Ruský blog: Naivní Saúdští Arabové předvedli, jak hloupý nápad je rozšířit MS o dalších 16 týmů

Karel Häring Karel Häring
14. 6. 2018 21:31
Mistrovství světa se za osm let rozšíří na 48 týmů. Jak ale ukázal čtvrteční úvodní duel letošního šampionátu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií (5:0), možná to není úplně nejlepší plán.
Saúdští Arabové jen bezmocně přihlíželi, jak jim průměrní Rusové sází jeden gól za druhým.
Saúdští Arabové jen bezmocně přihlíželi, jak jim průměrní Rusové sází jeden gól za druhým. | Foto: Reuters

Blog - Když padla na stadionu v Lužnikách první branka, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se naklonil přes Gianniho Infantina, předsedu FIFA, a pogratuloval Vladimiru Putinovi.

Ruský prezident se musel na konci utkání po pětibrankové výhře tetelit blahem. Naopak saúdský princ asi zrovna přemýšlel, jestli hned nenechá propustit trenéra Juana Antonia Pizziho.

A první muž FIFA se možná zhrozil, co že to vlastně Mezinárodní fotbalová federace vyvedla s nápadem na rozšíření počtu účastníků závěrečného turnaje z dvaatřiceti na osmačtyřicet, a to od roku 2026. Je velmi reálnou hrozbou, že podobné zápasy uvidíme v budoucnu častěji…

Ne že by někdo čekal od Saúdské Arábie zázraky. Ještě v květnu figurovala v žebříčku FIFA na nejhorším místě ze všech dvaatřiceti zemí šampionátu. V červnu pod ni kleslo Rusko, na čemž se však podepsala absence soutěžních zápasů.

Pro fotbalový svět byl tým "Zelených sokolů", jak je přezdíván, absolutní neznámou. Drtivá většina kádru působí v klubech Al Ahlí Džidda, Al Hilál a Al Nasr. V lednu se vedení svazu dohodlo na spolupráci se španělskou La Ligou a vyslalo tři hráče na zkušenou do Španělska, konkrétně do Villarrealu, Levante a Leganes. Ani jeden z nich nenastoupil během necelého půlroku k soutěžnímu utkání, což o lecčems svědčí.

Rusko, které šlo do turnaje se sérií sedmi zápasů bez výhry a s hodně velkým respektem, asijský celek rozebralo. Naivita saúdskoarabských fotbalistů v obraně i ofenzivní části vzbuzovala až lítostivý úsměv.

Navíc to nebylo poprvé, v roce 2002 inkasovali od Němců osm gólů, a dnes ani nedokázali vystřelit na branku. Od jejich premiérového vystoupení na MS 1994 to bylo už počtvrté. Nikomu jinému se to za toho období "nepovedlo" tolikrát.

A to se bavíme o jednom z nejlepších pěti týmů asijské konfederace, které se kvalifikovaly do Ruska. Pro šampionát v USA, Mexiku a Kanadě jich podle nového klíče vyšle Asie osm. Horší reklamu pro budoucnost šampionátů zahajovací duel nemohl dát, protože kvalita půjde zákonitě dolů.

Ale vraťme se k mistrovství, které právě začalo. Pro atmosféru turnaje je vždy dobře, když se domácímu týmu podaří vstup, což Rusku vyšlo nadmíru. Má tři body a sebevědomí. Nicméně mnohem těžší prověrky před sebou.

Každopádně špičkového fotbalu se na tomto šampionátu stoprocentně dočkáme. V pátek se střetne Španělsko s Portugalskem. To může být ten pravý "zahajovací" zápas.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy