Sudí dostanou od Pelty přidáno. Od jara berou 25 000 za duel

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 1. 2013 16:40
Damková vyžaduje po sudích, aby jí hlásili každý pokus o kontakt a manipulaci
Pavel Královec je prvním sudím, který oficiálně podepsal kodex rozhodčích
Pavel Královec je prvním sudím, který oficiálně podepsal kodex rozhodčích | Foto: ČTK

Praha - Poloprofesionalizace rozhodčích, to je podle Miroslava Pelty cesta, jak z českého fotbalu vyhnat korupční zlo.

V praxi to bude vypadat tak, že sudí v I. a II. lize najedou od jara na úplně nový program.

"Zvýší se jim odměny, ale půjde nám hlavně o jejich profesionální a osobnostní růst," vysvětluje Dagmar Damková.

"Profesionální sudí má mnohem víc času na mentální a jinou přípravu na zápas, má pak větší šanci, že situace na hřišti posoudí přesně," přizvukuje slavný anglický sudí Howard Webb, kterého FAČR pozval na prezentaci celého projektu do Prahy.

I nový stupeň poloprofesionalizace, který se v Česku zavádí, bude podle Webba přínosný.

Za čtyři zápasy sto tisíc pro hlavního

Co se vlastně mění? Tak to vezměme po pořádku. Za odřízení duelu I. ligy bral dosud hlavní sudí 17 000 korun, od jara dostane 25 000 Kč. Asistentům se odměna zdvihá z 10 000 na 15 000. Čtvrtým sudím zůstanou dvě tisícovky.

Druhá liga? Hlavní si ze 7500 polepší na 15 000 korun, asistent z 5000 na 8000 korun.

Ale za ty peníze bude Damková od sudích něco chtít. "Každých čtrnáct dní budeme mít společné soustředění," vysvětluje. A v lichých týdnech se budou scházet na seminářích extra skupina v Čechách a na Moravě.

Čili každého sudího čekají čtyři semináře do měsíce. "Donedávna měli jen čtyři za rok, to bylo neakceptovatelné," říká Damková.

Pro sudí to bude znamenat mnohem větší časovou zátěž. "Chceme po nich, aby činnost sudího byla pro ně prioritní," vysvětluje Damková. Ten, kdo by tento režim neuměl skloubit se svým zaměstnáním, musel by se rozhodnout mezi "občanskou" profesí a ligovou píšťalkou.

"Zatím se ale nikdo v tomto směru neozval," říká Damková.

S nikým nemluvit, všechno hlásit

Klíčovou novinkou je etický kodex, jehož podpis bude pro všechny sudí I. a II. ligy podmínkou k tomu, aby mohli řídit soutěže.

Jeho součástí je i prohlášení, že se rozhodčí od okamžiku zveřejnění jeho nominace k utkání až do příjezdu na stadion zdrží veškerých kontaktů se zástupci klubů, včetně osob s nimi provázaných. A pokud by k takovému pokusu o kontakt se sudím došlo, sudí podepsaný pod kodexem musí takovou událost neprodlně hlásit komisi rozhodčích.

Jako první dnes kodex slavnostně podepsal Pavel Královec, nejlepší český sudí, zařazený nedávno do kategorie Elite, v níž s sdružuje 22 nejkvalitnějších sudích v Evropě, kteří řídí zápasy Ligy mistrů, Eura či MS.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy