Zahraniční ligy: Girona šokovala Barcelonu a vede, Coufal a Souček kousali debakl

Aktualizováno 10. 12. 2023 20:18
Fotbalisté West Hamu s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem v základní sestavě utrpěli v 16. kole anglické ligy debakl 0:5 na hřišti Fulhamu. Manchester City otočil duel na půdě nováčka Lutonu a vyhrál 2:1. Obhájci titulu v Premier League naplno bodovali po čtyřech zápasech.
Vladimír Coufal a Tomáš Souček v akci
Vladimír Coufal a Tomáš Souček v akci | Foto: Reuters

West Ham ve čtvrtek zvládl 2:1 londýnské derby s Tottenhamem, dnešní duel na hřišti jiného městského rivala pro něj ale skončil debaklem. Domácí rozhodli třemi brankami v prvním poločase, postupně se trefili hlavou Jiménez, Willian a po rohovém kopu Adarabioyo. Po změně stran přidali další branky Wilson a Vinícius.

Fulham navázal na středeční vítězství 5:0 proti Nottinghamu a posunul se na desáté místo za dnešního soupeře. "Cottagers" dali tři a více gólů ve čtyřech ligových zápasech v řadě, což se jim naposledy podařilo v roce 1961.

Luton poslal do vedení na konci úvodního dějství Adebayo, jenž se prosadil na zadní tyči. Manchester City prohrával po poločase potřetí za sebou, duel ale po pauze otočil a po předchozích třech remízách a porážce s Aston Villou naplno bodoval. Nejprve srovnal v 62. minutě technickým obstřelem Silva a o čtyři minuty později dokonal obrat zblízka Grealish. "Citizens" ztrácejí ze čtvrtého místa čtyři body na vedoucí Liverpool, Luton zůstává na 18. příčce.

Tottenham vrátil Newcastlu porážku 1:6 z úvodního vzájemného zápasu a upevnil si pátou příčku, "Straky" jsou sedmé. Oba úvodní góly zařídil asistencí korejský útočník Son Hung-min, který připravil střeleckou pozici nejprve Udogiemu a následně Richarlisonovi, jenž přidal po hodině hry další zásah.

V 85. minutě proměnil Son Hung-min penaltu a desátou ligovou brankou se osamostatnil na třetím místě tabulky střelců. V nastavení zkorigoval skóre Joelinton.

Třetí porážku z posledních čtyř utkání si připsala Chelsea, která podlehla 0:2 Evertonu. Domácím vystřelili výhru Doucouré s Dobbinem. Everton vyhrál tři ligové zápasy za sebou poprvé od března 2021 a je sedmnáctý, Chelsea dvanáctá.

Leverkusen navýšil náskok v čele

Lídr německé fotbalové ligy Leverkusen ve 14. kole remizoval 1:1 na hřišti třetího Stuttgartu a podruhé za sebou ztratil body. Přesto vede tabulku o čtyři body před Bayernem Mnichov, který má zápas k dobru. Český útočník Patrik Schick se dostal do hry v 73. minutě, jeho spoluhráči v Leverkusenu útočník Adam Hložek a brankář Matěj Kovář zůstali na lavičce náhradníků.

V duelu dvou týmů s vynikající formou otevřel skóre ve 40. minutě domácí Führich, jenž poslal do sítě Vagnomanovu přihrávku před odkrytou bránu. Bayer srovnal ve 47. minutě zásluhou spolupráce Boniface a zakončujícího Wirtze.

Leverkusen neprohrál ani v 22. soutěžním utkání aktuální sezony, v lize navázal na domácí remízu 1:1 s Dortmundem. Stuttgart drží pětizápasovou sérii neporazitelnosti.

