Sázkařský skandál: uplaceno mělo být 380 zápasů, včetně LM

Sport Sport
4. 2. 2013 12:54
Podle Europolu byly po celém světě ovlivněny stovky zápasů, přičemž úplatky dosáhly hodnoty až 140 000 euro
O tom, kam se míč ve fotbale zakutálí, občas rozhodují i peníze, jak objasňuje zpráva Europolu.
O tom, kam se míč ve fotbale zakutálí, občas rozhodují i peníze, jak objasňuje zpráva Europolu. | Foto: Ondřej Besperát

Haag - Se šokujícím prohlášením přišel v pondělí Europol, policejní instituce, která v Evropské unii bojuje proti organizovanému zločinu.

V rámci 18 měsíců dlouhého vyšetřování totiž policisté odhalili, že v posledních 3-4 letech mělo být prostřednictvím asijské sázkařské mafie korupčně ovlivněno 380 fotbalových zápasů v patnácti různých zemích Evropy.

Korupce se údajně dotkla i duelů na nejvyšší úrovni, tedy například kvalifikačních utkání na mistrovství světa a mistrovství Evropy či utkání Ligy mistrů.

Úplatky dosáhly milionové výše

Jména konkrétních týmů a utkání zatím policisté kvůli probíhajícím právním procedurám a možném ohrožení výsledků vyšetřování tají, nicméně do skandálu má být jen v Evropě zapleteno na 425 osob, včetně hráčů a rozhodčích. Padesát z nich již bylo zatčeno, včetně několika občanů Německa, Finska, Maďarska, Slovinska a Rakouska.

Jednotlivé platby zainteresovaným stranám se velmi lišily, nejvyšší dle Europolu dosáhla 140 000 eur, tedy tři a půl milionu korun.

Celkově si sázkaři přišli údajně na miliony. Například jen v Německu na 21 milionů korun.

Uplácelo se i v Česku?

Zdali se uplácelo i na zápasy českých týmů či reprezentace není jasné, nicméně Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR v minulosti (rozhovor čtěte zde) připustil, že v poslední době vzbudily podezření zápasy Baník - Slovácko (dorostenecká liga), Plzeň - České Budějovice (1. liga) a Karlovy Vary - Chomutov (ČFL, více zde). 

"Je to hodně čerstvá informace, slyším o tom poprvé," prohlásil dnes na výkonném výboru FAČR předseda Miroslav Pelta.

Špička ledovce

Dle zástupců Europolu, kteří v pondělí zveřejnili výsledky svého vyšetřování na tiskové konferenci v Haagu, se ale může jednat jen o "špičku ledovce".

"Podle všeho jde o dílo organizovaného zločinu, původem z Asie, který ale ovlivňoval zápasy po celém světě. Rozsah činnosti této organizace byl velmi široký a podle nás má fotbal velký problém," prohlásil Rob Wainwright, šéf Europolu.

Policisté z Europolu mají totiž za to, že asijská mafie ovlivňovala krom těch evropských i další zápasy po celém světě, především v Africe a Jižní Americe.

Celkové číslo vyšetřoivaných zápasů se tak vyšplhalo na 700 utkání z 30 různých zemí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 27 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy