Argentinec přijel do Ruska na kole, před turnajem ochutnal i pivo v Česku

Karel Häring Karel Häring
14. 6. 2018 8:31
Jak vypadá fotbalová vášeň a láska ke svému týmu? Santiago Reale ji proměnil v tříměsíční cestu na kole z Barcelony, během níž urazil téměř 4000 kilometrů. Projel dvanácti zeměmi, než dorazil do Ruska.
Santiago Reale
Santiago Reale | Foto: Karel Häring

Moskva (od našeho zpravodaje) - Stojí před hlídaným vstupem do tréninkového areálu argentinské reprezentace v městečku Bronnicy, kde se výprava ubytovala. O kovové zábrany si opřel kolo. Obyčejné, nijak zvlášť "nadupané".

Z obou stran předního kola má pověšeny brašny. V té levé je ukrytý fotoaparát a další věci potřebné k psaní svých blogů, do pravé si ukládá jídlo. Na rám si připevnil taštičku s nářadím pro případné opravy, na zadní část kola veze stan a oblečení.

A nebyl by to Argentinec, kdyby s sebou neměl konvičku na maté. Černou, omlácenou, jako by měla za sebou dvacet let každoročního čundru. Maté je typický argentinský (jihoamerický) nápoj, známý svými povzbuzujícími účinky. Z malé nádobky s kovovým brčkem rád usrkává i Lionel Messi a další jeho spoluhráči.

Právě dres s desítkou si Santiago přetahuje přes hlavu, když odpovídá v jednom z rozhovorů. Během chvíle se u něj střídají televizní štáby i píšící novináři. Doma budou rádi, až jej spatří v televizi.

Naposledy jej viděli v březnu, pak se vydal na cestu. Z Buenos Aires letěl do Barcelony, kde sedl na kolo a proměnil se v cyklistického Forresta Gumpa. Postupně projel dvanáct zemí, nevynechal ani Česko. "Z rakouského Lince jsem se přesunul do Českého Krumlova, z něj pokračoval do Prahy," popisuje.

V hlavním městě strávil deset dní. "Bydlel jsem u kamarádky, shodou okolností začátkem května, kdy byl státní svátek a ve městě byla příjemná atmosféra. V Česku, a potom i v Polsku, se ke mně chovali hezky," usmívá se s tím, že během cesty nečelil žádným problémům. Jediné, co ho překvapilo, byly pražské ceny za pivo. "Chutnalo mi, ale bylo drahé."

Jeho cílem bylo městečko Bronnicy ležící téměř hodinu a půl cesty autem na jih z centra Moskvy. Během třech měsíců ujel téměř čtyři tisíce kilometrů. Slušný kousek, o to víc, že se prý na tohle dobrodružství nijak zvlášť nepřipravoval. "Byla to moje osobní výzva, chtěl jsem se poprvé dostat na mistrovství světa," vysvětluje svou motivaci.

"Nepřipravoval jsem se, však se podívejte na moje tělo. Byl to takový rychlý nápad, bláznivý," culí se. Jestli neměl před startem úplně "šlankovní" postavu, tak na konci své cesty už je pohublý. A taky zarostlý a opálený, nicméně určitě nevypadá unavený. "Někdy jsem odpočíval, ale když jsem přes den jel, tak jsem zvládl v průměru mezi devadesáti až sto dvaceti kilometry, záleželo na počasí. Cítím se v pohodě."

Do Ruska vyrazil bez vstupenky na zápas, ale nakonec se zřejmě dostane na duel Argentiny s Nigérií. "Los Albicelestes", jak je tým jeho země přezdíván, prohráli na předchozím šampionátu v Brazílii až ve finále s Německem a Lionel Messi tak stále čeká na svůj první titul. Vzhledem k tomu, že argentinská superstar oslaví za dva týdny 31. narozeniny, je pravděpodobné, že jde o její poslední turnaj na vrcholu sil. "Je to možné, ale já věřím, že ještě jeden zvládne," říká.

Messi a spol. pocestují na zápas s Nigérií (až poslední ve skupině) do Petrohradu. Santiago sedne na kolo a vydá se… na nádraží, kde s ním nastoupí do vlaku. Takovou štreku, dalších osm set kilometrů, by už nedal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy