Kodaň prošla ze skupiny, Manchester United v Evropě končí. Král skóroval proti Realu

12. 12. 2023 23:37
Premiérový gól reprezentačního záložníka Alexe Krále v Lize mistrů neodvrátil domácí prohru Unionu Berlín 2:3 s Realem Madrid, který i po závěrečném 6. kole udržel stoprocentní bilanci. Vedle španělského velkoklubu postoupila do osmifinále ze skupiny C Neapol po vítězství 2:0 nad Bragou.

Union obsadil poslední příčku a v evropských pohárech končí stejně jako Manchester United, který podlehl doma 0:1 Bayernu Mnichov. Ten doprovodí ze skupiny A do play off FC Kodaň, přemožitel pražské Sparty z předkola dnes udolal 1:0 Galatasaray. Obránce David Jurásek přihlížel z lavičky triumfu Benfiky 3:1 v Salcburku, po němž se lisabonský klub posunul před svého soupeře na třetí místo skupiny D a zahraje si na jaře vyřazovací část Evropské ligy.

Neapoli proti Braze, na jejíž lavičce nechyběl náhradní brankář Lukáš Horníček, stačila k postupu i porážka o gól, už v úvodním dějství ale vykročila za vítězstvím. V deváté minutě si srazil míč do vlastní brány o břevno Saatci a v 33. minutě zvýšil z krkolomné pozice kanonýr Osimhen.

Braga si zahraje alespoň vyřazovací část Evropské ligy, protože Union nezdolal Real. Zápas na Olympijském stadionu v Berlíně nabral překvapivý vývoj na konci prvního poločasu, kdy nejprve Modričovu penaltu doprostřed brány vykopl domácí gólman Rönnow a vzápětí na druhé straně skóroval po chybě stopera Alaby útočník Volland.

"Bílý balet" po pauze otočil skóre, dvakrát se trefil hlavou Joselu. Na závěrečnou čtvrthodinu se dostal na hřiště i Král, jenž v 85. minutě vyrovnal střelou zpoza vápna. Pětadvacetiletý reprezentant skóroval na klubové úrovni po takřka pěti letech, naposledy se prosadil ještě v dresu pražské Slavie v osmifinále Evropské ligy proti Seville. V 89. minutě ale přece jen favorit rozhodl zásluhou Ceballose. Real vyhrál všech šest zápasů ve skupině potřetí v historii.

Manchester potřeboval k postupu nejen zvítězit, ale zároveň i remízu ze souběžné hraného utkání v Kodani. United neprolomili trápení z aktuálního ročníku milionářské soutěže a Bayernu podlehli i podruhé, v 71. minutě rozhodl Coman. Kapitán a brankář Bayernu Neuer oslavil vítězně 700. start na klubové úrovni. Jeho tým vylepšil vlastní rekord a ve skupinové fázi LM neprohrál 40. utkání v řadě.

Kodaň poslal do osmifinále v 59. minutě Lerager, jenž si našel ve vápně zpětnou přihrávku a z prvního dotyku zakončil. Stejný hráč byl v závěru po druhé žluté kartě vyloučen, domácí ale náskok uhájili. Kodaň si zahraje play off po 13 letech.

Benfica potřebovala zvítězit v Salcburku o dvě branky, aby přeskočila svého soupeře. Po poločase vedla 2:0, přímo z rohového kopu se trefil Di María a další zásah přidal Rafa Silva. Salcburku vrátil naději Sučič, v nastavení ale pár vteřin po příchodu na hřiště znovu zvýšil na konečných 3:1 střídající Cabral.

Skóre rozhodlo při shodném bodovém zisku a vyrovnané vzájemné bilanci i o vítězi skupiny D. San Sebastianu k prvenství stačila bezbranková remíza na hřišti druhého Interu.

Lens udrželo třetí místo ve skupině B. Francouzský celek poslal do vedení v 63. minutě z penalty Frankowski, stejným způsobem srovnal o čtvrthodinu později Ramos, jenž se 17. gólem osamostatnil v čele historické tabulky střelců mezi obránci. Hvězdný stoper proměnil až opakovaný pokutový kop, při prvním neúspěšném pokusu opustil gólman Samba předčasně brankovou čáru. Sevilla potřebovala zvítězit, v nastavení ale naopak inkasovala podruhé z kopačky Fulginiho a v Lize mistrů nevyhrála v desátém venkovním utkání v řadě.

Andaluský celek zaostal v tabulce za dnešním soupeřem o šest bodů a v jarní části sezony nebude obhajovat titul v Evropské lize, v níž je s pěti triumfy rekordmanem soutěže. Další dvě trofeje navíc přidal v Poháru UEFA, který byl předchůdcem EL.

V souboji dvou jistých postupujících do osmifinále milionářské soutěže remizoval vítěz skupiny B Arsenal 1:1 na hřišti PSV Eindhoven. Jako první prosadil krátce před pauzou útočník hostů Nketiah, v 50. minutě srovnal střelou o tyč Vertessen. PSV v této sezoně stále prohrál jediný zápas, a to úvodní vzájemný duel s Arsenalem (0:4).

Fotbalová Liga mistrů - 6. kolo skupin:

Skupina A:

Manchester United - Bayern Mnichov 0:1 (0:0)

Branka: 71. Coman. Rozhodčí: Eskas (Nor.).

FC Kodaň - Galatasaray Istanbul 1:0 (0:0)

Branka: 58. Lerager. ČK: 90. Lerager. Rozhodčí: Orsato (It.).

PSV Eindhoven - Arsenal 1:1 (0:1)

Branky: 50. Vertessen - 42. Nketiah. Rozhodčí: Stieler (Něm.).

Lens - FC Sevilla 2:1 (0:0)

Branky: 63. Frankowski z pen., 90.+6 Fulgini - 79. Ramos z pen. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).

1. Arsenal 6 4 1 1 16:4 13
2. PSV Eindhoven 6 2 3 1 8:10 9
3. Lens 6 2 2 2 6:11 8
4. FC Sevilla 6 0 2 4 7:12 2

Skupina C:

Union Berlín - Real Madrid 2:3 (1:0)

Branka: 45.+2 Volland, 85. Král - 61. a 72. Joselu, 89. Ceballos. Rozhodčí: Obrenovič (Slovin.).

Neapol - Braga 2:0 (2:0)

Branky: 9. vlastní Saatci, 33. Osimhen. Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).

1. Real Madrid 6 6 0 0 16:7 18
2. Neapol 6 3 1 2 10:9 10
3. Braga 6 1 1 4 6:12 4
4. Union Berlín 6 0 2 4 6:10 2

Skupina D:

Salcburk - Benfica Lisabon 1:3 (0:2)

Branky: 57. Sučič - 32. Di María, 45.+1 Rafa Silva, 90.+2 Cabral. Rozhodčí: Siebert (Něm.).

Inter Milán - San Sebastian 0:0

Rozhodčí: Schärer (Švýc.).

1. San Sebastian 6 3 3 0 7:2 12
2. Inter Milán 6 3 3 0 8:5 12
3. Benfica Lisabon 6 1 1 4 7:11 4
4. Salcburk 6 1 1 4 4:8 4