Turecký fotbal a reprezentace

Turecká fotbalová reprezentace debutovala na mezinárodním fóru roku 1923 zápasem s Rumunskem. Turci se kvalifikovali na světové šampionáty v letech 1950, 1954 a 2002, ovšem toho prvního se nakonec kvůli nedostatku peněz na cestu do Brazílie nezúčastnili. Roku 2002 vybojovali bronz. O rok později byli třetí v Konfederačním poháru FIFA.

Na mistrovství Evropy hrálo Turecko třikrát, roku 2008 hrálo v semifinále a kvalifikovalo se i na Euro 2016. Tam vypadlo v základní skupině.

Trenérem je Fatih Terim, mezi největší hvězdy se řadí barcelonská hvězda Arda Turan, Burak Yılmaz či Selcuk Inan.

Nejvyšší soutěží je Süper Lig, v minulé sezoně 2015-16 ji vyhrál Besiktas Istanbul.

Škodův gól Rizesporu v prvním ligovém kole na body nestačil

Fotbalový kanonýr Milan Škoda se trefil hned v prvním kole turecké ligy. V minulé sezoně po lednovém odchodu ze Slavie skóroval v jarní části desetkrát, dnes byl jediným střelcem Rizesporu, který však doma podlehl Fenerbahce 1:2.

Škoda byl dnes prvním střelcem nového ročníku turecké Superligy. V 59. minutě si naskočil na Melnjakův centr a dostal domácí do vedení. Favorizované Fenerbahce, které v prvním poločasu neproměnilo penaltu, však vývoj otočilo.

Škoda zápas nedohrál, v 79. minutě byl střídán.

Turecká fotbalová liga - 1. kolo:

Rizespor - Fenerbahce 1:2 (za domácí gól Škoda).

Škoda načal druhou stovku. V Turecku vstřelil ligový gól číslo 101

Šest dní po vstupu do Klubu ligových kanonýrů skóroval Milan Škoda v turecké fotbalové lize znovu. Český útočník dal gól ve třetím utkání v řadě a 101. ligovou brankou v kariéře pomohl Rizesporu k remíze 2:2 s Denizlisporem.

Domácí prohrávali po půlhodině 0:2, ale Škoda ve 40. minutě snížil. Bývalý slávistický kanonýr si naběhl na centr zprava a před malým vápnem napálil míč do horního rohu branky. V 71. minutě se pak povedlo Rizesporu vyrovnat a zvýšit naděje na záchranu. Na 14. místě má jednobodový náskok na sestupové pásmo.

Od lednového příchodu z Edenu dal Škoda ve 12 zápasech sedm branek.

Novák přispěl gólem k postupu Trabzonsporu do finále poháru

Český fotbalista Filip Novák pojistil gólem v nastaveném čase vítězství Trabzonsporu 3:1 v odvetě semifinále Tureckého poháru proti Fenerbahce. Tým z Trabzonu navázal na výhru 2:1 ze svého hřiště a zahraje si o cennou trofej.

Fenerbahce živilo naději na prodloužení do 83. minuty, kdy se podruhé v zápase prosadil norský útočník Alexander Sorloth. Novák odehrál na levém kraji obrany celý zápas a v závěru přidal třetí gól. Bývalý hráč Jablonce potvrdil dobrou střeleckou formu, v tomto roce se trefil už počtvrté.

Ve finále může dojít na český souboj, Antalyaspor v kádru s Ondřejem Čelůstkou ale nerozehrál semifinále dobře, protože v úvodním zápase podlehl doma Antalyasporu 0:1. Odveta je na programu ve čtvrtek.