Ruský blog: Naivní Saúdští Arabové předvedli, jak hloupý nápad je rozšířit MS o dalších 16 týmů

Karel Häring Karel Häring
14. 6. 2018 21:31
Mistrovství světa se za osm let rozšíří na 48 týmů. Jak ale ukázal čtvrteční úvodní duel letošního šampionátu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií (5:0), možná to není úplně nejlepší plán.
Saúdští Arabové jen bezmocně přihlíželi, jak jim průměrní Rusové sází jeden gól za druhým.
Saúdští Arabové jen bezmocně přihlíželi, jak jim průměrní Rusové sází jeden gól za druhým. | Foto: Reuters

Blog - Když padla na stadionu v Lužnikách první branka, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se naklonil přes Gianniho Infantina, předsedu FIFA, a pogratuloval Vladimiru Putinovi.

Ruský prezident se musel na konci utkání po pětibrankové výhře tetelit blahem. Naopak saúdský princ asi zrovna přemýšlel, jestli hned nenechá propustit trenéra Juana Antonia Pizziho.

A první muž FIFA se možná zhrozil, co že to vlastně Mezinárodní fotbalová federace vyvedla s nápadem na rozšíření počtu účastníků závěrečného turnaje z dvaatřiceti na osmačtyřicet, a to od roku 2026. Je velmi reálnou hrozbou, že podobné zápasy uvidíme v budoucnu častěji…

Ne že by někdo čekal od Saúdské Arábie zázraky. Ještě v květnu figurovala v žebříčku FIFA na nejhorším místě ze všech dvaatřiceti zemí šampionátu. V červnu pod ni kleslo Rusko, na čemž se však podepsala absence soutěžních zápasů.

Pro fotbalový svět byl tým "Zelených sokolů", jak je přezdíván, absolutní neznámou. Drtivá většina kádru působí v klubech Al Ahlí Džidda, Al Hilál a Al Nasr. V lednu se vedení svazu dohodlo na spolupráci se španělskou La Ligou a vyslalo tři hráče na zkušenou do Španělska, konkrétně do Villarrealu, Levante a Leganes. Ani jeden z nich nenastoupil během necelého půlroku k soutěžnímu utkání, což o lecčems svědčí.

Rusko, které šlo do turnaje se sérií sedmi zápasů bez výhry a s hodně velkým respektem, asijský celek rozebralo. Naivita saúdskoarabských fotbalistů v obraně i ofenzivní části vzbuzovala až lítostivý úsměv.

Navíc to nebylo poprvé, v roce 2002 inkasovali od Němců osm gólů, a dnes ani nedokázali vystřelit na branku. Od jejich premiérového vystoupení na MS 1994 to bylo už počtvrté. Nikomu jinému se to za toho období "nepovedlo" tolikrát.

A to se bavíme o jednom z nejlepších pěti týmů asijské konfederace, které se kvalifikovaly do Ruska. Pro šampionát v USA, Mexiku a Kanadě jich podle nového klíče vyšle Asie osm. Horší reklamu pro budoucnost šampionátů zahajovací duel nemohl dát, protože kvalita půjde zákonitě dolů.

Ale vraťme se k mistrovství, které právě začalo. Pro atmosféru turnaje je vždy dobře, když se domácímu týmu podaří vstup, což Rusku vyšlo nadmíru. Má tři body a sebevědomí. Nicméně mnohem těžší prověrky před sebou.

Každopádně špičkového fotbalu se na tomto šampionátu stoprocentně dočkáme. V pátek se střetne Španělsko s Portugalskem. To může být ten pravý "zahajovací" zápas.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy