Chat: Zametá Pelta aféru pod koberec? Odpovídal Luděk Mádl

Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
24. 1. 2013 15:00
Ptali jste se v online rozhovoru fotbalového experta Aktuálně.cz Luďka Mádla na vše kolem fotbalové korupční aféry.
Online rozhovor s Luďkem Mádlem
Rozhovor skončil
12:00
Přečíst si rozhovor

Praha - Zametl Miroslav Pelta korupční kauzu pod koberec, jak tvrdí odcházející šéf disciplinární komise Jiří Golda? Nebo jde o nutný krok, který si žádá UEFA, jak říká Fotbalová asociace?

Co znamená středeční verdikt výkonného výboru pro Spartu a Plzeň? A jakou šanci má policie kauzu vyšetřit? A vyplují ještě někdy na povrch "důkazy" z Křetínského tašky?

Na tyto i mnohé další otázky se čtenáři Aktuálně.cz ptali experta na fotbal Luďka Mádla, který celou kauzu pozorně sleduje.

Online rozhovor s Luďkem Mádlem

Rozhovor skončil
24. 1. 2013
Ptá se: Milan

Dobry den pane Madl,
pisete do placeneho Insideru a na aktualne zverejnujete take cast vice mene podlozenych informaci. Pote k cemu doslo dnes na vykonem vyboru FACR uz se z nejvetsi pravdepodobnosti nedozvime jake mel Kretinsky dukazy. Mohl byste napsat co za informace, nahravky ci materialy ma ci mel-jake konkretni veci obsahuji- samozrejme jako neoverene (neoveritelne) informace, ktere predpokladam ze se k vam dostaly.Mate take pocit ze se cesky fotbal zahloubil jeste do vetsich sra*ek?
Dekuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Krásný den, tak pojďme na to! Co má pan Křetínský k dispozici? Pan Pelta i pan Golda hovoří o obsahu tzv. Křetínského tašky s děsem v očích, zjevně na základě toho, co jim pan Křetínský řekl. Pan Pelta hovoří mimo jiné o svědectvích, jimiž má pan Křetínský disponovat. Teď je ale otázkou, v jaké formě ta svědectví jsou a do jaké míry jsou použitelná. Drbů jsem kolem toho slyšel milion, ale jsou to opravdu jen drby a já bych nechtěl šířit nějaké nesmysly. Jak řekl otevřeně pan Golda, ty věci, jimiž pan Křetínský podle svých slov disponuje, se mají týkat hlavně Viktorie Plzeň. Co se týče poslední části vaší otázky - rozhodně nemám pocit, že by celá tahle akce český fotbal nějak ztransparentněla a očistila, jak to hlásal pan Křetínský.

24. 1. 2013
Ptá se: David

Dobrý den, přijdou mi naprosto hystericke reakce, jako ze se jedna o zametani neceho pod koberec. JASNE se prece deklaruje, ze kdy PRESNE se bude pokracovat. Po skonceni POLICEJNIHO vysetrovani,kteremu se nemuze nic vyrovnat.Samotnemu mi to prislo podvne uz davno,aby si komise predbíhala Policii a hrála si na to,ze sama vysetri daleko vic a hlavne ihned nez Policie.Pana Peltu nemusim kvuli minulosti,ALE TENTO KROK MI PRIJDE LOGICKY a spravny..A ze asi panu Paclikovi stoupli na kuri oko, protoze ty jeho NEUVERITELNE AGRESIVNI VYSTUPY,naprosto neprimerene a utocne reakce podle me skutecne jen ukazuji,ze asi nema ciste svedomi.ZREJME mu jde O VSECHNO,pokud by se POTVRDILO korupcni jednani.A proto je tak podrazdeny a agresivni.Takze bud je tak nervozni,ZE NEVI,CO VSECHNO NA NEJ MAJI a tak utoci,aby se uz konecne dozvedel,co vsechno se na nej vi a co ne,nebo by se mohlo jednat o to, ze zkrze nej to mohl delat pouze jeden clovek a ten mu slibil,ze i kdyby mel jit sedet,vsechno necha jen na sobe.Tak b si mohl byt pan Paclik jisty,ze PRIMO NA NEJ NIC MIT NEMUZOU,ze se zastavi tesne pred nim a tak utoci.Ale mozna se boji,ze by mohli mit prostore odposlechy jako u pana Ratha apod.a to si nemuze byt jisty nicim a tak se snazi utocit a vyprokovat,aby se dozvedel,co vsechno uz vedi. PROC SI MYSLITE, ZE CEKANI NA VYSETROVANI POLICIE,BY MELO BYT SPATNYM KROKEM? A CO SI MYSLITE, ZE STOJI V POZADI AGRESIVNICH A UTOCNYCH VYLEVU PANA PACLIKA ?

Odpovídá: Luděk Mádl

Co se týče zametání pod koberec... já chápu věc tak, že středeční rozhodnutí výkonného výboru zbavilo Spartu povinnosti dodat jakékoli další informace nebo konečně i důkazy tvrzení pana Křetínského. doposud měla v tomto smyslu pravomoc disciplinární komise, ta této moci nyní pozbyla a nikdo už se k tomu vracet nebude. Jak včera řekl pan Golda, ani policie od pana Křetínského nedostala dosud ani jediný důkaz. Policie tak nyní fakticky zkoumá kauzu Chřestýš. Jsem poměrně skeptický vůči tomu, že se něco vyšetří, neboť si nepamatuji na to, že by orgány činné v trestním řízení dotáhly za posledních řekněme 20 let cokoli s korupční fotbalovou tematikou, na co by neměly vlastní odposlechy (viz kauza Ivánek, Synot a spol.) pokud legální policejní odposlechy chybí a někdo se nepřizná, je podle mě velmi pravděpodobné, že se celá kauza odloží - a to nejprve na trestně-právní rovině a posléze i ve fotbale. a co se týče pana Paclíka - neznám jeho povahu a typologii natolik, abych uměl analyzovat to, nač se ptáte.

24. 1. 2013
Ptá se: Jaroslav Skála

Pane redaktore, včera jsem viděl na ČT24 ve studiu p.Goldu s Peltou. Pan Golda otevřeně řekl, že byl na něj vyvíjen tlak od Pelty a to tím, že měl rozhodnout stržením bodů Plzni DK a následně v odvolání u ORK by byla Plzeň omilostněna. Ostatně tento návrh dostal už před měsícem p Paclík, který ale nechtěl říct od koho. Myslíte si, že se takto rozhoduje i v jiných kauzách, že komisím předem určí, jak mají rozhodnout? Opravdu si Pelta a Berbr myslí, že kluby, hráči, sponzoři a diváci jsou jen figurky a oni si budou jen tak hrát? Neřítí se náš fotbal do pekel? Takovou nedůvěru co má dnes ještě nikdy neměl....

Odpovídá: Luděk Mádl

Disciplinární řád jasně stanoví, že do rozhodování o vině a udělování trestů nesmí komisi, lidově řečeno, nikdo kecat. Pokud pan Golda říká pravdu, a já nemám důvod mu nevěřit, pak pan Pelta hrubě překračuje své pravomoci. Celá věc se jeví tak, že když nechtěl Golda tancovat podle toho, jak Pelta pískal, tak výkonný výbor Goldovi fakticky jeho nezávislost vzal. Proto logicky odstoupil. Pan Pelta samozřejmě všechno razantně popírá. Vyberte si sami, komu věříte. Osobně se domnívám, že lidé v jednotlivých komisích FAČR jsou pod tlakem nebo vlivem řady osob z vedení fotbalu.

24. 1. 2013
Ptá se: Josef Benedik

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat na Váš názor - proč Pelta a Berbr nemají zájem na odhalení korupce,vždyt by se konečně pročistil fotbal,navíc je všem jasné,že něco se stalo,vždyt když píší,že si někdo vsadil je nesmysl,toby kvůli 200 tis.musel při daném kurzu vsadit miliony a sázkovky to hlídají,takže toto je nesmysl,muselo to být ohlídání výsledku-co kdyby......a proč se tím důkladněji nezabývá policie???co víc už může český fanoušek požadovat.Já bych do té žumpy nedal ani korunu a to jsem sportovec až za hrob!!!!
Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Odhalení korupce = další fotbalové skandály v médiích = nelibost sponzorů. Pro Peltu s Berbrem je ve skutečnosti nejefektivnější věnovat veškeré jejich úsilí tomu, aby se nic nedostávalo na povrch. Ne aby se řešila podstata korupce, jak o tom hovoří do televizních kamer. Tedy pan Pelta, pan Berbr za sebe na tiskovky posílá lidi jako je poslanec Tancoš... Co se týče toho sázení: české sázkovky si to hlídají a okrádat by se fotbalem, který sponzorují, nenechaly. Nicméně podle dostupných informací se cinklé sázky probozují zejména skrze asijské sázkařské weby, na kterých se asi perou neskutečně velké špinavé peníze, tak už se tam nějaká ta cinklá korunka z Čech ztratí. Abyste si na nich mohl vsadit, nemusíte samozřejmě do Hongkongu, ale doma v obýváku si najedete na příslušnou webovou stránku, která nepožaduje v podstatě žádnou identifikaci sázejícího (jako evropské sázkovky) - takže je pak velmi obtížné vás dohledat. Policie se tím vším asi zabývá, ale ještě jsme nezaznamenali žádný výsledek...

24. 1. 2013
Ptá se: Rafael Lorenc

Dobrý den. Píše se, že vedení fotbalu, fotbalová vláda a podobně, rozhodla. Rád bych si přečetl konkretní jména a u každého jak hlasovali o těchto závažných změnách. Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

tady máte složení výkonného výboru FAČR, tedy jakési fotbalové vlády. http://nv.fotbal.cz/cmfs/vykonny-vybor/index.php
jednání nebyli přítomni místopředsedové Svoboda a Rajchl, hlasování se pro podjatost neúčastnil pan Paclík. předseda Pelta deklaroval, že hlasování bylo jednomyslné, jeden zdroj z VV FAČR mi včera říkal, že se pan Nezval hlasování zdržel, jiní to popírali, neměl jsem ještě příležitost zeptat se přímo jeho.

24. 1. 2013
Ptá se: Jaromír

Pane redaktore, včera pan Golda popsal jak fungují komise DK a ORK. Mrazí z toho v zádech! Je veřejným tajemstvím, že takto funguje i AK FAČR v čele se soudcem VŠ v Praze JUDr Stanislavem Bernardem. Pelta s Berbrem se chce schovávat za soudce a právníky, které si nasadí do orgánů svazu, potom se lépe dělají tunely a podvody. Pár lidí jako je Golda a Heindlová mají tu sílu se vzepřít, ale to je málo. Myslíte si, že tento stav může vydržet byť jen do dalších fotbalových voleb?

Odpovídá: Luděk Mádl

vycházejme z toho, že to takhle funguje už léta. takže do červnové valné hromady to tak vydrží určitě. a já myslím, že i po ní.

24. 1. 2013
Ptá se: Emil

Dobry den,nezda se vam podivne nahle osviceni pana Pelty a nasledny prodej jeho dvou nejlepšich hraču najvětšim rivalum ,kteři jsou zaroven hlavnimi učastniky korupčni afery ,těsně před vyhlašenim amnestie? Prosim vas nemohl by jste okomentovat včerejši članek pana Prochazky šefredaktora časopisu HATTRICK ! Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Pan Pelta tvrdí, že ty věci nesouvisejí. Stejně tak všem tvrdí, že aféra nemá nic společného s valnou hromadou, čemuž ovšem nemůže věřit ani pětileté dítě. Finanční toky samozřejmě na vztahy klíčových osob celého toho příběhu nemohou nemít vliv, asi tak... co se týče článku Pavla Procházky: kloní se k tomu, že Peltův zásah, tak jak byl ve středu proveden, je na místě a že naopak nemístný byl Goldův tlak na Křetínského, aby dodal další důkazy. Pavel má na tento svůj názor jistě právo, byť já s ním nesouhlasím. Možná nás rozsoudí už události nejbližších týdnů.

24. 1. 2013
Ptá se: Jozef

Fakta : Křetínský má kompromitující materiály na 12 klubů v profesionálních soutěžích a na konkrétní osoby. Jsou to videa, audionahrávky, fotky, atd. Jsou mezi nimi Peltovy kamarádi i nepřátelé. V případě že by to Křetínský zveřejnil, byl by to tajfun v Evropské kopané. Žádná země není tak prolezlá fotbalovou korupci jako je ta naše pod vedením Pelty, Berbra, Kučery, Reichla,Doležala, Bernarda,Lubase, Rýznara a těmto lidem podobným. Jak dlouho pane redaktore bude trvat médiím, aby tyto lidi už nekryla a bylo více rozhovorů s lidmi typu Goldy, Haindlové, Poborského atd? Je doopravdy možné, aby fotbalu vládnul Pelta a spol, který má tento styl nařizovat komisím jak mají rozhodovat v krvi?

Odpovídá: Luděk Mádl

vy ta fakta máte, já ne, jste asi šikovnější. jestli máte kopie, přineste nám je - ověříme je a pokud budou relevantní, rádi je publikujeme. Rozhovorů s panem Goldou jsme v poslední době publikovali několik, naposledy včera v deníku Insider, citace z něj byly použity v dnešním ranním článku. Článek se slečnou Haindlovou mám připraven, vyjde dneska odpoledne. S panem Poborským jsem se snažil o celé věci hovořit několikrát, vždycky tvrdí, že vůbec nic neví. Je to na nich, média jsou připravena. Já určitě.

24. 1. 2013
Ptá se: Karel

V článku pana Procházky v Hattricku se potvrdily dvě věci. Časopis Hattrick a jeho šéfredaktor Procházka je placen z velké části panem Peltou , protože pan Pelta je spolumajitelem tohoto časopisu a z tohoto důvodu mě směr a postoj ke korupci ve fotbale nepřekvapuje. Druhá věc je ta, že pan Procházka kryje korupci, protože je závislá na informacích od Pelty, které má tzv z první ruky a jako první. Pane Mádl, jako jeden z mála sportovních redaktorů nepodléháte tlakům. Myslíte že tento stav českého fotbalu prolezlý korupcí skrz naskrz, tak jak ještě nikdy může mít dlouhého trvání? Je možné že do tohoto zkorumpovaného produktu dávají sponzoři své peníze , nebo si je v tomto občanském sdružení jen perou?

Odpovídá: Luděk Mádl

O takových vazbách mezi Hatrrickem a panem Peltou nic nevím. Pavla Procházku znám léta, jeho práce si vážím, byť teď třeba máme na věc odlišný názor - a nemám důvod se domnívat, že by podléhal nějakým tlakům. Věřím, že své texty píše o své svobodné vůli. Co se týče českého fotbalu - bojím se toho, že má přesně takové vedení, jaké si zaslouží a jaké si zvolil. Pan Pelta hovoří o fotbalové rodině. Už nemluví o tom, že v ní každý na každého něco ví, udělal s ním nějaký kšeft nebo podraz a bojím se, že skoro všem to takhle vyhovuje. Fotbalové hnutí zneužívá toho, že fotbal jako sport je tak mocným fenoménem, že bude lidi zajímat, ať s ním ti pánové provedou cokoli. A tím pádem za všech okolností zajímá i sponzory.

24. 1. 2013
Ptá se: radek

Dobrý den, je nějakej chřestýš skutečně taková katastrofa? A může disciplinárka něco vyřešit? Dle mého názoru má korupci skutečně řešit především policie. Že to v Česku trvá dlouho není věc fotbalu. A řešit tuto kauzu týden před důležitými zápasy je rovněž pitomost. Nedivím se, že to stopli.

Zdravím radek

Odpovídá: Luděk Mádl

na některé vaše otázky už jsem odpovídal dříve, pozastavím se u té myšlenky, že by se u Goldy věc řešila týden před Chelsea a Neapolí.. to je věc, kterou bych panu Goldovi vyčítal i já. pana Křetínského a jeho tašku měl podle mě začít řešit o měsíce, měsíce dříve než začal... pak mu od prosince nechal uplynout dalších pět týdnů. a když se nic nedělo, přidal další tři týdny. to bylo příliš.

24. 1. 2013
Ptá se: svoboda

zdravim...chtel bych znat vas nazor na kretinskeho co se fotbalu tyka..ja myslim ze to je clovek ktery umi vydelavat penize ale fotbalu apsolutne nerozumi a mel by z ceskeho fotbalu odejit

Odpovídá: Luděk Mádl

Daniel Křetínský bývá v různých žebříčcích řazen mezi nejúspěšnější a nejbohatší české byznysmeny. V každé takové vizitce ovšem nechybí ani poslední odstaveček, ve kterém se píše, že jediné, co mu nefunguje, je ta fotbalová Sparta. Ve fotbale se pan Křetínský pohybuje, tuším, devátým rokem, za tu dobu už v klubu několikrát dramaticky změnil sportovní koncepci, úspěchy, jaké si představoval, stále nepřicházejí. osobně se podivuji nad tím, že v klubu neurčil osobu, která by v jeho nepřítomnosti (což je skoro pořád), byla ve Spartě mužem číslo 1. Takovou osobou měl být Lukáš Přibyl, bohužel nás před rokem tragicky opustil. Od té doby Sparta tenhle problém nevyřešila, tvrdí, že to problém není a řešit ho nepotřebuje. A jestli by měl pan Křetínský odejít? Český fotbal a Sparta především by to patrně pocítily negativně. Tolik peněz, co do něj pan Křetínský, patrně ze svého nasypal jako do černé díry, podle mého absolutně nenachází v posledních letech u žádné jiné osoby srovnání. A nevím, kdo by ho měl v tomto ohledu nahradit.

24. 1. 2013
Ptá se: Jakub

Dobrá den pane Mádl,
jaký je Váš názor na nečekané rozhodnutí o odebrání kauzy panu Goldovi. Společně s pí. Haindlovou jediní lidé, kteří pracovali pro fotbal a chtěli aby byl čistý. Pan Pelta podlw mě nemá čisté svědomí (jak dříve řekl o Plzni), neb v září vyše po schůzce s P. Křetinský úplně bledý a fabuloval jak neuvěřitelné věci se dozvěděl. Od té doby p. Křetinský jen kecá a nic nedodal, p. Pelta útočí na Plzeň (ať žije presunkce neviny) a najednou když se rozhodl pan Golda vzít vše do svých rukou a vše by se mohlo obrátit proti p. Křetinskému a Spartě, přiběhne Pelta jako blanický rytíř a touhle nádhernou hovadinou to zamete pod koberec. Radši nebudu ani mluvit o tlacích p. Pelty na p. Goldu. Díky p. Goldovi jsem měl pocit, že ve fotbale pořád ještě pracují lidé, které to baví a chtějí, aby český fotbal fungoval. Na fotbal nezanevřu, to rozhodně ne, ale vedení nemá ani 1 % mé důvěry

Odpovídá: Luděk Mádl

už jsem odpovídal dřív, jen podtrhnu, že časová posloupnost událostí odkazuje na to, že středeční rozhodnutí výkonného výboru bylo patrně zcela účelovým krokem, kterým Pelta a spol. do aféry hodili vdile. Oni to vykládají opačně, třeba jim nedůvěřuji neoprávněně. uvidíme.

24. 1. 2013
Ptá se: Tom

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak si vy osobně myslíte, že celá aféra nakonec skončí. Vyšumí to jak naznačil Golda nebo skutečně bude někdo potrestán? Případně to bude řešení tipu "vlk se nažral a koza zůstala celá" jak se nedávno také proslýchalo? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Luděk Mádl

Pokud Křetínského tašku nevybalí sám pan Křetínský (na polici, na svazu, nebo někde v médiích), pak tahle část kauzy vyšumí, protože policie v této věci žádné konkrétní důkazy od pana Křetínského nedostala. A byl bych velmi mile překvapen, kdyby něco vypátrala sama. Co se týče kauzy Chřestýš, tak se nabízí otázka, zda budou Tomáš Adámek, který se přiznal ke korupčnímu trestnému činu, a pan Martin Svoboda (Chřestýš) obviněni. Na jednu stranu by to bylo logické, nicméně policie má Adámkovo přiznání od začátku listopadu a žádná obvinění dosud nepadla. Hodnověrnost Adámkova svědectví tedy asi není orgány činnými v trestní mřízení vnímáně zcela jasně. Pokud by tito pánové obviněni, případně posléze obžalováni byli, pak by se věc mohla znovu vrátit na disciplinárku, ale podotýkám, že Adámek ani Svoboda nejsou členy FAČR. Policejní šetření by muselo prokázat, že Svoboda jednal na objednávku Viktorie Plzeň. Pak by mohl mít západočeský klub problém i ve fotbale.

24. 1. 2013
Ptá se: Vlastik

Dobrý den. Mluví se o aféře, korupci ve fotbalu, nečistých praktikách, o tom že fotbal v Česku je zkažený již delší dobu. Jaká ale panuje vzájemná atmosféra mezi českou a moravskou částí svazu? Dlouhodobě i aktuálně?

Děkuji za odpověd

Odpovídá: Luděk Mádl

Morava vždy čerpala moc ze své jednolitosti. Poté, co se podařilo zlikvidovat jejího silného vůdce Jiřího Kubíčka, je po mém soudu Morava roztříštěná. O tom, jakou má Morava "moc" svědčí to, že ji ve výkonném výboru zastupuje předseda Pelta, který je přitom z Jablonce (ale na valné hromad byl moravským kandidátem) - a fakticky tedy jen dva členové (Blaha a Nezval) z celkového počtu dvanácti lidí. Moravský místopředseda Kučera totiž odstoupil poté, co byl pravomocně potrestán ve své privátní kauze, nesouvisející s fotbalem. Morava se tedy hledá - a český lídr Roman Berbr hledá cesty, jak mocensky proniknout i do moravské komory.

24. 1. 2013
Ptá se: Janda

Dobrý den. Zajímalo by mě, jestli existuje někdo, kdo věří, že slovy o cinklém jaru chtěl Pelta jen pohanit tehdejšího trenéra Sparty Kotrbu... A pokud ne, jak je možné, že tento člověk byl zvolen hlavou českého fotbalu? Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

Přinejmenším tomu uvěřila disciplinární komise dr. Károlyiho, která v této věci pana Peltu vyslechla a žádné opatření vůči němu a především vůči pražské Spartě nepřijala. Jak už jsem zmínil výše, pan Pelta zjevně českému fotbalu vyšel jako nejlepší kandidát. Možná nejlépe odrážel trendy a myšlenkové proudy, které v českém fotbale převládají. Člověku vně fotbalu nejspíš ty proudy přijdou jako poměrně temné, jim to asi připadá normální.

24. 1. 2013
Ptá se: Bohemians

Jak se divate na kauzu Bohemians.Je clenstvi B 1905 regulerni ? Meri se stejnym metrem v gauze Bohemians - Olomouc a taska Kretinskeho ?
Dekuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Nejsem legislativní expert, nicméně se domnívám, že kdyby se převod členských práv na Bohemians 1905 provedl krystalicky čistým způsobem, nemusel by český fotbal tuto kauzu řešit již osmým rokem... jedinou cestu k vyřešení případu vidím v rovině dohody všech zainterewsovaných stran. Jinak na tom budou tratit úplně všichni a český fotbal, kvůli celé té ostudě, zejména. V kauze Bohemians-Olomouc se zjevně hrálo podle jiných pravidel, podle těch, která tehdy platila. Ve středu výkonný výbor přijal pravidla nová - a podle nich se řeší, nebo spíš teď už neřeší Křetínského taška.

24. 1. 2013
Ptá se: Jiří

Pane Mádl, můžete prosím zjistit jak kdo hlasoval z VV FAČR ohledně této pras...y? Tím skončily veškeré iluze o očištění fotbalu od korupce. Nedovedu si totiž představit jakou budou mít rozhodčí nebo kluby pozici v případě, že policie bude vyšetřovat korupční jednání rozhodčího, ten bude při práci policie a soudu 5-6 let pískat a potom se zjistí, že byl ovlivňován a převzal úplatek? Do té doby budou v FAČR všichni dělat, že se nic neděje? FAČR dle UEFA a FIFA musí rozhodnout nezávisle na policii v rámci svého šetření. Jen ona pod sankcemi mohla přinutit Křetínského aby předložil důkazy, v opačném případě by poškodil fotbal jako produkt a hrozily by jemu sankce. Stejný případ je to u klubů, že klub který bude vyšetřován několik let policií a tahání po soudech bude hrát evropské poháry a potom se zjistí že korumpoval několik let rozhodčí? Právě proto můžou národní asociace v rámci svého občanského sdružení rozhodnout a členové to musí respektovat.

Odpovídá: Luděk Mádl

Ohledně hlasování ve výkonném výboru už jsem odpovídal dříve. S další části vašeho příspěvku souhlasím: sportovní právo je zavedeno právě proto, aby umožnilo řešit případy rychleji než obecné soudy, tak jak to rychlost dění ve sportovním světě vyžaduje. Výkonný výbor FAČR strhnul věc úplně opačným směrem.

24. 1. 2013
Ptá se: milde

Proc se nekdo nezepta pana Pelty na to,jestli je normalni ventilovat sve sympatie ke sparte do medii? a proc 18.září po navšteve Ktřetzinskeho byl zelenej jak stěna. 7unora by se budto prislo s dukazy nebo by byla potrestana sparta.. tak proc se rusi kauza..

Odpovídá: Luděk Mádl

Pan Pelta říká, že nestojí na straně Sparty či Plzně, ale pravdy... Zelenou tvář vysvětloval slovy: "Byl jsem neoholenej, tak to tak možná v kamerách vypadalo." A tvrdí, že žádná kauza se neruší, že tenhle krok jejímu vyšetření naopak pomůže. To jsou slova pana Pelty, ne moje. :-)

24. 1. 2013
Ptá se: venca

Kdyby s taškou přišel někdo jiný než Křetínsky,tak by to
žádnou páru nemělo, to že jde o Spartu a KŘETÍNSKÉHO potažmo Plzeń a Paclíka tak novináři
mají rej. Víme všichni jak se korupce řeší,kdo na něco
poukáže tak se s ním pěkně zatočí po našem. Pan Gol-da je příliš naivní co chce řešit ,když orgány státní moci
nejsou schopny tyto kauzy vyřešit? A co Vy nato nejde jen o to mít co psát.

Odpovídá: Luděk Mádl

Nevím úplně, jestli jsem vaši otázku pochopil - snad narážíte o to, že kdyby v aféře nešlo o Spartu a Plzeň, tak by o ní média nepsala. Nemyslím si to, téma korupce ve fotbale je závažné i atraktivní, média proto dozajista zajímá v jakémkoli obsazení. Ale jak jsme se včera dozvěděli, vize pana Pelty je taková, že FAČR dnes ani do budoucna už žádné další informace o případných korupčních podezřeních či vyšetřováních médiím poskytovat nebude. Aby měla policie klid na práci. Tak jsem na ty úžasné výsledky nových postupů zvědav.

24. 1. 2013
Ptá se: bladekk

Nemyslíte že se začíná odehrávat souboj dvou názorových fotbalových světů?Nového(Golda,Rajchl,Heindlová) a starého(Pelta,Berbr,Stárka...)s tím že jako vždy přijímání nového bolí a tím že FAČR je o.s.,tedy rozhodují zástupci klubů na VH,což je většinou schůzka pánů staršího věku tak to nové může rychle umřít na otravu(myšleno že otravíme práci toho druhého)?Existuje dle Vás vůbec něco,nebo někdo co by tuhle starou garnitůru mohlo zničit?Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Luděk Mádl

Snad kdyby se policejní vyšetřování začalo týkat samotných představitelů té staré garnitury, kteoru zmiňujete.

24. 1. 2013
Ptá se: Kučera Jiří

Na základě včerejšího výroku pana Goldy "S Peltou a Berbrem se fotbal nikam nepohne" se Vás chci zeptat:
1. Jsou to dnes doopravdy nejsilnější muži fotbalu?
2. Je silnější Pelta nebo Berbr?
3. Jste také přesvědčen, že hlavní figurou v zákulisí je dnes - volby, rozhodčí,rozhodnutí FAČR - spíše Berbr? V krátkosti ho charakterizujte dle Vašeho názoru.
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

Berbr je silnější v tom ohledu, že přímo ovládá velké množství volebních hlasů na valné hromadě. Kdo chce být předsedou FAČR, potřebuje Berbra. Oproti němu je Pelta zase silnější vztahově směrem do politiky a byznysu. Momentálně se tedy navzájem potřebují a fungují v symbióze. Směrem do fotbalu je mocnější Berbr, směrem navenek Pelta. Co se týče charakteristiky Romana Berbra, vezmu to stručně: Je to člověk, který zatím vždycky dosáhl toho, čeho dosáhnout chtěl. A prostředky si příliš nevybírá.

24. 1. 2013
Ptá se: ienda

Cítíte z vašeho pohledu, že se tato kauza vyřeší nebo zde bude vládnout tlak na "zametení pod koberec"? Mě osobně to připadá jako Kocourkov...

Odpovídá: Luděk Mádl

viděl bych to na ten koberec.

24. 1. 2013
Ptá se: Eso Rimmer

Jde vůbec někomu z fotbalových funkcionářů jen o fotbal, nebo je to jako v politice - každý svoje koryto, naplněné penězmi od sponzorů, případně UEFA?

Odpovídá: Luděk Mádl

Ono to souvisí. Potřebujete mít výsledky na trávníku, aby přitekly peníze. A když přitečou, tak se o ně poperete.

24. 1. 2013
Ptá se: Vašek

Dobrý den pane Mádl,
je to možné o co se snaží Pelta s Křetínským , nebo se mi to zdá?

Odpovídá: Luděk Mádl

Nezdá.

24. 1. 2013
Ptá se: ladik

Pane Madl,mužete mi řict proč se měři 2 tymum jinym metrem?Když přijel pan Kapr s podplacenym zapasem dostal pokutu 6 milionu a odečet 20 bodu a někdo jiny to natahuje a diky policii to bude natahovat ješte dele nic?jak je to možne?

Odpovídá: Luděk Mádl

Už jsem odpovídal. Pelta a spol. zaveldli ve středu úplně nová pravidla.

24. 1. 2013
Ptá se: Lojza Pátek

A nemyslíš, že Pelta to udělal jen proto, že další svědci nechtěli jít svědčit veřejně před disciplinárku, aby se ušetřili toho co zažil Adámek, kdy byl na něj doslova novinářskej hon? Navíc na svědky jsou velký tlaky a mají strach, aby se brzo nekoupali v Orlíku. Jde o to že ted už svědci mohou jít tajně na policii a vše tam říct aniž by se museli bát, že budou muset jít ještě ke Goldovi, kde by se o nich dozvěděla celá republika.

Odpovídá: Luděk Mádl

Možné to je. Pokud se v té věci podaří prokázat pravda, budeme všichni nadšeni. A možná se panu Peltovi jednoho dne omluvím, že jsem se mýlil. To pochopitelně připouštím, nemám patent na rozum. Jako někteří.

24. 1. 2013
Ptá se: Petr

Kdy přestane protěžování pražských klubů ze strany vedení fotbalového svazu, které pokračuje už z dávné totality?
Když se neprokáže úplatek Č.Budějovicím ve výši 12.000,- Kč, jdou bez milosti do I.A třídy, když je namočen Žižkov je trestíček pro klub i pro p.Horníka více než směšný a když se jedná o Spartu, tak se vyšetřování oddálí do ztracena. Jak řekl p.Gulda, za několik měsíců bude někde na 20. straně novin noticka, že vyšetřování skončilo.
Takže kdy bude stejný metr?

Odpovídá: Luděk Mádl

Já bych neviděl tu mezní hranici na úrovni Praha versus venkov. Spíš mě napadá vymezení Sparta versus ostatní...

24. 1. 2013
Ptá se: Arnost

Dobry den, pane Madl, kdo myslite, ze se v cervnu stane predsedou svazu? Mým tipem je Roman Berbr, nebot jak znamo, silnejsi pes mr.a

Odpovídá: Luděk Mádl

Kdyby o předsednickou roli usiloval, určitě by měl velkou šanci ji získat. U něj se nedá vyloučit nic. Může kandidovat sám, může vystavět předsednickou kandidaturu své partnerky Dagmar Damkové. Anebo si může moc nadále dělit s Miroslavem Peltou, podle dosavadních "notiček".

24. 1. 2013
Ptá se: Chytrej kluk

To mi ho teda vyndej! Takovy prasarny si nedovolil ani mistr Kostal, a to byla nejaka svine! Co rikas?

Odpovídá: Luděk Mádl

Vytěsnění odbojného moravského místopředsedy Kubíčka z jednání výkonného výboru formou dvouletého disciplinárního trestu, to byla prasárna snad ještě větší.

24. 1. 2013
Ptá se: Petr

Dobrý den. Pane Mádle, s oblibou čtu Vaše články, v době politických podvodů a švindlů, alespoň jedno z mála světélek. Myslíte si, že osobně svými postoji a názory ovlivníte alespoň dění v českém fotbale? Jinak důvěra v náš fotbal je u mne na bodě mrazu!

Odpovídá: Luděk Mádl

Děkuji za podporu. Soudě dle dikce dotazů v tomto chatu soudím, že řada čtenářů vnímá situaci podobně jako já. Ale zda-li ji tak vnímají i lidé uvnitř fotbalu, to si bohužel nejsem jistý...

24. 1. 2013
Ptá se: Lukáš

Bude fotbalovou hláškou letošního roku citát Pelty "Já chci, aby se jednou mohlo říct: S Peltou se morálka a disciplína ve fotbale zlepšily!", nebo může ještě někdo tento kalibr překonat?

Odpovídá: Luděk Mádl

U mě je to zatím jednička! :-)) Ale máme teprve leden, nějaká ta úroda se na nás jistě ještě snese.

24. 1. 2013
Ptá se: Pavel Kralovec

Ahoj Ludku, kolik myslis, ze budu muset ze sve nove zvysene gaze 25 tisic za zapas odevzdavat pani Svabove a panu Ramonovi? Zbude mi aspon neco na kafe?

Odpovídá: Luděk Mádl

Ale Pavle, to ty víš přece líp než já. :-))

24. 1. 2013
Ptá se: Pavel

Dobrý den.
Víte,zda tento nový "model",kdy korupci ve fotbale bude řešit pouze policie,funguje někde v zahraničí?Co nyní zůstane hlavním smyslem disciplinární komise?
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

Na tiskovce bylo včera tvrzeno, že se podobně postupuje například v Itálii. Přišlo mi ale, že se tam včera dost míchala jablka s hruškami. Například Integrity Office byl prezentován jako spojnice FAČR a policie pro boj s korupcí obecně, přitom podle mě má zadání od UEFA řešit jen problematiku "cinklých" sázek. . Ale možná jsem v minulosti pochopil některé věci chybně nebo nepřesně já.

24. 1. 2013
Ptá se: stiffler1

Dobrý den pane Mádle,

vypadá to že Vám a dalším mediálům spadne hřebínek po posledním vývoji v tzv. korupční kauze Křéťa.

Co vy na to jako horlivý zastánce pražské mediální protiplzeňské vlny?
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

Nepovažuji se za horlivého zastánce žádné pražské mediální protiplzeňské vlny. Jinak jsem své názory k aktuálnímu vývoji popsal výše.

24. 1. 2013
Ptá se: Karel Živný

Opravdu si myslíte,že rozhodnutí p.Pelty,aby případ vyšetříla policie není správné?Olomouc byla disciplinárkou potrestaná,ale soud ji obvinění sprostil.

Odpovídá: Luděk Mádl

Myslím si, že není správné měnit pravidla hry v průběhu rozjeté kauzy. Pokud chtěl pan Pelta zavést něco systematického, měl to aplikovat na všechny kauzy příští, ale ne na tu, která už byla rozjetá, nyní se jeho krok nemůže nejevit jako účelový. Co se týče Olomouce, je zapotřebí zdůraznit, že soud v této věci pravomocně dosud nerozhodl. To za prvé. Za druhé nutno říct, že soud opakovaně pravil, že ke korupci v tomto případě došlo. Jen nelze prokázat, že se na ní podílely obžalované osoby Drobisz, Kapr a spol. Soud rozhoduje na základě trestního zákoníku, disciplinárka podle disciplinárního řádu. Jsou to dvě odlišné věci. Je samozřejmě možné, že až soud Drobisze, Kapra a spol. zbaví obžaloby pravomocně, napadnou disciplinárně potrestané osoby rozhodnutí FAČR. Pokud by k tomu došlo, pak bychom dostlai nejpřdsnější odpověď na otázku, na kterou se ptáte. Jestli může FAČR trestat za korupční trestné činy jinak nežli soud.

24. 1. 2013
Ptá se: Medvěd

Dobrý den, dvě personální otázky: Koho byste volil za předsedu FAČR Vy, a koh byste si přál za prezidenta? Díky za odpověď. M.

Odpovídá: Luděk Mádl

Za stávající situace by mi přišlo nejlepší učinit předsedou FAČR někoho, kdo by přišel mimo fotbal a začal do těch stávajících struktur a vazeb řezat. Obávám se, že to je ale přesně to, co takřka nikdo ve fotbale nechce, takže je to patrně neprůchodné. Výhledově by mě potěšilo, kdyby se stal předsedou FAČR například Petr Čech. Je to člověk s takovým renomé, finančním zabezpečením, předpokladem schopnosti navázat kontakty v byznysové i politické sféře, že by měl potenciál český fotbal někam dovést. Je ale otázkou, zda by měl o tak šílenou práci zájem. Do funkce prezidenta ČR budu volit pana Schwarzenberga.

24. 1. 2013
Ptá se: freddie

Pane Mádle, myslíte, že se český fotbal někdy opravdu vyléčí? Co by se podle vás muselo stát, resp. čím by se mělo začít?

Odpovídá: Luděk Mádl

Shodou okolností jsem to naznačil v předchozí odpovědi. V rozhodujících funkcích by se musely objevit lidé neprovázaní se současnými strukturami.

24. 1. 2013
Ptá se: Právník

Pane Mádle, poměrně mě udivilo, že ač se vedení svazu dlouhodobě brání jakýmkoliv zásahům státní moci do svého fungování (a nebojí se vždy hrozit i sankcemi UEFA), včera k tomuto problému přistoupilo zcela opačně. Vás ne?

Odpovídá: Luděk Mádl

Váš postřeh je přesný.

24. 1. 2013
Ptá se: Morrison6

Myslíš, Luďku, že postoupíme na MS a že to vůbec něco přinese našemu fotbalu?

Odpovídá: Luděk Mádl

Postup na MS by českému fotbalu přispěl v tom smyslu, že by v Česku zvýšil zájem o tento sport mezi dětmi, veřejností, sponzory - a dobrou reklamu by udělal českému fotbalu i směrem navenek. To je nesporné. Šanci na postup vidím tak na úrovni 40 procent..

24. 1. 2013
Ptá se: Velkej Ćáp

Hele, já si to cinklý jaro už dávno odpracoval, tak mě laskavě nech bejt! P.S. Nechceš nějaký pozemky v Černolicích? Levně!

Odpovídá: Luděk Mádl

Snad ani ne, díky :-))

24. 1. 2013
Ptá se: quelhar

Proč má fotbal ve výkonném výboru 12 lidí, když všichni nakonec odkývají to, co jim Pelta s Berbrem přinesou? To je opravdu dotyční pánové de facto drží pod krkem a funguje to stylem "když nepodpoříš, tak končíš a po volbách tě nahradíme někým loajálnějším"?

Odpovídá: Luděk Mádl

Pokud jsem si všiml, tak se uvnitř fotbalu postup výkonného výboru zatím nelíbí jen několika lidem: Goldovi, Handlové + ORK a panu Paclíkovi. Jinak je ticho po pěšině, takže všichni ostatní asi souhlasí. A lidé ve výkonném výboru reprezentují fotbalové hnutí, kterému se to takhle asi líbí.

24. 1. 2013
Ptá se: kaufman

Sparta a Lafata za 20, Plzen a Kovarik za 16... napada me, za kolik asi bude muset Banik od Pelty koupit Spita, aby se neprovalilo, jak uplacel loni na jare?

Odpovídá: Luděk Mádl

Dobrá otázka :-))

24. 1. 2013
Ptá se: PIŠTA ACS

TATO KAUZA MĚ ČÍM DÁL VÍCE PŘESVĚTŠUJE,ŽE PŘEDEVŠÍM JDE O OSOBU NAŠEHO SVAZOVÉHO PŘEDSEDY "cinknutého"mirka.COVY NA TO. acs fan lovosice

Odpovídá: Luděk Mádl

Znovu zopakuji, že fotbal má takového předsedu, jakého si zvolil, asi mu přišel pan Pelta nejlepší. V očích státu je pan Pelta zjevně taky skvělý chlapík, protože od MŠMT získal pro fotbal tolik peněz, že se o nich mohlo jeho předchůdcům jen zdát. Osobně vidím potíž v tom, že když zrovna pan Pelta vyráží z hrdla hesla o nulové toleranci vůči korupci, tak se u toho prostě musím usmívat. Ale takový pan Vít Bárta přece proti korupci brojil taky, že ano.

24. 1. 2013
Ptá se: Maňas

Pane Mádl,myslíte si,že Pelta dostal od Křetínského s Paclíkem jasně najevo,kdo je tady šéfem?Přijde mi že pár vyměněných "osočujících" vzkazů mezi těmi dvěma přes média je jen pouhá zástěrka toho,aby to nějak kulatně vyřešil Pelta a oni měli zase klídek...Výsměch všemu!!!Děkuji za odpověď

Odpovídá: Luděk Mádl

Slyšel jsem z desítek úst, že jde o výsledek vzájemné dohody Pelta - Křetínský - Paclík. Pan Paclík to ale jedoznačně a dramaticky odmítá. Vyhrožuje žalobami. Až je podá, svá slova potvrdí. To je jednoduché.

24. 1. 2013
Ptá se: quelhar

Myslíte, že reálně hrozí návrat pana Károlyiho do čela DK FAČR?

Odpovídá: Luděk Mádl

Osobně to považuji za velmi pravděpodobnou variantu. Buď pan Károlyi, nebo jeho syn.

24. 1. 2013
Ptá se: Honza

Proč vy a vaši kolegové více nerozebíráte: 1) poznámku policejního náměstka, že běžící policejní vyšetřování je poškozováni činností disciplinárky 2) kdo jsou členové disciplinárky a jejich napojení na kluby - proč např. Křetínský mluvil s Goldou pouze samostatně a ještě mu nechtěl předat všechno => a z toho vyplývá 3) důvěryhodnost a role celé disciplinárky (nejen Goldy, který má jediný hlas!) v celé kauze. Jaký na to máte názor a na jakém základě se vůbec glorifikuje Golda, dosazený Haškem a Sazkou?

Odpovídá: Luděk Mádl

1) Právě projednávaná korupční kauza není zdaleka první v histori, kterou kdy disciplinárka a policie řešily paralelně a dosud nikdy to policii nevadilo. Jestli vyšetřování policie něco poškodilo, pak po mém soudu nikoli práce disciplinárky, ale fakt, že pan Křetínský nezamířil se svými informacemi o nepravostech primárně na policii, ale na Strahov a před kamery a mikrofony. 2) o panu Goldovi a jeho angažmá v Sazce či někdejší pozici ředitele O2 Areny zjevně víte, dále je tam třeba kandidát Suverenity paní Bobošíkové v krajských volbách pan Legát, z berbrovské Plzně, a další. podrobně jsme členy DK představovali v Insideru: http://www.denikinsider.cz/clenove-tribunalu-v-kauze-kretinskeho-tasky-husakuv-pravnik-i-kandidat-bobosikove/ setkání Golda-křetínský mezi čtyřma očima se mi taky moc nelíbilo, hlavně to k ničemu nevedlo. Nemám pocit, že by tu někdo pana Goldu glorifikoval, už jsem v předchozích příspěvcích zmínil, že se mi nelíbilo, jak celou věc zbytečně natahoval. Ale v aktuálním sporu Golda vs Pelta jsou mi stanoviska pana Goldy bližší.

24. 1. 2013
Ptá se: Zdeněk Konšel

Dobrý den,
o kom si pane Mádl myslíte, že je tím největším zlem v našem fotbale?Já už jsem nad ním zlomil hůl. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Luděk Mádl

Nevím... Kdyby třeba pan Roman Berbr věnoval svou aktivitu nějakému jinému sportu, fotbalu by možná v některých ohledech ulevilo.

24. 1. 2013
Ptá se: LukyACS

Pane Mádle, p. Křetínský přišel s informacemi, že v českém fotbale není něco v pořádku, na to se objevily 2 svědecké výpovědi - Adámka s Býmou, rozhodčí Marek toto setkání potvrdil a Handlíř redaktorovi konkurenčních novin sdělil, že chřestýše poznal... navíc Chřestýš toto setkání v Průhonicích také potvrdil, o kafíčko asi nešlo, že?
Takže co ještě po Křetínským chcete, když tu jsou 4 sudí, kteří potvrzují korupční jednání ve fotbale?

Odpovídá: Luděk Mádl

A on ta svědectví pánů Adámka, Býmy a spol. dodal pan Křetínský? Zatím se k tomu neměl. Navíc by to to odkazovalo na jasnou manipulaci těch osob, ne? Navíc pan Křetínský hovořil o mnohem širším pozadí, jistě toho ví mnohem víc, tak proč nám to neřekne? Vás by to nezajímalo? Mě ano.

24. 1. 2013
Ptá se: Martin

Dobrý den, z různých zdrojů se mi doneslo, že do korupce není zdaleka zapletena jen Plzeň, ale zhruba 5-6 klubů VČETNĚ Jablonce. Slyšel jste tuto fámu taky a může to být tím hlavním důvodem, proč chce Pelta aféru zamést pod koberec?

Odpovídá: Luděk Mádl

Pan Křetínský vždycky hovořil o několika klubech... Současné aktivity pana Pelty bývají vykládány tak, že chce zamezit tomu, aby pan Křetínský před valnou hromadou tyto kompromitující materiály použil a diskreditoval případně některé kandidáty na funkce. Podle nyní přijatých pravidel by platilo, že pokud by Křetínský něco takového řešil legální cestou, veřejnost by se to nedozvěděla. Možná se zapomíná na to, že se "kompro" může objevit například v médiích, kam je donese anonymní zdroj. Podobně jako Adámkovu a Býmovu obálku v listopadu na Strahov.

24. 1. 2013
Ptá se: Martin

A ještě bych měl jeden dotaz. Je i varianta, že Křetínský na Peltu něco ví (třeba z minula) a proto mu jde Pelta tak na ruku? Určitě v tom nebude jen Peltovo sparťanské "srdíčko", tohle bude podle mě něco vážnějšího...

Odpovídá: Luděk Mádl

Pan Křetínský byl vlastníkem a šéfem Sparty v době, kdy policie řešila odposlechy tehdejšího ředitele letenského klubu Miroslava Pelty. Tím je dáno mnohé.

24. 1. 2013
Ptá se: LukyACS

To si vážně myslíte, že p. Křetínský, vystudovaný právník a výborný ekonom, který si dokáže spočítat kolik je 1+1, bude ze sebe takto veřejně dělat klauna?
Abyste se ještě nedivil, co vyplave na povrch, až policie přijde s nějakým závěrem. Myslím, že by prohlídky nedělali jen tak.
Jinak podle názorů některých novinářů mi přijde, že Křetínský asi nemá nic jiného na práci, než si vymýšlet báchorky o Plzni :) přitom má daleko důležitější věci na práci, jako tahanice s Czechcoalem.

Odpovídá: Luděk Mádl

No právě... Hodně se hovoří o tom, že celou tuhle nepovedenou záležitost připravil jeden jeho spolupracovník... A mnohé věci přitom nedomyslel... Že policie něco vyšetří, to rozhodně nevylučuji, už jsem se v tom duchu vyjádřil v předchozích příspěvcích. Ale nějak se s tím táhne, Adámkovo přiznání má od 1. listopadu, už nám končí leden.

24. 1. 2013
Ptá se: LukyACS

Nepřijde Vám úsměvné, že si DK nechala udělat posudek zápasu Jablonec - Plzeň, jestli nebyl uplacen? Přitom když se zápas vyvíjí podle předem daných not, tak do něj rozhodčí nemusí moc zasahovat a to je jen dobře pro něj, ne? Těžko říct jak by se zápas vyvíjel, kdyby Plzeň prohrávala, nebo byl nerozhodný stav.
Každopádně novináři by se měli zamyslet a přijít s větší analýzou, kde by se podívali komu se poslední 3 sezony připískává. Každý soudný člověk musel vidět, že z 10 sporných momentů, jich bylo minimálně 8 rozhodnuto pro Plzeň, u ostatních to bylo tak 50:50.
Měli byste tedy udělat rozbor celých sezon a napočítat chyby ve prospěch/neprospěch předních klubů.

Odpovídá: Luděk Mádl

Směrem k zápasu Jablonec-Plzeň miáte samozřejmě pravdu, nicméně ke komplexnosti vyšetřování asi prostudování toho záznamu patřilo. Argument, že sudí v duelu Plzni nepomohli, je ale pochopitelně prázdný, pokud sami přiznávají, resp. jeden z nich, že peníze zinkasoval, protože utkání dopadlo tak, jak bylo objednáno. Co se týče sporných situací, to jistě zpětně zkoumat můžeme, nicméně dokud nebudou stadiony v Česku na všech zápasech osázeny kamerami tak jako na Champions League, platí, že komplexní obrázek nezískámel. Záleží samozřejmě i na televizní režii, které momenty zkoumá a které záběry nám k tomu ukáže. Spousta sporných situací se řešila, spousta mohla zapadnout.... Souhlasím s tím, že se sudí častěji pletli ve prospěch Plzně nežli proti ní. Do očí bijící byla ale podle mě míra rozhodcovských chyb v jarním boji o udržení mezi Baníkem ostrava a Bohemians 1905. To viděl i slepý.

24. 1. 2013
Ptá se: KvR33

Dobré poledne,
chtěl jsem se vás zeptat proč neustále nazýváte Svobodu jeho přezdívkou "Chřestýš"? Zní a vypadá to hrozně bulvárně :). A také nechápu to neustálé označování Svobody "hlavním aktérem kauzy", když je očividně hlavním aktérem Křetínský. :)

Odpovídá: Luděk Mádl

Připouštím, že je to jistá nálepka, která po mém soudu pomáhá lepší orientaci čtenáře. Ke druhé části otázky: Jsou to vlastě dvě kauzy v jedné - přinejmenším v jedné té podmnožině mi vychází jako hlavní aktér pan Svoboda.

24. 1. 2013
Ptá se: jaroslav

dobry den chtel bych zeptat jestli si nemyslite ze u nas v cechach nemohl bejt lepsi predseda nez pan Pelta ktery me osobne ceskem fotbale dost vadi a hazi na ceskej fotbal dost spatne jmeno kdo je schopny manazer a mohl by peltu nahradit ?mame vubec takoveho cloveka bez cerne minulosti

Odpovídá: Luděk Mádl

Už jsem naznačoval, že bych vítal předsedu z okruhu manažerů stojících mimo fotbal. Ale fotbal sám asi po takovém člověku neprahne.

24. 1. 2013
Ptá se: Faktor X

Dobrý den, když jsme u té korupce a čestného, charakterního chování... Jak to vypadá v novinářské branži? Kolik novinářů mají skutečnou možnost psát, co si skutečně myslí a nepíší na objednávku šéfů, potažmo inzerentů? Jeden z desíti? Jak chcete čistit fotbal, když společnost je od základu prohnilá? Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

To opravdu netuším. V Aktuálně.cz na mě žádné takové tlaky nikdo nevyvíjí a jsem tomu rád.

24. 1. 2013
Ptá se: Fernando

Dobrý den. Zaráží mě jedna věc. Poté, co na začátku celé taškařice přišel pan Křetinský se svoji taškou za předsedou asociace panem Peltou mohl celý národ sledovat, jak je pan předseda ze sdělených informací šokovaný a zdrcený. Nerozumím, proč se pana Pelty za celou dobu disciplinární komise nezeptala, co ho tak šokovalo a zdrtilo. Předpoklásám, že by jí to pan předseda ochotně sdělil a vyšetřování by se posunulo. Jaký na to máte názor?

Odpovídá: Luděk Mádl

Panu Goldovi jsem tuto otázku kladl několikrát, a nejen já. Odpovídal, že tím, kdo primárně tu věc otevřel, byl pan Křetínský. Proto prý chtlě primárně vyslechnout jeho. Jak by před disciplinárkou vypovídal pan Pelta, o tom můžeme jen spekulovat. Vaše přesvědčení, že by tam všechno ochotně sdělil, nesdílím. A teď už se to patrně nedozvíme, disciplinární vyšetřování v této věci bylo přerušeno.

24. 1. 2013
Ptá se: Zdeněk

Nemyslíte že je to spíš zbožné přání medií, aby se tyto případy vyšetřovali jako doposud. Případ s Olomoucí -soud konstatoval, že se nic neprokázalo. Ale Olomouc přišla o UEFU o body a možná i o sponzory. A připomínám, že pokud hrála Sparta z Olomoucí minulý rok vždy před tímto duelem řešení této kauzy šlo v mediích. Což poškozuje tým. Plzeň to taky trošku rozhodilo. Ale nemůžeme srovnávat Olomouc s Plzní.

Já si myslím, že je to lepší řešení nechat to na policii a pokud jsou pádné důkazy tak vyvodit závěry. Než to nechat vyšetřovat někoho kdo na to nemá kompetence a pak na základě toho poškozovat kluby.

Odpovídá: Luděk Mádl

Opakuji, že soud konstatoval, že v případě Olomouc-Bohemians Praha ke korupčnímu jednání došlo.

24. 1. 2013
Ptá se: jarda

Je správn,že p.Pelta dělá šéfa svazu a zároven Jablonce?A k tomu se ještě vyjadřuje jak fandí Spartě?Takový lidi nemají na svazu co pohledávat.

Odpovídá: Luděk Mádl

Propojení funkce předsedy FAČR a šéfa jednoho z klubů vnímám jako velmi nešťastné. Na jednu stranu je lepší, když je to zjevné a pan Pelta si nehraje na schovávanou jako kdysi pan Chvalovský, když tvrdil, že s FK Chmel Blšany žádnou vazbu nemá. Na druhou stranu by rozhodně nejčistěší bylo řešení s předsedou, který by OPRAVDU žádnou vazbu na klub neměl.

24. 1. 2013
Ptá se: RoOn

Dobrý den, má vůbec ještě fotbal nějaký morální kredit nebo je to jen "sport" všelijakých šíbrů co si potřebují něco dokázat avšak tabulka je už pomalu a jistě namalovaná podle představ vedení FAČR a to až po okresní soutěže (nic si nebudeme namlouvat, že jo)

Odpovídá: Luděk Mádl

Na jednu stranu je potřeba říct, že co do rozhodování zápasů se tu zdaleka nedějí taková zvěrstva jako v 90. letech, třeba v éře pana Macha ve Spartě. Na druhou stranu jsem mnohokrát slyšel o tom, co se děje třeba v divizích, když je potřeba dostat do horní části tabulky ty týmy, jejichž delegáty někdo potřebuje na valné hromadě...

24. 1. 2013
Ptá se: Tomas Novy

pane redaktore, me by jen zajimalo kde berete "tu drzost" se v tyhle kauze vubec povazovat za experta a jeste se k tomu jakkoliv vyjadrovat ? protoze kolikrat po precteni vasich clanku je videt, ze ani fotbalu poradne nerozumite a jeste se chcete poustet do kauzy, z ktery sla hlava kolem i predsedovi DK

Odpovídá: Luděk Mádl

Já se považuji za novináře, který se tou kauzou zabývá. V článku uvozujícím tento chat mě editor označil za experta, patrně mě za něj považuje, já sám se tak netituluji. O fotbale píšu od roku 1994, dlouhodobě se věnuji právě funkcionářské sféře i dosavadním korupčním kauzám. Před několika lety jsem za psaní o korupci ve fotbale dostal novinářskou cenu. Za poslední roky jsem vedl řadu formálních i neformálních rozhovorů s lidmi, které za experty na danou věc považuji. Právě od nich dostávám na své texty pozitivní zpětnou vazbu. Jistě jsou lidé, kteří se ve věci vyznají lépe než já. Ale takový Neználek, jak mě prezentujete vy, snad nejsem. Nicméně díky za názor.

24. 1. 2013
Ptá se: martin schlager

nemyslite si treba,ze timto krokem si panove Berbr a Pelta vlastne jen umyli ruce? Preci jen by se pri vysetrovani mohlo neco najit i na ne?

Odpovídá: Luděk Mádl

Třeba se ještě něco najde. Není všem dnům konec.

24. 1. 2013
Ptá se: martin

Je tohle vubec mozne,co se tady deje?:-)

Odpovídá: Luděk Mádl

Ano, je to možné. :-)

24. 1. 2013
Ptá se: Jenik

Jaký je váš názor? Skutečně Plzeň uplácela, nebo se jedná o cílenou akci proti ní ze strany sparty? A nebo p.Křetínský MYSLEL že Plzeň uplácí, vytáhl do spravidlevého boje a když poznal omyl, začl mlžit?
J.

Odpovídá: Luděk Mádl

To opravdu nevím. Věřme, že nám odpověd na tuto klíčovou otázku sdělí Policie České republiky.

24. 1. 2013
Ptá se: Miloslav Vošahlík

Proč dostával pan Křetínský tak dlouhé lhůty na předání důkazu o korupci a nikdy nic nedonesl.

Odpovídá: Luděk Mádl

Souhlasím, už jsem za to v předchozích příspěvcích pana Goldu kritizoval.

24. 1. 2013
Ptá se: bega

Pod vedením pana Goldy byli nakonec za potlesku médií vždy nejvíc pranýřováni a nakonec i potrestáni ti, kteří korupci ohlásili. Teď je tady přiznání rozhodčích a hodnověrné výpovědi dalších lidí, kteří je viděli. A mediálně se opět vytváří hlavně špatný obraz Křetínského, který prý znevažuje fotbal! Ale pro pana Goldu a bohužel i část médii zmanipulované veřejnosti by zřejmě jediným „hodnověrným“ důkazem bylo, kdyby se pan Paclík s pláčem přiznal sám!!! Připadá vám to normální???

Odpovídá: Luděk Mádl

Kterou hodnověrnou výpověď máte na mysli? Tu od rozhodčích, co si na vše vzpomněli po tuším osmi měsících, zajeli kvůli tomu z Moravy do stejné notářské kanceláře, tam učinili výpověď a nad její rámec odmítli říct jediné slovo jak před disciplinárkou, tak před Policíí? Co se týče asistentů, jeden z nich si pamatuje, že pana Svobodu viděl, druhý nikoli. O korupci nikdo z těch asistentů nic neví. Hodnověrnost výpovědí pánů Adámka a Býmy asi policie zkoumá, když od listopadu stále nikoho neobvinila. A pan Křetínský mluvil o několika klubech, mluvil o systému, širším pozadí - pod tím vším si představuji víc než jednu schůzku v Průhonicích. Já chci vědět víc. Vy ne?

24. 1. 2013
Ptá se: Jarda

Pane Mádle,
moc nevěříte že Policie něco vyšetří? Včera zástupce Policie na tiskovce naznačoval, že by mohlo dojít k obvinění. Těžko říci.
Osobně nevěřím ani panu Goldovi jeho „nestranost“ , jeho liknavost mě velmi iritovala. Když chtěl Křetinský povolat svědky kteří by tajně vypovídaly, Golda to zamítl, že je to nestandardní. Myslíte si, že teď tito lidé půjdou konečně na policii?
Stejně tak dobře je, že chce skončit paní Haindlová, která skandálním způsobem „vyřešila“ případ Kadlec v dresu Kadeřábka, kdy nechtěla přerušit dovolenou u moře…Jak vidíte aktuální rozložení mocenských sil v našem fotbale? Podle mě Křetinský musel klást požadavky a Berbr s Peltou mu na oplátku zajistili konec Goldy…je to tak? Otázka je jaké požadavky Křetinský kladl…díky

Odpovídá: Luděk Mádl

Zástupce policie nenaznačil vůbec nic, alespoň jsem nic takového nezaznamenal. Nicméně samozřejmě nevylučuji, že k obviněním dojde. Ale i od obvinění by bylo ještě poměrně daleko k pravomocnému rozsudku - a hlavně k prokázání toho, že s tím vším měla něco společného viktoria Plzeň.Čímž neříkám, že neměla. Co se týče tajnýách svědků: pan Golda byl ochoten na přání pana Křetínského něco takového udělat, nevím přesně, kdo to shodil, ale odmítavě se k tomu včera v Událostech, komentářich vyjádřil pan Pelta a za krok nekorespondující s fotbalovými normami to veřejně označila i slečna Haindlová. Z toho, jak znám fotbalové normy, musím říct, že žádný institut tajného svědka nebo speciálního tribunálu složeného ze zástupců VV, DK nebo ORK opravdu není možný. Leda by Pelta a spol. udělali kvůli tomu nějakou speciální novelizaci jako včera.

24. 1. 2013
Ptá se: MAX

Dobrý den, zajímalo by mne, co je pravdy na tom, že pan Křetínský měl svědky, kteří nechtěli vypovídat veřejně z obavy o své pracovní postavení, případně zdraví a pan Golda možnost uzavřeného výslechu zavrhl. Dále jak by mohl být pan Křetínský nebo Sparta trestána, když jsou tu 2 svědectví rozhodčích, že došlo k úplatku ze strany pana Svobody, 3 rozhodčí to potvrdil a 4. mimo záznam nakonec také. Jak by na základě těchto informací někdo mohl vůbec uvažovat nad trestem pro Křetínského či Spartu i kdyby žádné přímé důkazy už nedodal. Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů ve vaší práci.

Odpovídá: Luděk Mádl

Na utajené svědky jsem odpovídal v předchozím příspěvku. Na druhou část už jsem odpovídal také, jen zopakuji, že pan Křetínský mluvil o několika klubech, o systémovém problému v řízení profesionálních souteží, nikoli o jednom setkání v Průhonicích. Podrobněji jsem na tuto otázku odpovídal dříve.

24. 1. 2013
Ptá se: papo53

..a není to nakonec tak,že Křeta ma kompromitující material na na selátko Peltu
a tomu nezbylo než to všechno sméct ze stolu?

Odpovídá: Luděk Mádl

Už jsem na podobnou otázku odpovídal.

24. 1. 2013
Ptá se: Ondřej

Dobrý den, jsem Plzeňák a docela by mě mrzelo,kdyby se ukázalo,že Viktoria skutečně podplácela apod. Samozřejmě i kvůli případnému trestu (třeba vyloučení z ligy a evropských soutěží), ale hlavně kvůli tomu,že na takový klub asi zanevře hodně fanoušků (snad kromě "ultras"), sponzoři, ale možná ani trenér a řada hráčů nebude mít moc chuť tu dále působit. A bude konec krásné fotbalové podívané, kterou si užíváme poslední 2-3 roky. Myslíte si, že je reálné, aby současná kauza byla jen nekalá hra soupeřících bossů (tzn. že se fakt Plzeň ničeho nedopustila),nebo je její jedinou šancí důkazní nouze obviňujících a vyšetřujících- např. že ani Policie nebude moci použít nelegální odposlechy, má-li pan Křetínský nějaké k dispozici)? Díky.

Odpovídá: Luděk Mádl

Opravdu neumím rozsoudit, jestli se Viktoria Plzeň dopouštěla korupčního jednání, nebo ne.