V Granadě zemřel fanoušek na tribuně

Fotbalisté Girony v 16. kole španělské ligy zvítězili v katalánském derby 4:2 na hřišti Barcelony a dostali se do čela tabulky o dva body před Real Madrid. Na třetí místo o skóre před Barcelonu se posunulo Atlético Madrid, které doma zdolalo 2:1 Almeríi. Utkání Granada - Bilbao zůstalo nedohrané kvůli úmrtí fanouška na stadionu.

Girona se ujala vedení ve 12. minutě po ukrajinské spolupráci přihrávajícího Cygankova a zakončujícího Dovbyka, který skóroval poosmé v ligové sezoně. Na stejné číslo se dostal o sedm minut později i domácí kanonýr Lewandowski. Polský útočník se prosadil hlavou po rohovém kopu a z gólu se radoval po třech soutěžních utkáních.

Krátce před pauzou ale vrátil Gironě vedení střelou na přední tyč Guttiérez a třetí zásah přidal v 80. minutě po chybě obrany střídající Valery. V nastavení ještě snížil Gündogan, poslední slovo ale měl další střídající hráč Stuani.

Překvapivý lídr La Ligy zdolal Barcelonu v rámci nejvyšší soutěže poprvé. Svěřenci kouče Xaviho prohráli v lize doma podruhé v sezoně, na konci října nestačili v El Clásicu na Real.

Právě Barceloně podlehlo Atlético v minulém kole, dnes ale svěřenci kouče Simeoneho potvrdili stoprocentní bilanci na domácí půdě, kde zvládli i osmý ligový zápas v sezoně. Bez ztráty bodu jsou doma v elitních pěti evropských ligách už pouze anglické týmy Aston Villa a Liverpool.

Atlético rozhodlo slepenými góly v 17. a 22. minutě, prosadili se Morata s Correou. Po změně stran pouze snížil Baptistao. Almería se ani v 16. kole nedočkala premiérového vítězství a s pouhými čtyřmi body zůstává poslední.

Zápas v Granadě byl přerušen v 15. minutě za stavu 1:0 pro Bilbao poté, co brankář hostů Simón na naléhání domácích fanoušků běžel upozornit rozhodčího na kolaps jednoho z diváků v hledišti. Podle agentury AP ho postihla zřejmě srdeční zástava. Doktorům se nepodařilo diváka zachránit a týmy se kvůli tragédii rozhodly v duelu nepokračovat.

Anglická fotbalová liga - 16. kolo:

Everton - Chelsea 2:0 (55. Doucouré, 90.+2 Dobbin), Fulham - West Ham 5:0 (22. Jiménez, 31. Willian, 40. Adarabioyo, 60. Wilson, 89. Vinícius), Luton - Manchester City 1:2 (45.+2 Adebayo - 62. Silva, 66. Grealish), Tottenham - Newcastle 4:1 (38. a 60. Richarlison, 26. Udogie, 85. Son Hung-min z pen. - 90.+2 Joelinton).

20. Sheffield United 16 2 2 12 12:41 8

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Německá fotbalová liga - 14. kolo:

Stuttgart - Leverkusen 1:1 (40. Führich - 47. Wirtz), Kolín nad Rýnem - Mohuč 0:0.

Španělská fotbalová liga - 16. kolo:

Atlético Madrid - Almería 2:1 (17. Morata, 22. Correa - 62. Baptistao), Cádiz - Pamplona 1:1, Granada - Bilbao nedohráno za stavu 0:1, FC Barcelona - Girona 2:4 (19. Lewandowski, 90.+1 Gündogan - 12. Dovbyk, 41. Gutiérrez, 80. Valery, 90.+5 Stuani)

1. Girona 16 13 2 1 38:20 41
2. Real Madrid 16 12 3 1 34:10 39
3. Atlético Madrid 15 11 1 3 32:14 34
4. FC Barcelona 16 10 4 2 30:18 34
5. San Sebastian 16 8 5 3 29:18 29
6. Bilbao 15 8 4 3 30:18 28
7. Betis Sevilla 16 6 8 2 19:17 26
8. Las Palmas 16 7 3 6 14:13 24