Praha - Nevinni, zproštěni obžaloby. Tak ve čtvrtek, byť nepravomocně rozhodl ve fotbalové kauze "Chřestýš" Okresní soud pro Prahu- západ.
Martin Svoboda, který je ve fotbalových kruzích přezdíván právě Chřestýš, přitom měl podle státního zástupce nabídnout a posléze předat rozhodčímu Tomáši Adámkovi úplatek za to, že v ligovém utkání v Jablonci zvítězí tým Plzně.
Veškerá obžaloba přitom byla postavena na tvrzení sudího Adámka, které v tomto duchu učinil ve svém notářském prohlášení. U soudu však odmítl k věci cokoli dodat.
Proto soudkyně konstatovala, že obžaloba nepřinesla ani jeden jediný důkaz, který by vinu obžalovaných prokazoval.
Martina Svobodu chtěl státní zástupce trestat za podplácení, Tomáše Adámka za přijetí úplatku a jeho kolegu Pavla Býmu za to, že orgány příliš dlouho neinformoval o trestném činu.
Chřestýš: Tuhle hru jsem nehrál
Soudkyně všechny jmenované obžaloby zprostila. Státní zástupce se na místě ve všech třech případech odvolal. Kauza tedy bude pokračovat u Krajského soudu v Praze.
"Byl jsem vtažen do hry, kterou jsem vůbec nehrál," řekl k tomu Martin Svoboda. Jeho advokát Bronislav Šerák dal celou pseudokauzu do souvislosti s mocenským bojem, který uvnitř českého fotbalu postavil proti sobě pražskou Spartu a Viktorii Plzeň.
Během procesu, který se vedle korupce v zápase Plzně s Jabloncem zaobíral také aférou "Křetínského tašky", jež vypukla na podzim 2012, vystoupili například předseda FAČR Miroslav Pelta, Dagmar Damková, šéfka komise rozhodčích, nebo Daniel Křetínský a Tomáš Paclík, majitelé Sparty a Plzně
Křetínský: O tomhle zápase nic nevím
Nejvýznamnějším bodem čtvrtečního přelíčení bylo vystoupení Daniela Křetínského, šéfa fotbalové Sparty, který přitom soudu původně z dnešního stání omluvil, neboť měl být na jednání ve Střední Americe.
Při příchodu do budovy si podal ruku s Peltou a Damkovou, Tomáši Paclíkovi, šéfovi konkurenční Plzně, se obloukem vyhnul. V druhé ruce přitom měl koženou tašku, která se stala symbolem celé kauzy, jež vypukla na podzim 2012.
"Nemám žádné informace ani skutečnosti, které by se týkaly tohoto konkrétního utkání, které zkoumá tento soud," distancoval se od kauzy "Chřestýš" sparťanský boss. Následně pak popřel, že by se sudími Býmou či Adámkem o celé věci jednal.
Schůzka s Peltou? Byl to apel
Křetínský se také vyjádřil ke schůzce, která celou kauzu před dvěma lety odstartovala, tedy setkání s šéfem FAČR Miroslavem Peltou.
"Měli jsme dlouhodobě pocit, že jsou zápasy ovlivňovány. Začali jsme se zabývat otázkou, proč se to děje, a začali jsme k tomu získávat informace. Získali jsme nepřímé výpovědi určitých osob, které nám vyprávěly o setkání s jinými osobami, a to v kontextu ovlivňování zápasů. K dispozici jsme měli jistý sumář informací a ten jsem předal panu Peltovi," uvedl boss Sparty. "Ty informace pocházely od rozhodčích a lidí z jejich okolí, padala tam slova o nátlaku a také o úplatcích," prohlásil majitel Sparty.
"Já osobně ve své moci jsem nikdy neměl žádné technické nosiče s důkazy, druhá věc je, že mi někdo něco takového nabízel," uvedl Křetínský, podle kterého jeho "vyšetřovací tým" sbíral informace o podezřelém jednání v českém fotbale od jara 2011.
Efekt akce? Pozitivní
Záměrem celé akce, jež se nyní nazývá "Křetínského taška", prý podle Křetínského bylo, aby Plzeń přestali v ligových zápasech zvýhodňovat rozhodčí.
"Schůzka s panem Peltou, to bylaod nás kombinace předání informace a jakéhosi apelu. Zpětně si myslím, že jsme udělali dobře. Ta naše akce byla úspěšná, když se podíváte na statistiku, tak v zápasech Plzně se počet penalt nebo vyloučených hráčů soupeře snížil," tvrdí sparťanský boss.
V publiku při soudním projednávání nescházel Tomáš Paclík, majitel Plzně, který při Křetínského slovech kroutil hlavou. "Bylo to v předchozích intencích, jen pokračování nechutné frašky," prohlásil později Paclík. "Když jsem tu dnes poslouchal některé vrcholné představitele českého fotbalu, nebyl jsem si jist svým duševním zdravím při myšlence na to, že jsem kdy mezi tyhle lidi vlezl."
Chřestýš měl být spojka
Křetínský se na dotaz soudkyně také vyjádřil k roli Martina Svobody, kterou měl podle jeho "interního vyšetřování" pro Plzeň hrát.
"Naše zdroje říkaly, že pan Svoboda je spojkou Plzně napojenou na pana Šádka. Na tom, že pracuje pro Plzeň, se shodlo 4-5 osob. A to po celou tu dobu, co jsme to zkoumali," uvedl majitel Sparty.
Na dotaz soudkyně, jestli tedy ředitel plzeňského klubu Šádek dával svému příteli Svobodovi peníze na úplatky pro rozhodčí, aniž by o tom věděl majitel klubu Tomáš Paclík, pak Křetínský odvětil, že jde o "spekulaci".
Chřestýš prohrál dva miliony
Soud také chtěl vyslechnout přítelkyni Martina Svobody, ta ale odmítla vypovídat.
Přitom právě na její jméno byly zapsány sázkařské účty u společností Fortuna a Tipsport, kde měl Svoboda v posledních letech prohrát bezmála dva miliony. Podle Fortuny totiž neúspěšně prosázel 456 000 korun a u Tipsportu 1 440 000 korun. Jediný plusový výsledek zaznamenal Svoboda u Chance, kde vyhrál 80 000.
U soudu byl také zmíněný odkup auta Volkswagen Passat, které Svoboda získal od Viktorie Plzeň.
Damková: Adámek měl výkyvy
Jako první při čtvrtečním přelíčení promluvil šéf asociace Miroslav Pelta.
"Dostal jsem od pana Křetínského informace v ústní podobě, že je důvodné podezření, že ze strany Viktorie Plzeň dochází k systematickému ovlivňování, ale nebyla tam žádná konkrétní jména. Já jsem tu informaci předal orgánům činným v trestním řízení," prohlásil šéf FAČR.
"Byly to indicie, žádný hmatatelný důkaz nikoli," vrátil se Pelta k setkání s Křetínským z podzimu 2012, které celou kauzu odstartovalo.
Následně promluvila Dagmar Damková, která prohlásila, že obžalovaného Svobodu zná šestnáct let. Co se týče hlavního rozhodčího Adámka, prý "měl výkonnostní výkyvy" a dvakrát stanul před Komisí rozhodčích, kterou nyní Damková vede.
Soudkyně Jitka Drábková poté nechala v soudní síni přehřát fragmenty z inkriminovaného utkání a požádala Damkovou o komentář k verdiktům rozhodčích. K odhalení ničeho nekalého to ovšem nevedlo.
Rozhodčí měl přijmout 200 000
A co konkrétně měl Svoboda podle obžaloby provést? Podle hlavního rozhodčího Tomáše Adámka na schůzce v Průhonicích před inkriminovaným zápasem nabídl sudím úplatek 200 000 korun, který později Adámek převzal.
Čtvrtý sudí Pavel Býma jeho verzi potvrdil, naopak oba asistenti takový scénář příběhu odmítají, stejně jako Svoboda.
Rozhodčí i "Chřestýš" byli vyslechnuti již na prvním jednání soudu, které proběhlo 16. dubna. Vše o jeho průběhu čtěte zde. Jako svědek na něm vystoupil mj. i Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, který naprosto vyloučil, že by jeho klub kohokoli korumpoval. Jak Paclík, tak oba sudí i Svoboda přišli k soudu i dnes.