24. 1. 2013
Ptá se: Mirek

Dobrý den, myslíte si, že jsou pan Křetínský a potažmo celá Sparta natolik křišťálově čistí, aby mohli rozpoutat takovou akci proti ostatním klubům? Tato Křetínského hysterie mi trošku začíná připomínat ukřivděné dítě: sebrali jste mi hračku ( myšleno přestali jste Spartě připískávat ), tak začnu dělat zle a začnu žalovat na ostatní. Jelikož už v našem fotbalu něco pamatuji, myslím že zrovna pan Křetínský není ten pravý, kdo by měl poukazovat na nešvary v naší hnojník lize.

Odpovídá: Luděk Mádl

Kdož jsi bez viny, hoď kamenem.

24. 1. 2013
Ptá se: Kuba

Ad Morava: Jaký má vlastně praktický smysl dělit malou ČR na dvě fotbalové komory?

Odpovídá: Luděk Mádl

Uff... Vzniklo to při dělení federace, Morava si tehdy tato práva vydupala. Prakticky od té doby se debatovalo o tom, že je to problematický stav. Došlo už k mnoha reformám, Morava vypadla z názvu asociace, žádná komora už nemá právo zablokovat volbu předsedy. Z rozdělení na českou a moravskou část vychází i skladba soutěží, celá organizace svazu.

24. 1. 2013
Ptá se: bega

Ptát se již na nic nebudu. O vaší tendenčnosti a zaujatosti jsem pane Mádl nikdy nepochyboval. Jen jste ji opět potvrdil tím, jak si trapně vybíráte jen ty otázky, které se vám hodí!

Odpovídá: Luděk Mádl

Na co jsem vám neodpověděl?

24. 1. 2013
Ptá se: Martin

Dobrý den, proč si myslíte, že by p. Golda spolu s komisí něco vyšetřil, když stačí, aby Chřestýš nebo rozhodčí vystoupil z FAČR a již na ně nemůže. Z vyjádření p. Goldy mám dojem, že ani Plzeň potrestat nechce. Chce důkazy a když je dostane, tak je prohlásí za nevěrohodné. Ale trestat za to, že někdo řekl, že se ve fotbale dějí špinavosti (což ví každý), to by mu šlo. Kdyby p. Goldovi šlo o "dobro" fotbalu (jak se vyjadřuje), tak trestá divadlo, které se stalo rozbuškou, přísněji, třeba zastavení činnosti na 5 zápasů .
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

V kauze spojené se zápasem Jablonec-Plzeň řešila Goldova komise dvě otázky: 1) Došlo tam ke korupci? 2) Měla s tím něco společného Viktoria Plzeň? Odpověď na první otázku by měla význam v tom, že mohli být např. pánové Adámek a Svoboda označeni za viníky, byť jako nečleni FAČR. Nikde totiž není psáno, že zítra ti dva do FAČR nemohou vstoupit. V tom smyslu by verdikt disciplinárky smysl měl. Co se týče pana Křetínského.... V disciplinárním řádu prostě je paragraf o poškozování jména fotbalu - a jak už jsem tady opakovaně sděloval, pan Křetínský mluvil o mnohem širším problému, než byl jeden zápas. A mluvil také o větším počtu klubů. Opakovaně.

24. 1. 2013
Ptá se: Pepe

Pane Mádl, pan Golda může dávat různá prohlášení, ale není vůbec jasné, jak by DK rozhodla, neboť složení členů DK mu vůbec nějaku šanci na prosazení jeho rozhodnutí nemulo dát. A kdyby k tomu zcela náhodou došlo, tak by jistě zasáhla ORK slečny Haindlvé, to ví každé dítě. Jen prostáček si může dělat naivní představy o samostanosti výše ivedených komisí, tak i možnostem předsedy Pelty. Sám dobře víte, kdo řídí český fotbal, pokud ho bude řídit i do budoucna, zůstane po něm jen vypálená a vybrakovaná země. Nemám pravdu?

Odpovídá: Luděk Mádl

Ale jak vidíte, někdo si dal tu práci, aby komise náhodou nějak nerozhodla. O ostatním už jsem se myslím vyčerpávajícím způsobem vyjádřil v předchozích odpovědích.

24. 1. 2013
Ptá se: Petr

Pane Mádle, plán nechat řešení kauzy jen na policii vznikl již před minulým čtvrtkem, není to narychlo upečené řešení. Tohle mi prosím věřte. Mám otázku: kdo nahradí Goldu? Bude to Károlyi?

Odpovídá: Luděk Mádl

Už jsem napsal tip, že by mě nepřekvapilo, kdyby to byl on nebo jeho syn.

24. 1. 2013
Ptá se: Pavel G

Proč šlo potrestat Sigmu Olomouc a Bohemians Praha bez ohledy na výsledky vyšetřování policie, odečtem bodů, zákazem startu Sigmy v evropských pohárech. A nyní je to u Sparty ,Plzně, problém???

Odpovídá: Luděk Mádl

Protože výkonný výbor FAČR včera změnil pravidla hry.

24. 1. 2013
Ptá se: Roman

Zdravím Vás, pane Mádle, jsem středního věku a z mnoha věcí, co se dějou v této zemi je mi šlušně řečeno zle...Nejinak, co se týče hlavounů našeho fotbalu ať současných či bývalých, člověka jakým je Pelta, Bebr, Horník...ty už dávno měli někde dělat rukama a né, aby se na ně člověk díval v TV. Myslíte pane Mádle, že nutnost vyšetřit aféru křetínského tašky plyne z pravidel UEFA, a že by to pan Gold nevěděl?Proč by tedy odstupoval...?Děkuji Roman

Odpovídá: Luděk Mádl

Teď jsem vás asi úplně nepochopil. Nutnost vyšetřit korupci vyplývá z disciplinárního řádu. Pan Golda odstoupil proto, že ho výkonný výbor nenechal šetřit ten případ paralelně s policií. Pan Golda s takovým rozhodnutím nesouhlasil.

24. 1. 2013
Ptá se: Mach

Dobrý den pane Mádle,

předem chci poděkovat za vaší práci a poutavé čtení. Rád bych se zeptal, jestli ve svém okolí sledujete nějaký úbytek zájmu o český fotbal jako důsledek série afér z posledních let? Za mně mohu říci, že jsem se prakticky přestal o českou ligu zajímat nejen kvůli úrovni hry, ale také kvůli zmiňovaným aférám. Jako Slávistovi mi dodnes krvácí srdce při pomyšlení na stav milovaného klubu. Už se nemůžu dívat ani na nároďák, tak volím zahraniční soutěže. Myslím, že tristní obsazení tribun při ligových zápasech je vizitkou celého vedení českého fotbalu.

Odpovídá: Luděk Mádl

Děkuji za povzbuzení. Pamatuji si, že ivánkovská aféra před lety snížila počet diváků v hledištích. Co se týče současnosti, závěr podzimní ligy v tomto směru asi ovlivnilo zejména chladné počasí. Uvidíme na jaře: Plzeň, Sparta, Jablonec, Olomouc i další kluby teď předvádějí atraktivní hru, kterou stojí za to sledovat, i když se teď pozornost fandů mnohem více nežli třeba před deseti patnácti lety štěpí. V důsledku toho, že je teď mnohem snazší sledovat ten nejlepší fotbal, který nabízí třeba anglická Premier League. Pro fanouška je důležitá možnost věnovat své emoce milovanému klubu a užít s kvalitu hry. A to v zápasech, v nichž může důvěřovat tomu, že skutečně sleduje sportovní zápolení, a ne jen nějaké maňáskové divadlo. To je celé. Děkuji všem za otázky, byly to pro mě zajímavé tři hodiny "interakce" s vámi. Jak jsem zaznamenal, některé z vás jsem možná neuspokojil, věřím ale, že většině z vás se mi podařilo nějak smysluplně odpovědět, pokud to jen trochu bylo v mých možnostech. Ještě jednou díky. Kdybyste měli zájem, o fotbale můžeme průběžně diskutovat i na mojí facebookové stránce https://www.facebook.com/pages/Lud%C4%9Bk-M%C3%A1dl-Aktu%C3%A1ln%C4%9Bcz/183317341790964?ref=hl#!/pages/Lud%C4%9Bk-M%C3%A1dl-Aktu%C3%A1ln%C4%9Bcz/183317341790964 Přeji pěkný den!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Frk zazářil v AHL hattrickem

Český hokejový útočník Martin Frk zazářil v sobotním utkání AHL a svým premiérovým hattrickem v soutěži se podílel na domácí výhře Ontaria nad Tucsonem 7:3. Osmadvacetiletý odchovance Karlových Varů byl vyhlášen první hvězdou utkání. Se 17 brankami z 25 utkání se posunul na páté místo tabulky střelců AHL, s 32 body je jedenáctý.

Frk v této sezoně dostal příležitost ve dvou duelech v NHL v dresu Los Angeles a vstřelil jednu branku. Rodák z Pelhřimova má druhý rok v platnosti jednocestnou dvouletou smlouvu dohromady na 1,45 milionu dolarů, která mu zaručuje v AHL stejný příjem jako v NHL.

V té má Frk i za Carolinu a Detroit na kontě 120 duelů a 40 bodů za 19 gólů a 21 přihrávek. V AHL hrál i za Grand Rapids, s kterým získal v roce 2017 Calder Cup, zaznamenal v 303 zápasech základní části 212 bodů (114+98) a v play off ve 30 startech dalších 25 (8+17).

Další zprávy