve Francii od vikingských potomků nikdo zářné výsledky nečekal a parta zarostlých chasníků došla až do čtvrtfinále.

Na světovém šampionátu už Islanďany jen tak někdo nepodcení, jejich herní styl a výsledky budí respekt. Jejich senzační francouzské tažení nebylo rozhodně dílem náhody. Ve skupině tehdy obrali Portugalce a přetlačili Rakousko, v osmifinále způsobili bolestnou porážku Anglii.

Že na Euru hrálo 24 mužstev? Nevadí, Island by se tam dostal i bez tohoto rozšíření, vždyť v kvalifikační skupině s Českem, Nizozemskem a Tureckem vyhrál. A kdybychom šli ještě o dva roky nazpátek, postup na MS 2014 v Brazílii unikl Seveřanům až v baráži proti Chorvatsku.

Kdepak, Island už dávno není trpaslíkem z posledního evropského koše. Svou kvalitu potvrdil i po odchodu úspěšného švédského trenéra Larse Lagerbäcka a v kvalifikaci, kde narazil znovu na Chorvaty a Turky, byl opět nejlepší. Co předvede na největší fotbalové scéně?

Zodpovědnost za hru mužstva ponese trenér Heimir Hallgrímsson, který dělal Lagerbäckovi asistenta a své poznatky dokázal mistrně zužitkovat. "A to jsem si myslel, že mým vrcholem bude trénování rodného města," říká jednapadesátiletý kouč ze souostroví Vestmannaeyjar.

Zubař, který chodí za fanoušky do baru

Chlapík, který mimoto, že povede fotbalový tým na mistrovství světa, vrtá nebo plombuje zuby. "Věnuju se tomu ve volném čase. Někteří trenéři si třeba zajdou zahrát golf, já mám svou kliniku," usmívá se Hallgrímsson.

"Pozice fotbalového trenéra je nestálá, a proto je fajn mít i jinou profesi," pokračuje islandský kouč. A stomatologie u něj není jediným zajímavým faktem. Před domácími zápasy reprezentace se setkává s fanoušky v baru a probírá s nimi všechno možné, týmovou taktiku nevyjímaje.

Světové unikum, na kterém mohou být Islanďané pyšní. "Nebylo by to možné, pokud bychom si navzájem nedůvěřovali. Zástupci médii tam chodit nesmí, nikdo si nic nehrává ani nefotí. Poprvé přišlo možná sedm fanoušků, teď jich bývá klidně pět nebo šest set," tvrdí Hallgrímsson.

"Je skvělé být s fanoušky v tak bezprostředním kontaktu. Mnohem více se s týmem ztotožní, je to součást našeho úspěchu. Za sedm let, co se s fanoušky scházím, nikdy žádná informace neunikla na sociální sítě. Je vidět, jak si lidé na Islandu fotbalu váží," podotýká trenér.

Nesmírnou náklonnost národnímu týmu ukázali islandští příznivci už během Eura. Zdálo se, že do Francie přiletěl celý Island a na ostrově zůstala snad jen domácí zvířata.

Modrá invaze na tribunách a chorál, který se vzápětí rozšířil do celého světa. "Hu!" To je poznávací znamení islandských příznivců. Zahřmění v podobě hlasitého tlesknutí nad hlavou a poté chvíle ticha. "Hu!" A znovu. Rytmus se stupňuje a nakonec přejde do jednotného potlesku.

"Naši fanoušci od přebrali od Skotů a udělali z toho tradici," prozrazuje kapitán Aron Gunnarsson. Hučet by to mělo také v ochozech ruských stadionů, jelikož podle původních zpráv se o vstupenky na mistrovství zajímalo 66 tisíc Islanďanů, přibližně pětina celkové populace.

Poslední odhady hovoří už trochu střízlivěji, ale nic nemění na faktu, že úvodní utkání Islanďanů proti Argentině se stalo hned po finále druhým vyprodaným zápasem. Island je přitom zemí s nejmenším počtem obyvatel (330 tisíc), která se kdy světového šampionátu zúčastnila.

Stejně zarputilé mužstvo jako na Euru

Fotbalová základna na druhém největší ostrově Evropy není bůhvíjaká, a tak je pochopitelné, že se úspěšný tým z Eura příliš nezměnil. 15 hráčů z dnešní třiadvacetičlenné soupisky bylo tehdy jeho součástí.

Chybět bude zraněný Kolbeinn Sigthórsson nebo nejznámější islandský fotbalista všech dob Eidur Gudjohnsen, který už ukončil bohatou kariéru. Bezesporu největší hvězdou je záložník Gylfi Sigurdsson z Evertonu, nad jehož formou však kvůli nedávnému zranění kolena visí menší otazník.

Sedm hráčů působí na Britských ostrovech, zbytek je rozeset různě po Evropě. Jediný zástupcem domácí soutěže je obránce Birkir Sävarsson z Valuru Reykjavík. S věkovým průměrem 29 let jsou Islanďané spolu s Kostarikou druhým nejstarším mužstvem šampionátu.

Zároveň patří mezi nejvyšší týmy na turnaji (průměrně 185 centimetrů) a mezi jejich přednosti by měli spolu s pevnou defenzivou patřit standardní situace či dlouhá autová vhazování do vápna. "Příliš jsme se nezměnili, máme pořád stejnou filozofii," potvrzuje Hallgrímsson.

V Rusku čeká na debutanta dost možná skupina smrti. Argentina, (zase) Chorvatsko a Nigérie. "Je to vyrovnaná skupina, která by nám mohla vyhovovat," přemítá trenér. Island soupeře respektuje, ale strach nemá.

"Na Euru jsme bránili Cristiana Ronalda a příliš toho nepředvedl. Proč by měl dostat prostor Messi?" ptá se Gunnarsson, jehož záda zdobí obří tetování s vylepšeným vyobrazením islandského státního znaku.

Modifikace státního znaku Islandu na zádech Arona Gunnarssona:

Záložník Cardiffu má v tetování velkou zálibu. "Po mistrovství Evropy jsem si chtěl dát udělat něco speciálního a unikátně islandského. Je to hluboce osobní a nosím to s velkou hrdostí," hlásí Gunnarsson, jehož patriotismus dokládá vyladění islandské reprezentace.

Islandští fotbalisté chtějí dobývat svět jako Vikingové. "Chceme být jako oni. Ale s tím rozdílem, že oni obsazovali země barbarským způsobem a my to na hřišti zvládneme férově," přirovnává kapitán.

Jeho mužstvo rozehraje turnaj dnes od 15:00 soubojem proti Messiho Argentině. Utkání sledujte prostřednictvím online přenosu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 58 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 1 hodinou

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy