Ruský blog: Video není všelék, ale "Boží ruku" už neuvidíme. Zaplaťpánbůh

Karel Häring Karel Häring
13. 6. 2018 19:50
Fotbalový šampionát bude poprvé pod dohledem videorozhodčího.
Diego Maradona a jeho paradoxně asi nejslavnější gól. Proslulá "Boží ruka" při utkání MS 1986 v Mexiku s Anglií
Diego Maradona a jeho paradoxně asi nejslavnější gól. Proslulá "Boží ruka" při utkání MS 1986 v Mexiku s Anglií | Foto: ČTK

Blog - Znáte tu situaci, kdy se fotbalista tak vehementně dožaduje u rozhodčího žluté karty pro soupeře za faul, až ji nakonec sám dostane? Něco podobného může být k vidění i během letošního mistrovství světa. Ale v modernější podobě.

Jakmile bude hráč po sudím vyžadovat, ať se jde podívat na video, obdrží podle nových pokynů karetní trest. Možná to nejlépe vystihuje hlavní novinku turnaje.

Video assistant referee, zkráceně VAR, se poprvé v historii představí na šampionátu a bude se o něm hodně mluvit, to si pište… Minimálně na startu, než se rozjedou zápasy a pozornost strhnou góly, dramata, silné příběhy či skandály.

Každé mistrovství má své téma. Před osmi lety v Jihoafrické republice se řešily vuvuzely a jejich otravné bzučení, na které si nešlo zvyknout.

Start turnaje v Brazílii před čtyřmi lety provázely obavy, jak moc jej ochromí demonstrace a jak velké nebezpečí hrozí fanouškům (což se týkalo i JAR).

Nicméně VAR má větší potenciál, bude se o něm diskutovat v průběhu celého turnaje, vlastně po každém utkání, kdy vstoupí do jeho děje. A ozvou se jak zastánci, tak odpůrci, ačkoliv zní trochu paradoxně, že pokroková věc, jejíž hlavním plusem je dosažení co nejspravedlivějšího řízení utkání, vyvolává takové vášně.

Jsou slyšet názory, že bez chyb a následných emotivních debat to už nebude jako dřív. Podobně romantické smýšlení je fajn, ale většinou trvá jen do chvíle, než se "zářez" dotkne vašeho týmu…

V Anglii testovali VAR během duelů Anglického poháru a bylo hodně zajímavé sledovat pozápasové reakce na opravné verdikty videorozhodčího a jejich počet. Například po utkání Liverpoolu s West Bromwichem, kdy se rozhodnutí kontrolovalo celkem osmkrát, trvala v jednom případě pauza čtyři minuty. Tehdejší trenér West Bromwiche Alan Pardew označil situaci za bizarní a mimo jiné poukázal na to, že po zmiňované nejdelší pauze si jeden z jeho hráčů po chvíli přivodil svalové zranění.

Další výčitky vůči VAR se týkají úpadku emocí. Padne gól, ale vy musíte kromě bezprostřední radosti očkem sledovat, jestli náhodou sudí ukazováčky nesignalizuje obdélník, tedy znamení pro kontrolu verdiktu. Stačí si vzpomenout na jarní derby Sparty se Slavií, které skončilo 3:3. Pavel Královec v ní nejprve odvolal penaltu nařízenou ve prospěch Letenských, později dodatečně neuznal gól Slavie (ofsajd) a naopak po konzultaci nařídil v samém závěru pokutový kop pro červenobílé, z nějž padla vyrovnávací branka.

Každou novinku provází pochybnosti. Tenisové "Jestřábí oko" už je bráno jako nedílná součást zápasů na velkých turnajích, která eliminuje chyby a částečně zápas zpestřuje. Ovšem v začátcích měla své kritiky, mezi něž patřil i Roger Federer.

Video není všelék. Neodstraní z fotbalu všechny chyby sudích, na některá rozhodnutí bude stále minimálně dvojí pohled. A určitě by pomohlo, pokud by se všichni aktéři na stadionu dozvěděli, proč sudí (ne)pozměnili verdikt, tak jako je to běžné v soutěžích hraných v USA. Pro šampionát už je tohle vylepšení připraveno.

Nicméně hlavní je, že situace jako "Boží ruka" Argentince Diega Maradony, která přispěla k postupu jeho týmu přes Anglii na šampionátu v roce 1986, se už opakovat nebude.

Díky Bohu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361.522 letů. Je to nejméně za téměř 20 let

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů, což je asi o 18 000 méně než předloni Oproti období před krizí jde o pokles zhruba o 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let. Oznámilo to dnes Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji oslabil provoz během krize na tuzemských letištích.

Provoz loni dosáhl mírně nad úroveň roku 2002, kdy dispečeři zaznamenali celkem 353 211 letů.

Zdroj: Ekonomika
před 43 minutami

Maltská kandidátka Roberta Metsolaová byla zvolena předsedkyní Evropského parlamentu

Maltská lidovecká poslankyně Roberta Metsolaová, kandidátka nejsilnější lidovecké frakce, byla v úterý zvolena novou předsedkyní Evropského parlamentu. Získala 458 hlasů z celkem 690 odevzdaných. Ve svém úvodním projevu připomněla odkaz Václava Havla.

Švédská zelená poslankyně Alice Bahová Kuhnkeová získala 101 hlasů a španělská kandidátka krajní levice Sira Regová 57 hlasů. Celkem 74 odevzdaných hlasů bylo neplatných. Polský konzervativec Kosma Zlotowski svou kandidaturu na poslední chvíli stáhnul.

Zdroj: ČTK
Další zprávy