reklama
 
 

Ruský blog: Naivní Saúdští Arabové předvedli, jak hloupý nápad je rozšířit MS o dalších 16 týmů

14. 6. 2018 21:31
Mistrovství světa se za osm let rozšíří na 48 týmů. Jak ale ukázal čtvrteční úvodní duel letošního šampionátu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií (5:0), možná to není úplně nejlepší plán.

Blog - Když padla na stadionu v Lužnikách první branka, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se naklonil přes Gianniho Infantina, předsedu FIFA, a pogratuloval Vladimiru Putinovi.

Ruský prezident se musel na konci utkání po pětibrankové výhře tetelit blahem. Naopak saúdský princ asi zrovna přemýšlel, jestli hned nenechá propustit trenéra Juana Antonia Pizziho.

A první muž FIFA se možná zhrozil, co že to vlastně Mezinárodní fotbalová federace vyvedla s nápadem na rozšíření počtu účastníků závěrečného turnaje z dvaatřiceti na osmačtyřicet, a to od roku 2026. Je velmi reálnou hrozbou, že podobné zápasy uvidíme v budoucnu častěji…

Ne že by někdo čekal od Saúdské Arábie zázraky. Ještě v květnu figurovala v žebříčku FIFA na nejhorším místě ze všech dvaatřiceti zemí šampionátu. V červnu pod ni kleslo Rusko, na čemž se však podepsala absence soutěžních zápasů.

Pro fotbalový svět byl tým "Zelených sokolů", jak je přezdíván, absolutní neznámou. Drtivá většina kádru působí v klubech Al Ahlí Džidda, Al Hilál a Al Nasr. V lednu se vedení svazu dohodlo na spolupráci se španělskou La Ligou a vyslalo tři hráče na zkušenou do Španělska, konkrétně do Villarrealu, Levante a Leganes. Ani jeden z nich nenastoupil během necelého půlroku k soutěžnímu utkání, což o lecčems svědčí.

Rusko, které šlo do turnaje se sérií sedmi zápasů bez výhry a s hodně velkým respektem, asijský celek rozebralo. Naivita saúdskoarabských fotbalistů v obraně i ofenzivní části vzbuzovala až lítostivý úsměv.

Navíc to nebylo poprvé, v roce 2002 inkasovali od Němců osm gólů, a dnes ani nedokázali vystřelit na branku. Od jejich premiérového vystoupení na MS 1994 to bylo už počtvrté. Nikomu jinému se to za toho období "nepovedlo" tolikrát.

A to se bavíme o jednom z nejlepších pěti týmů asijské konfederace, které se kvalifikovaly do Ruska. Pro šampionát v USA, Mexiku a Kanadě jich podle nového klíče vyšle Asie osm. Horší reklamu pro budoucnost šampionátů zahajovací duel nemohl dát, protože kvalita půjde zákonitě dolů.

Ale vraťme se k mistrovství, které právě začalo. Pro atmosféru turnaje je vždy dobře, když se domácímu týmu podaří vstup, což Rusku vyšlo nadmíru. Má tři body a sebevědomí. Nicméně mnohem těžší prověrky před sebou.

Každopádně špičkového fotbalu se na tomto šampionátu stoprocentně dočkáme. V pátek se střetne Španělsko s Portugalskem. To může být ten pravý "zahajovací" zápas.

autor: Karel Häring | 14. 6. 2018 21:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama