Plzeň a úplatky, to neexistuje, volal u soudu Paclík

Byli Tomáš Paclík a Adolf Šádek ve spojení s "Chřestýšem"?
Celou kazu rozpoutal rozhodčí Tomáš Adámek, který  v notářsky ověřeném prohlášení uvedl, že ho Svoboda před zápasem na schůzce v Průhonicích oslovil s tím, že mu dá 200 000 korun za vítězství Plzně.
Někdejší funkcionář Táborska sice dnes před soudem připustil, že se s rozhodčími v den utkání v Průhonicích potkal, o úplatcích prý ale mezi nimi nepadlo ani slovo.
"Rozhodně jsem tam nejel s cílem někoho uplácet," řekl Svoboda.
"Pro mě je nepochopitelné, co se kolem toho děje," rozhorlil se Svoboda nad tím, jak celá kauza rozvířila vody českého fotbalu.
Foto: CPA Eduard Erben
Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
16. 4. 2014 12:30
Sledujte v pravidelně aktualizovaném článku první dějství soudu s Martinem Svobodou, který měl ovlivnit zápas ve prospěch Viktorie Plzeň.

Praha - První fáze ostře sledovaného soudního procesu s Martinem Svobodou, přezdívaným "Chřestýš", skončila na Okresním soudu pro Prahu-západ ve středu krátce po poledni.

Soudkyně vyslechla Svobodu i čtyři rozhodčí, se kterými se Chřestýš setkal 17. března 2012. A měla přitom podle obžaloby padnout nabídka na 200 000 korun, když fotbalisté Plzně vyhrají večer v Jablonci. V utkání, které právě tato čtveřice sudích řídila.

A stalo se, Západočeši ten zápas nakonec vyhráli 2:0 (podrobnosti o celé kauze čtěte zde).

U soudu dnes většina aktérů zopakovala své dřívější výpovědi. Rozhodčí Tomáš Adámek s Pavlem Býmou trvali na tom, že Martin Svoboda v Průhonicích před zápasem nabízel Adámkovi úplatek za ovlivnění zápasu, zbylí dva arbitři si pak nic takového nepamatují.

Šéfové Plzně se poté v soudní síni naprosto distancovali od toho, že by "Chřestýš" vykonával pro klub nějaké služby tohoto typu.

Podle Tomáše Paclíka, majitele Viktorie, za celou kauzou údajně stojí osoba Daniela Křetínského, bosse Sparty, který prý Plzeň "systematicky očerňuje".

Státní zástupce na závěr jednání trval na tom, že potřebuje ještě vyslechnout tři svědky, kteří se na první zsaedání omluvili, tedy Dagmar Damkovou, Miroslava Peltu a Daniela Křetínského.

Svoboda: K Plzni nemám žádný vztah

Na úvod dnešního stání předstoupil před soudkyni Jitku Drábkovou Svoboda, jenž je hlavní postavou celého procesu. Někdejší funkcionář Táborska sice připustil, že se s rozhodčími v den utkání v Průhonicích potkal, o úplatcích prý ale mezi nimi nepadlo ani slovo.

"Ta schůzka proběhla, jako funkcionář Táborska jsem takových míval spousty. Ale rozhodně jsem tam nejel s cílem někoho uplácet. Nesouhlasím s tím, že by tam nějaká korupční nabídka padla, s tím naprosto zásadně nesouhlasím," prohlásil Svoboda. "Pro mě je nepochopitelné, co se kolem toho děje."

Na další otázku, zdali má nějaký vztah k Plzni, odpověděl Svoboda, že "není žádný". Současně ale připustil, že se léta kamarádí s jejím ředitelem Adolfem Šádkem. "Často se spolu bavíme, chce třeba znát můj názor na některé hráče."

To potvrdil později při svém výslechu i Šádek. "Pan Svoboda je můj přítel, kamarád. Je to jeden z nejlepších sportovních manažerů v České republice. Kdyby v Plzni bylo místo volné, tak bych mu ho nabídl, ale k ničemu takovému nedošlo. Pro Plzeň pan Svoboda nikdy nepracoval," uvedl.

Paclík: Na tohle mám kontrolní mechanismy

O samotném inkriminovaném utkání pak "Chřestýš" prohlásil: "Ten zápas jsem viděl v televizi, myslím, že proběhl úplně standardně, bez problémů." Podobný názor jako "Chřestýš" má i majitel plzeňského fotbalového klubu Tomáš Paclík.

"Poté, co vypukla ona aféra, jsem se na ten zápas Jablonec - Plzeň díval opakovaně, i zpomaleně. A já vám řeknu, já jsem snad v životě neviděl lépe odpískaný zápas. Tam byly od rozhodčího snad jen dvě chyby," uvedl Paclík ve středu u soudu.

Paclík také zcela vyloučil, že by Viktoria se Svobodou jakkoli spolupracovala. "Naprosto vylučuji, že by pan Svoboda kdykoli cokoli dělal pro Viktorii Plzeň. Mám na to vlastní kontrolní mechanismus, není možné, aby se něco takového dělo."

Adámek: Nechtěl jsem trestní stíhání

Po "Chřestýšovi" předstoupil před soudkyni rozhodčí Tomáš Adámek, jenž je stejně jako Svoboda obžalován z korupčního jednání i přesto, že celou věc nahlásil policii. Úplatek 200 000 korun za řízení utkání ve prospěch Plzně totiž měl přijmout.

Adámek si ale své stání odbyl velmi rychle. 

"Já bych chtěl jen říct, že když jsem učinil onu notářskou výpověď o té záležitosti, nechtěl jsem tím nikomu způsobit trestní stíhání. Myslel jsem si, že se to celé vyřeší na půdě fotbalové asociace. A víc už bych se k té věci nijak vyjadřovat nechtěl," prohlásil někdejší ligový arbitr.

Býma potvrdil, že o úplatku slyšel

Poněkud více se před soudkyní Drábkovou rozhovořil Pavel Býma, čtvrtý rozhodčí utkání. "V těch Průhonicích jsme se tenkrát s panem Svobodou potkali. On zmínil, že by bylo lepší, kdyby v Jablonci vyhrála Plzeň. A že by tam byla v takovém případě dvě kila, nebo tak něco," líčil Býma průběh setkání. "Slyšel jsem to u toho stolu Já, Adámek i oba pomezní sudí Handlíř a Marek."

Tuhle verzi událostí ale odmítá Drahoslav Handlíř, který v doličném zápase zastával funkci asistenta Adámka. "Schůzka byla, káva také, ale bavili jsme se jen o fotbale, žádná korupční nabídka tam nepadla," prohlásil Handlíř u soudu.

Druhý asistent Emanuel Marek se zase soudu svěřil, že už si toho z inkriminovaného dne příliš nepamatuje. "Jeli jsme spolu do Jablonce, někde jsme určitě stavěli na kávě, ale už si nepamatuji, jestli v Průhonicích nebo kde. A jestli tam byl pan Svoboda? Tak to už si vůbec nepamatuju."

Býma také vysvětlil, proč celou věc stejně jako Adámek nahlásil až s půlročním zpožděním.  "Já jsem si tenkrát řekl, že mě se to stejně netýká, byl jsem jen čtvrtý sudí. Zápas se pak odřídil, jak měl, tak jsem to pak pustil z hlavy. Až když jsem se dozvěděl, že Adámek na podzim tu věc nahlásil skrze to notářské prohlášení, tak jsem pak to sdělení učinil také," hájí se Býma.

Golda: Informace mám od Křetínského

Jako svědek se v soudní síni objevil také Jiří Golda, který byl v době vypuknutí kauzy předsedou disciplinární komise FAČR.

"Pan Křetínský mi sdělil, že měl informace o tom, že Viktoria Plzeň manipuluje zápasy ve fotbalové lize zcela systematicky. Přičemž domácí zápasy prý ovlivňoval ředitel klubu pan Šádek a venkovní zápasy pan Svoboda," říká Golda.

"Naprosto vylučuji, že by se z klubové kasy mohly brát nějaké peníze na manipulování zápasů, nebo dokonce, že by se tak mělo dít systematicky a pravidelně, jak jsem si přečetl dneska v médiích," zareagoval hned na Goldova slova Tomáš Paclík.

Paclík: Křetínský nás systematicky očerňuje

Plzeňský boss také před soudem uvedl, že za celým obviněním může stát samotný Křetínský, který prý nemůže ustát sportovní úspěchy Plzně.

"Tlaky a útoky na nás jsou činěny od roku 2011, kdy jsme vyhráli ligu. Ze strany pana Křetínského je tu zjevná snaha nás systematicky očerňovat jak v očích veřejnosti, tak třeba u státních představitelů," prohlásil Paclík před soudkyní Drábkovou. "Z jeho strany jednoznačná snaha poškodit a v konečném důsledku ekonomicky zlikvidovat Plzeň jako konkurenta."

Další jednání bylo odročeno na 5. června, kdy si soud rád vyslechne stanoviska šéfa Sparty Daniela Křetínského, předsedy FAČR Miroslava Pelty a také Dagmar Damkové, předsedkyně komise rozhodčícn. rozhodčích Dagmar Damkovou a také předsedu Asociace Miroslava Peltu. Jednání je odročeno na pátého června.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy