Vsadili hodně. Na to, že v Barošovi procitá drak a že van Kessel na to má. Schick nedal Spartě šanci

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 7. 2016 6:00
Milan Baroš by v Petrželových vizích o Baníku nefungoval, Slavia šla vysokou investicí do Gina van Kessela do rizika a přestup Patrika Schicka do Itálie se stal logickým vyústěním situace. Přestupy tří útočníků glosuje Luděk Mádl.
Milan Baroš se jistě nechce s velkou kariérou loučit jako náhradník na deset minut. V Liberci na něj naopak vsadí všechno, a to ho láká
Milan Baroš se jistě nechce s velkou kariérou loučit jako náhradník na deset minut. V Liberci na něj naopak vsadí všechno, a to ho láká | Foto: Reuters

Glosář - Sešlo se to nevídaně, v jediný den český fotbal zaznamenal hned tři mimořádné přestupy. A fanoušci hned měli co řešit.

Milan Baroš, po Janu Kollerovi nejlepší střelec české reprezentační historie, odešel z Mladé Boleslavi - ovšem nikoli do Ostravy, jak by uctívači jeho tamního magického kultu očekávali, nýbrž do Liberce.

Slavia po letech přinutila novináře podívat se pro změnu do historických tabulek nejdražších transferů tuzemské nejvyšší soutěže, když údajně za 32 milionů korun přivedla z Trenčína produkt nizozemské fotbalové školy jménem Gino van Kessel. Vyplatí se za ty peníze? ptají se příznivci Slavie.

No a večer přišla zpráva z Janova, že očekávané se stalo skutečností a Patrik Schick přestoupil ze Sparty do Sampdorie, což zase na sociálních sítích vyvolalo časté poznámky, že ve dvaceti letech by hráči z české ligy do světa odcházet neměli, že je to brzy.

Tak se na ty jednotlivé transfery pojďme podívat blíž. A začněme třeba u Milana Baroše, vždyť si to zaslouží jak podle abecedního pořádku, tak i jako nejstarší z trojlístku.

Model Matthäus by fungovat nemohl

Jeho příběh všichni dobře známe. V 20 letech se ocitl na Anfieldu a krátce nato už hrál za Liverpool na Nou Campu zápas Ligy mistrů. Bylo mu dvaadvacet, když se stal nejlepším střelcem Eura 2004, rok nato nescházel u toho, když Liverpool slavně otočil finále a vyhrál Ligu mistrů. To všechno je dodnes malý zázrak.

Pak už Barošova skvělá kariéra nabrala přeci jen sestupnou křivku. Aston Villa, Lyon, Portsmouth, Galatasaray, Baník, Antalyaspor, Baník, Mladá Boleslav... A teď Liberec. Fajn, už nehodnoťme, jak se to stalo, on to ví nejlépe sám.

Vraťme se o rok zpátky. V Baníku se Baroš, frustrovaný mizernou jarní sezonou pod trenérem Frňkou, naostro rozhádal s tehdejším vedením klubu. A logickým vyústěním toho všeho byl útočníkův odchod.

Situace zaujala Mladou Boleslav, jejíž šéf Josef Dufek cítil v Barošově osobě obrovský marketingový, ale i sportovní potenciál. Naplnila se však jen první půlka jeho přání.

V odpovědích na to, proč Milan Baroš za Boleslav nehraje, se v ústech Karla Jarolíma střídaly víceméně dvě věty. A to "Milan dohání kondici" s "Milan doléčuje drobné zranění."

Baroš sice v lize naskočil za Boleslav do 21 utkání, ale jen 5x byl v základu. Jistě očekával něco jiného, náladu mu snad trochu spravilo 6 ligových gólů a zisk domácí pohárové trofeje.

Máme tu léto 2016. Co se asi tak může honit Barošovou hlavou? V Boleslavi má ještě na rok smlouvu, v souvislosti s trenérem Jarolímem, který v něm zjevně nevidí hráče základní sestavy, je tu sice perspektiva, že odejde k národnímu týmu, jenže kdo se v "Bolce" objeví místo něj, je další velká neznámá.

Navíc Baroš vidí, že Mladá Boleslav disponuje poměrně vysokým počtem mladých útočníků.

Od Václava Brabce, nového majitele Baníku, má už nějaký čas na stole jasnou nabídku: Vrať se, u nás jsi vždycky vítán! Jenže jsou tu překážky. Barošovi už se uhnízdili v Praze, syn kope za Slavii a manželka Tereza se na stěhování do Ostravy vůbec netváří souhlasně. Tak Milan Baroš přijde s nápadem, jehož realizaci asi ani sám příliš nevěří. Že by přes týden trénoval s některým z ligových týmů v Praze a do Ostravy by jezdil jen na zápasy. Něco takového kdysi rezešovské Spartě zkoušel nabízet Lothar Matthäus...

Upřímně řečeno a při vší úctě k Barošovi... Na něco takového by přistoupil leda trenér-šílenec. To sice Vlastimil Petržela tak trochu je, ale v trochu jiném směru. Aby on celý týden mladé kluky cepoval a honil jako ras, s tím, že na víkend přijede z Prahy hvězda, bude očekávat tutové místo v základní sestavě a ještě bude mít za sebou fanoušky a kabinu? To by se mohlo brzy obrátit právě proti trenérovi. Ne, tohle vážně nemohlo fungovat ani ve Fotbalové národní lize.

"Trp" sází na to, že se Baroš bude chtít loučit jako fotbalový bůh

Když v tom zvoní telefon a na displeji svítí jméno Jindřicha Trpišovského: "Chci tě do Liberce." Docela by mě zajímalo, jestli rok předtím volal takhle Barošovi i trenér Karel Jarolím, spíš bych tipoval, že ne.

Je trochu rozdíl, když vás chce šéf klubu, anebo když víte, že po vás vás mocně touží i jeho trenér. Pro Baroše s jeho čerstvou zkušeností rozhodně důležitý signál.

Trpišovský není včerejší, nejspíš dobře ví, že hraje tak trochu ruletu, přičemž rizika jsou tu v zásadě dvě: Barošovo zdraví a Barošův přístup. V Ostravě se dodnes mluví o bohatýrských kalbách celé kabiny Baníku vedené Barošem na Stodolní ulici. I proto to tehdy pod Frňkou nešlo, i toho se teď jistě Petržela obával.

Jdou zprávy, že v Boleslavi časem Baroš kapku zmoudřel, už neblázní. A uvědomuje si, že jestli se chce s kariérou rozloučit důstojně, a ne jako náhradník na deset minut, jestli chce sám sobě připomenout, jak velký je hráč, tak do toho jednak musí šlápnout na hřišti - a taky se podle toho chovat po večerech.

Trpišovský sází na to, že právě tohle se stane. Pokud ano, pak Liberec vyhrál v loterii.

I skutečnost, že Baroš údajně pod Ještědem souhlasil s poloviční výplatou oproti Mladé Boleslavi, svědčí o tom, že jeho hlavní prioritou je zahrát si ještě parádní fotbal, ve kterém bude hlavní figurou. Může to klapnout, všechno je v jeho hlavě.

Střílel na Slovensku, fajn. Ale půjde to i jinde?

Úvaha o Gino van Kesselovi bude logicky kratší, protože toho o něm víme mnohem míň. A to je tak trochu podstata otazníku: Vyplatí se za 32 milionů korun?

Víc, 35 milionů korun, v české lize zaplatila jen Sparta za Szilárda Németha a pak v roce 2002 Slavia za Vachouška, přičemž součástí "dealu" byl tehdy ovšem i odchod Luďka Zelenky do Teplic.

Gino Van Kessel je tedy třetí nejdražší. Fanoušci o tom sice debatují, nicméně z jejich kapsy to samozřejmě nejde. Podoben někdejšímu mecenáši Borisu Korbelovi zasáhl "čínský bratr" - a je jisté, že za ty velké peníze bude chtít od chlapce, jehož talent brousili v Alkmaaru a v Ajaxu, spoustu gólů.

Za Trenčín naskočil van Kessel v uplynulé sezoně do 33 utkání a skóroval 17x. Zajímavý je ale pozornější pohled: 10 gólů vstřelil na podzim, pak celé jaro dlouho ani ťuk, až v posledních třech kolech nasázel dva góly Slovanu, čtyři (!) Žilině a jeden Skalici.

V jeho prospěch hovoří, že v Trenčíně absolvoval už druhou sezonu, takže na středoevropský prostor a snad i jazyk, blízký češtině, by mohl být adaptovaný. Mezi dvě sezony v Trenčíně se mu ale vklínilo i roční angažmá ve druhé francouzské lize v týmu Arles-Avignon. A tam to nebyla žádná sláva: 14 mačů, 2 góly, jen 631 odehraných minut. Nicméně Ginovi bylo tehdy teprve 21 let.

Je zjevné, že Slavia hledá střeleckou náhradu za góly Milana Škody, který je rozhodnutý odejít a ve 30 letech si ještě coby reprezentant zahraniční angažmá někde vyzkoušet. Do Číny to podle všeho nakonec nevyšlo, o tom, že volání dálek přesto neutichlo, svědčí nejspíš i fakt, že Škoda s týmem Slavie neodcestoval na pohárové předkolo do Estonska.

A sehnat někde v okolí dostupnou náhradu zjevně nebylo snadné. Takže obrátit se na nejlepšího střelce slovenské ligy byla pro Slavii asi nebližší logická možnost. Cena je vysoká, údajně 32 milionů korun, nicméně pokud v české lize van Kessel zopakuje sedmnáctigólový příděl a navíc se ukáže jako konkurenceschopný v pohárové Evropě, pak se ty investované peníze vyplatí. Klíčové je tu však ono slůvko "pokud".

Potíž je v tom, že k vidění byl van Kessel zatím jen v konfrontaci se slovenskými týmy, což není úplně měřítko. Dva starty v loňském pohárovém předkole proti Steaue, nic moc angažmá ve druhé francouzské lize a góly za karibské Curacao, které novopečený slávista reprezentuje, toho moc neprozradí.

Mimochodem právě z van Kesselových výletů do Karibiku asi trenér Uhrin příliš nadšený nebude, naštěstí pro něj už alespoň Curacao, vedené trenérem Patrickem Kluivertem, vypadlo z bojů o MS 2018. Hraje ale Karibský pohár, dva jeho zápasy si naplánovalo na říjen.

Jak známo, pravda leží na hřišti, je na van Kesselovi, aby ukázal, jaká pravda je v něm.

Schick nechtěl prodloužit. Jiná cesta nezbývala

No a co se týče Patrika Schicka, jeho odchod do Sampdorie logicky spustil lavinu výčitek: Neměli ho prodávat, je to teprve mladý kluk, měl by se pár sezon vyhrát v lize, takhle je tu riziko, že ve dvaceti v Itálii zapadne, tak jako mnozí předtím.

V zásadě mají ti dobří lidé možná pravdu, jenže vzhledem k reálné konkrétní situaci šlo o její logické vyústění. Karty byly totiž na stole rozhozeny specifickým způsobem: Patriku Schickovi kontrakt se Spartou končil už za rok a hráč neměl v úmyslu ho prodloužit.

Čili kdyby ho teď Sparta nepustila a on v průběhu následující sezony svůj názor na prodloužení kontraktu na Letné nezměnil, odešel by za 12 měsíců zdarma. A to prostě svéprávný hospodář nedopustí.

Zamysleme se, co tak mohl mít Patrik Schick zhruba v hlavě:

Ve Spartě je útočníků spousta, typově podobný je mi Lukáš Juliš, který je pod dlouhodobým kontraktem. A jeden z nás by asi moc nehrál. Když prodloužím ve Spartě, můžu se ocitnout na druhé koleji, už o mě za pár let takový zájem být nemusí. Teď jsem pro zahraniční kluby, jako jsou AS Řím nebo Sampdoria, atraktivní, protože střílím góly za reprezentační 21, dařilo se mi na jaře i v lize. A navíc jsem rok před tím vypršením smlouvy, takže Sparta s nimi musí vyjednávat, i kdyby nechtěla.

No a jak mohla zhruba uvažovat Sparta?

Pokud odmítá prodloužit, to abychom ho pak snad dusili někde v juniorce nebo kde... A to by tedy neprospělo nikomu, Patrikovi, nám, potažmo ani reprezentaci. Navíc už má trenér do sestavy zakomponovaného Juliše, držet tu dva takové bouráky, navíc za dané situace, by byl asi luxus. Nebo spíš nesmysl.

Suma sumárum: Vyberte si, vážení, jestli vzít 4 miliony eur, což je za 20letého hráče úžasná suma, anebo si počkat, až od vás za rok odejde tentýž hráč zadarmo a vy budete všem leda pro smích...

Vzhledem k postoji hráče a k dané situaci skončil příběh po mém soudu zcela logickým vyústěním. Teď je na Schickovi, jestli v Itálii udělá štěstí, sám si tu cestu srdnatě zvolil.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy