Argentinec přijel do Ruska na kole, před turnajem ochutnal i pivo v Česku

Karel Häring Karel Häring
14. 6. 2018 8:31
Jak vypadá fotbalová vášeň a láska ke svému týmu? Santiago Reale ji proměnil v tříměsíční cestu na kole z Barcelony, během níž urazil téměř 4000 kilometrů. Projel dvanácti zeměmi, než dorazil do Ruska.
Santiago Reale
Santiago Reale | Foto: Karel Häring

Moskva (od našeho zpravodaje) - Stojí před hlídaným vstupem do tréninkového areálu argentinské reprezentace v městečku Bronnicy, kde se výprava ubytovala. O kovové zábrany si opřel kolo. Obyčejné, nijak zvlášť "nadupané".

Z obou stran předního kola má pověšeny brašny. V té levé je ukrytý fotoaparát a další věci potřebné k psaní svých blogů, do pravé si ukládá jídlo. Na rám si připevnil taštičku s nářadím pro případné opravy, na zadní část kola veze stan a oblečení.

A nebyl by to Argentinec, kdyby s sebou neměl konvičku na maté. Černou, omlácenou, jako by měla za sebou dvacet let každoročního čundru. Maté je typický argentinský (jihoamerický) nápoj, známý svými povzbuzujícími účinky. Z malé nádobky s kovovým brčkem rád usrkává i Lionel Messi a další jeho spoluhráči.

Právě dres s desítkou si Santiago přetahuje přes hlavu, když odpovídá v jednom z rozhovorů. Během chvíle se u něj střídají televizní štáby i píšící novináři. Doma budou rádi, až jej spatří v televizi.

Naposledy jej viděli v březnu, pak se vydal na cestu. Z Buenos Aires letěl do Barcelony, kde sedl na kolo a proměnil se v cyklistického Forresta Gumpa. Postupně projel dvanáct zemí, nevynechal ani Česko. "Z rakouského Lince jsem se přesunul do Českého Krumlova, z něj pokračoval do Prahy," popisuje.

V hlavním městě strávil deset dní. "Bydlel jsem u kamarádky, shodou okolností začátkem května, kdy byl státní svátek a ve městě byla příjemná atmosféra. V Česku, a potom i v Polsku, se ke mně chovali hezky," usmívá se s tím, že během cesty nečelil žádným problémům. Jediné, co ho překvapilo, byly pražské ceny za pivo. "Chutnalo mi, ale bylo drahé."

Jeho cílem bylo městečko Bronnicy ležící téměř hodinu a půl cesty autem na jih z centra Moskvy. Během třech měsíců ujel téměř čtyři tisíce kilometrů. Slušný kousek, o to víc, že se prý na tohle dobrodružství nijak zvlášť nepřipravoval. "Byla to moje osobní výzva, chtěl jsem se poprvé dostat na mistrovství světa," vysvětluje svou motivaci.

"Nepřipravoval jsem se, však se podívejte na moje tělo. Byl to takový rychlý nápad, bláznivý," culí se. Jestli neměl před startem úplně "šlankovní" postavu, tak na konci své cesty už je pohublý. A taky zarostlý a opálený, nicméně určitě nevypadá unavený. "Někdy jsem odpočíval, ale když jsem přes den jel, tak jsem zvládl v průměru mezi devadesáti až sto dvaceti kilometry, záleželo na počasí. Cítím se v pohodě."

Do Ruska vyrazil bez vstupenky na zápas, ale nakonec se zřejmě dostane na duel Argentiny s Nigérií. "Los Albicelestes", jak je tým jeho země přezdíván, prohráli na předchozím šampionátu v Brazílii až ve finále s Německem a Lionel Messi tak stále čeká na svůj první titul. Vzhledem k tomu, že argentinská superstar oslaví za dva týdny 31. narozeniny, je pravděpodobné, že jde o její poslední turnaj na vrcholu sil. "Je to možné, ale já věřím, že ještě jeden zvládne," říká.

Messi a spol. pocestují na zápas s Nigérií (až poslední ve skupině) do Petrohradu. Santiago sedne na kolo a vydá se… na nádraží, kde s ním nastoupí do vlaku. Takovou štreku, dalších osm set kilometrů, by už nedal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy