Paclík: Křetínský řekl Goldovi, že Plzeň uplácí každý zápas

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 1. 2013 5:00
Šéf Viktorie Plzeň chce vidět Peltu a Goldu v rolích svědků u soudu s Adámkem
Tomáš Paclík hledá nového kandidáta na předsedu FAČR, Pelta mu nevoní
Tomáš Paclík hledá nového kandidáta na předsedu FAČR, Pelta mu nevoní | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Válka pro něj nekončí. Ani zdaleka. Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň, připustil, že už hledá kandidáta, který by v čele FAČR mohl v červnu vystřídat Miroslava Peltu.

Už jen proto, že Pelta podle něj viditelně "připískává" Spartě. Na tu má Paclík ostatně také spadeno, hlavně na jejího šéfa.

"Na výkonném výboru jsme se od pana Goldy dozvěděli, že na disciplinárce hovořil pan Křetínský celou dobu jen o Plzni, mluvil o systematických krocích a že Plzeň uplácí v každém zápase. S tím budeme pracovat," odpovídá Paclík, jen zdánlivě nepřímým způsobem, na otázku Aktuálně.cz, zda chystá žalobu i na samotného Křetínského.

Golda běsní, Paclík se neuklidnil

Jenže Goldova disciplinárka už celou kauzu v rukou nemá. Kauzu, kterou rozžhavila tzv. Křetínského taška (více zde) a vygradovala doznání sudích Adámka a Býmy, že se měl jistý Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, dopustit korupce s cílem výhry Plzně v Jablonci (více zde).

Výkonný výbor FAČR celý případ na svazové půdě zapečetil a rozhodl, že dokud s případem nehne policie, fotbal kauzu řešit nebude (více zde). Golda okamžitě odstoupil z funkce - a ani Paclíka vývoj situace rozhodně neuklidnil.

Jak vnímáte rozhodnutí výkonného výboru o vyjmutí aféry z péče disciplinárky teď, s odstupem několika dní?

"Stále stejně, jako účelové rozhodnutí. Nic se nemění, proti sobě stojí pan Křetínský a jeho posluhovači - a proti nim Viktoria Plzeň."

Objevily se různé interpretace toho kroku fotbalové vlády: zda pomůže víc Plzni, či Spartě...

"Ne, Plzni to pomoct určitě nemělo. Lidi, kteří to připravovali, stojí jednoznačně na druhé straně. Dávají to najevo ve všech svých výrocích, přičemž některé z nich jsou až neuvěřitelné."

Kdo to podle vás připravoval?

"Myslím, že především pan předseda (Pelta) s panem Berbrem. Pro nás se nic nemění, dál se v té věci budeme bránit."

Pelta s Goldou k soudu?

Vy jste o nejdiskutovanějším bodu usnesení výkonného výboru nehlasoval, označil jste se za podjatého. Usnesení bylo přijato, kauza disciplinárce odňata - a její předseda Golda začal ihned po své rezignaci pálit po Peltovi s Berbrem ostrými slovy. Překvapil vás?

"Nechci se plést do sporu Pelta versus Golda, nicméně je asi zřejmé, koho považuji za důvěryhodnějšího. Věřím, že se pravda ukáže. Kde? Oba ty pány jsme navrhli jako svědky v našem soudním sporu s panem Adámkem. Věřím, že se pravdu dozvíme tam."

Pan Golda nyní mluví o Peltově nátlaku, prý se po něm chtělo, aby Plzni sebral z tabulky šest až devět bodů. S tím, že by je ORK Plzni zase vrátila. Řekl to tak i ve středu na výkonném výboru?

"Ne, tam se to nezmiňovalo. Pan Golda nám tam řekl, že ho policie informovala, že od pana Křetínského nedostala vůbec nic."

Vy už jste někdy předtím variantu o mírném odpočtu bodů, které by vám pak obratem vrátila odvolací komise, v zákulisí zaslechl?

"Už několik měsíců poslouchám, že se máme smířit s mírným trestem a být potichu. Že to pro nás bude lepší řešení. Tu variantu, kterou zmiňujete, s tím očištěním u ORK, jsem zaslechl až v posledních dnech. Ale od koho, to vám teď neřeknu."

Obvinění: systematicky a každý zápas

Naznačoval jste, že dalším žhavým kandidátem na osobu, kterou zažalujete, je doktor Křetínský. Můžete to blíže specifikovat?

"Všechny naše další kroky teď zvažují právníci a já je zatím nechci komentovat. Nicméně dostala se k nám nová informace, kterou pan Golda sdělil na výkonném výboru. Tam jsme se dozvěděli, že u disciplinárky mluvil pan Křetínský celou dobu jenom o Plzni, mluvil o systematických krocích a že Plzeň uplácí v každém zápase. A s tím budeme pracovat."

Co ještě pan Golda fotbalové vládě odreferoval z disciplinárního výslechu pana Křetínského?

"Prý mluvil velmi přesvědčivě, že mu ukáže cestu k důkazům, ale dodneška mu nic neukázal."

Pan Křetínský před kamerami vždy mluví o problematickém chování několika klubů. Teď říkáte, že u disciplinárky hovořil jen o Plzni. Proč ten rozpor, co myslíte?

"Po mém soudu se od začátku snaží zdiskreditovat jen Plzeň. Když mluví o jiných klubech, je to jen vedlejší efekt - aby nebylo tak zřejmé, o co mu jde."

Máte pocit, že pánové Pelta a Křetínský uzavřeli účelové spojenectví?

"Všichni vidí, že pan Pelta neplní roli nezávislého předsedy asociace. Z jeho výroků je to cítit."

Načasoval Pelta slovní úder?

Myslíte třeba jeho výrok, že Plzeň nemá čisté svědomí?

"Samozřejmě. Na tomto výroku mě nejvíc šokuje jeho načasování. Přišel několik dní předtím, než zastupitelstvo města Plzně mělo projednávat materiál o dostavbě našeho stadionu. K jeho schválení chválabohu došlo, ale bylo to pro nás nesmírně těžké, když předseda asociace pronáší takové výroky."

Ptali se vás na to radní?

"Museli jsme to vysvětlovat našim partnerům, v čele s městem. Nepochopil jsem, jestli pan Pelta, když mluvil o Plzni, měl na mysli pana primátora, všechny občany Plzně, našich deset tisíc fanoušků, nebo mě osobně.  Bylo by dobré, kdyby specifikoval, co tím myslí a aby předložil pro svá slova důkazy. Pokud tak neučiní, tak by se měl omluvit. Sám dobře ví, jak těžké je v této době získat z veřejných rozpočtů investici do infrasktruktury - a on přijde s takovými výroky. To mi zatím v celé kauze přineslo největší zklamání."

Komunikujete nějak napřímo s panem Křetínským? Není možné vyřešit válku tím, že byste se setkali a věci si vyříkali?

"Já jsem osobní schůzku panu Křetínskému navrhoval v tom roce, kdy jsme získali titul - a on tehdy začal kontaktovat naše sponzory a říkat jim, ať nám už nedávají peníze. Byla rozjednaná schůzka tří osob, k níž nedošlo. Poslední nabídka kontaktu přišla před touto sezonou, kdy jsme angažovali dva hráče ze Sparty (Hejdu a Zemana), bylo domluveno, že se sejdeme u kávy. Ale nedošlo k tomu. A nikdy ty schůzky nebyly rušeny z mé strany."

Pan Golda říká, že dokud český fotbal povedou Pelta s Berbrem, nepohne se ani o píď. Podepsal byste se pod ta slova?

"Nechci se podepisovat pod ničí věty. Souhlasím s větou doktora Křetínského, že český fotbal má systémový problém a souhlasím s větou pana Pelty, že onen systémový problém spočívá v tom, že by z něj měli odejít někteří lidé. To jsou podle mě osoby, které v tom fotbalu hrají jen zákulisní hry. Sami do něj žádné peníze nepřinášejí, ale velmi kvalitně si z těch peněz žijí."

Kandidát Šeterle? Proč ne!

Budete sám kandidovat na předsedu FAČR, nebo postavíte vlastního kandidáta?

"Předseda asociace a místopředseda za ligu by neměli být spojeni s žádným klubem. Manažera stojícího mimo fotbal, který by byl kvalitním kandidátem s jasným morálním profilem, jsem hledal už před dvěma roky, teď snad budu úspěšnější."

Je pravda, že Viktoria Plzeň bude ve volbách podporovat Jaromíra Šeterleho, ex-manažera Slavie či Mladé Boleslavi? 

"Pan Šeterle je člověk, se kterým jsem si byl názorově vždycky blízký a splňuje i tu mou podmínku spočívající v tom, že momentálně není s žádným klubem spojen."

Bude kandidovat na místopředsedu za ligu?

"To záleží na něm."

Už tu padla zmínka o chystaných stavebních úpravách plzeňského stadionu. Proč padla varianta se švýcarským investorem?

"Objevila se tam nabídka na jakýsi PPP projekt, včetně obchodního domu, ale nevyhovovala plně ani nám, ani městu. Naopak, z toho řešení, které se ve čtvrtek dojednalo, mám velmi dobrý pocit, je to pozitivní věc a pro nás optimální varianta."

Přibližte prosím výsledek toho jednání.

"Navzdory těm nehorázným útokům, jimž jsme museli čelit, se představitelé Plzně zachovali způsobem, za který jim patří dík. Město přispěje dalšími šedesáti miliony k rekonstrukci hlavní tribuny, abychom splnili podmínky UEFA. A my jako klub jsme se zavázali, že pokud postoupíme do Ligy mistrů, tak z vydělaných peněz budeme do stadionu sami dál investovat. Z toho jsem měl každopádně dobrý pocit. A ještě jedna fotbalová záležitost mi tento týden udělala radost, abychom pořád neřešili jen negativní věci."

Tak povídejte, co vás potěšilo?

"Navštívil jsem oslavy 120 let pražské Slavie, potkal se tam se spoustou úžasných lidí, u stolu jsem třeba seděl s panem profesorem Pirkem, byl tam velvyslanec v Madridu pan Beran s manželkou... Opravdu vše proběhlo na špičkové úrovni, za tu akci si pánové Řebíček a Kusý (majitel a ředitel Slavie) zaslouží poděkování, takhle si představuji prezentaci fotbalu. Ale zatím se s ní žel setkávám většinou jen v zahraničí."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy