Kapr boduje. Soud vetoval trest za dvě Bohemky i Drobisze

Tomáš Fránek
29. 1. 2013 9:55
Nejvyšší soud vyhověl dovolání Karla Kapra a nařídil nové projednání jeho případu.
Karel Kapr.
Karel Kapr. | Foto: Eduard Erben

Brno – Kontroverzní majitel fotbalového klubu ze Střížkova Karel Kapr získal novou naději na to, že unikne trestu za dvě aféry, v nichž figuroval on, jeho tehdejší Bohemians Praha ve sporu s Bohemians 1905 a také z korupce podezřelá Sigma Olomouc.

Nejvyšší soud vyhověl Kaprovu dovolání a nařídil nové projednání sporu majitele klubu s Fotbalovou asociací ČR. Ta Kapra potrestala v roce 2010 zákazem působení ve fotbale na dva roky a také pokutou ve výši 300 tisíc korun.

Nedodal důkazy k aféře a pomlouval Kubíčka

Trest si Kapr vysloužil za dvě věci. Jako majitel Bohemians Praha působícího na Střížkově rozhodl, že jeho tým nenastoupí k ligovému zápasu s Bohemians 1905.

Trest si také vysloužil za to, že nedodal důkazy k úplatkářské aféře, do které jsou zapleteni fotbalisté a funkcionáři Sigmy Olomouc. A současně i za to, jak pomlouval olomouckého funkcionáře Jiřího Kubíčka.

Kapr tehdy oznámil, že olomoucký brankář Petr Drobisz nabídl a později také předal fotbalistům jeho týmu 300 tisíc korun za vítězství ve vzájemném utkání, které pomohlo hanáckému klubu do Evropské ligy.

Kapr se bránil, že není členem svazu

Kapr se bránil, že není členem fotbalového svazu a ten ho tak nemůže trestat. Městský soud v Praze ale jeho argumenty odmítl.

„Jako čelný funkcionář a osoba se zásadním vlivem na chod fotbalového klubu (prezident, statutární zástupce a jediný jednatel obchodní společnosti Fotbalový klub Bohemians Praha) – podléhal disciplinární pravomoci ČMFS,“ rozhodl soud s tím, že přiměřenost trestu soud rozhodovat nemůže.

Kapr se proto obrátil na Nejvyšší soud. Podle něj z rozhodnutí svazu není vůbec jasné, jakého provinění se měl dopustit v úplatkářské aféře se Sigmou Olomouc. A podle něj soud má právo přezkoumat i přiměřenost trestu.

Soudy budou Kaprův případ znovu projednávat

Soudci Nejvyššího soudu potvrdili, že Kaprovo provinění mohl fotbalový svaz projednávat. „Žalobce (Karel Kapr) byl prezidentem klubu, jeho jednatelem a statutárním zástupcem, a pokud z titulu těchto funkcí vydal svému týmu pokyn nenastoupit k utkání s týmem Bohemians 1905 dne 10. 4. 2010, pak nepochybně jednal proti průběhu fotbalové soutěže a stal se osobou disciplinárně postižitelnou bez ohledu na své (ne)členství v ČMFS,“ uvedli soudci.

Zásadní pochybení ale našli soudci v tom, jak svazové orgány projednávaly udělení pokuty za neoznámení korupce. Padlo totiž několik rozhodnutí, které nejprve udělení pokuty odmítaly a pak zase potvrzovaly.

Celý spor kolem Kaprova případu tak musí soudy projednat znovu.

 

Právě se děje

Další zprávy