Turecký fotbal a reprezentace

Turecká fotbalová reprezentace debutovala na mezinárodním fóru roku 1923 zápasem s Rumunskem. Turci se kvalifikovali na světové šampionáty v letech 1950, 1954 a 2002, ovšem toho prvního se nakonec kvůli nedostatku peněz na cestu do Brazílie nezúčastnili. Roku 2002 vybojovali bronz. O rok později byli třetí v Konfederačním poháru FIFA.

Na mistrovství Evropy hrálo Turecko třikrát, roku 2008 hrálo v semifinále a kvalifikovalo se i na Euro 2016. Tam vypadlo v základní skupině.

Trenérem je Fatih Terim, mezi největší hvězdy se řadí barcelonská hvězda Arda Turan, Burak Yılmaz či Selcuk Inan.

Nejvyšší soutěží je Süper Lig, v minulé sezoně 2015-16 ji vyhrál Besiktas Istanbul.

Škodův gól Rizesporu v prvním ligovém kole na body nestačil

Fotbalový kanonýr Milan Škoda se trefil hned v prvním kole turecké ligy. V minulé sezoně po lednovém odchodu ze Slavie skóroval v jarní části desetkrát, dnes byl jediným střelcem Rizesporu, který však doma podlehl Fenerbahce 1:2.

Škoda byl dnes prvním střelcem nového ročníku turecké Superligy. V 59. minutě si naskočil na Melnjakův centr a dostal domácí do vedení. Favorizované Fenerbahce, které v prvním poločasu neproměnilo penaltu, však vývoj otočilo.

Škoda zápas nedohrál, v 79. minutě byl střídán.

Turecká fotbalová liga - 1. kolo:

Rizespor - Fenerbahce 1:2 (za domácí gól Škoda).

Škoda načal druhou stovku. V Turecku vstřelil ligový gól číslo 101

Šest dní po vstupu do Klubu ligových kanonýrů skóroval Milan Škoda v turecké fotbalové lize znovu. Český útočník dal gól ve třetím utkání v řadě a 101. ligovou brankou v kariéře pomohl Rizesporu k remíze 2:2 s Denizlisporem.

Domácí prohrávali po půlhodině 0:2, ale Škoda ve 40. minutě snížil. Bývalý slávistický kanonýr si naběhl na centr zprava a před malým vápnem napálil míč do horního rohu branky. V 71. minutě se pak povedlo Rizesporu vyrovnat a zvýšit naděje na záchranu. Na 14. místě má jednobodový náskok na sestupové pásmo.

Od lednového příchodu z Edenu dal Škoda ve 12 zápasech sedm branek.

Novák přispěl gólem k postupu Trabzonsporu do finále poháru

Český fotbalista Filip Novák pojistil gólem v nastaveném čase vítězství Trabzonsporu 3:1 v odvetě semifinále Tureckého poháru proti Fenerbahce. Tým z Trabzonu navázal na výhru 2:1 ze svého hřiště a zahraje si o cennou trofej.

Fenerbahce živilo naději na prodloužení do 83. minuty, kdy se podruhé v zápase prosadil norský útočník Alexander Sorloth. Novák odehrál na levém kraji obrany celý zápas a v závěru přidal třetí gól. Bývalý hráč Jablonce potvrdil dobrou střeleckou formu, v tomto roce se trefil už počtvrté.

Ve finále může dojít na český souboj, Antalyaspor v kádru s Ondřejem Čelůstkou ale nerozehrál semifinále dobře, protože v úvodním zápase podlehl doma Antalyasporu 0:1. Odveta je na programu ve čtvrtek.

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.