Chřestýš: S Adámkem jsme se tehdy v Průhonicích potkat mohli

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 11. 2012 5:00
Disciplinárka jde do akce, čeká ji korupční případ Jablonec-Plzeň. Uplácelo se?
Tomáš Adámek spustil lavinu. Napsal asociaci, že ho Martin Svoboda uplatil 200 000 korun
Tomáš Adámek spustil lavinu. Napsal asociaci, že ho Martin Svoboda uplatil 200 000 korun | Foto: ČTK

Praha - Ano, je možné, že jsme se s rozhodčím Adámkem před zápasem Jablonec-Plzeň v Průhonicích potkali, připustil pro deník Aktuálně.cz Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš.

Že by se ale tehdy měli domluvit na úplatku 200 000 korun za výhru Plzně ve zmíněném utkání, jak Adámek tvrdí, to už Svoboda razantně popírá.

Kde je pravda? A ocitne se kvůli celé aféře v korupčním problému i Viktoria Plzeň? To jsou otázky, které dnes svědkům začne klást i disciplinární komise Fotbalové asociace ČR.

Policie už všechny důležité figury vyslechla. Ale (zatím) nikoho neobvinila. "Tím případem se zabýváme," odtuší pouze Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupčního útvaru.

Adámek: V Průhonicích mi slíbil úplatek

O co vlastně jde? Sudí Tomáš Adámek poslal 2. listopadu na FAČR notářský zápis své výpovědi. Píše v ní, že si s Martinem Svobodou sjednal schůzku, kterou uskutečnili v Průhonicích pár hodin před březnovým zápasem Jablonec-Plzeň.

"Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200 000 korun," píše Adámek. "A několik týdnů po tomto utkání mi částku 200 000 korun v hotovosti vyplatil." (Vše o Adámkově prohlášení zde.)

Dodejme, že Plzeň v utkání vyhrála 2:0, aniž by tehdy byly zaznamenány jakékoli známky manipulace ze strany rozhodčích.

Zatímco kopii Adámkova prohlášení získal deník Insider, o prohlášení číslo 2, které týden po Adámkovi učinil čtvrtý rozhodčí duelu Pavel Býma, jsou k dispozici jen kusé informace.

Býmovo svědectví: Byli tam asistenti

"Pan Býma potvrzuje, že v Průhonicích měl slyšet rozhovor Adámka se Svobodou, víc bych v této fázi říkat nechtěl," konstatoval pro Aktuálně.cz Jiří Golda, předseda disciplinárky.

Býma "pilotoval" auto, které z Moravy vezlo všechny čtyři muže, co zápas Jablonec-Plzeň řídili.

Od důvěryhodného zdroje získal deník Aktuálně.cz bližší informaci, jejíž relevanci se však z jiného zdroje dosud potvrdit nepodařilo.

Býma měl podle ní údajně vypovědět, že on záhy odešel mimo a se Svobodou-Chřestýšem měli kromě Adámka zůstat i asistenti rozhodčího Emanuel Marek a Drahoslav Handlíř.

Oba jmenované asistenty už vyslechla i policie, oba na ní podepsali závazek mlčenlivosti.

Milion za porušení slibu mlčenlivosti

"Byl jsem na policii a ještě než jsme se začali bavit, tak mi dali podepsat papír, že cokoli vypustím ven, může mít pro mě následky až v podobě pokuty jeden milion korun. Tak si teď vlastně ještě na policii musím zjistit, co můžu říct disciplinárce," sdělil deníku Aktuálně.cz pomezní sudí Drahoslav Handlíř.

Podobně v pondělí dopoledne zprvu reagoval i jeho kolega z protější "lajny" Emanuel Marek. "Už jsem si to zjistil, v určitých věcech před disciplinárkou vypovídat můžu," upřesnil o pár hodin později.

Do médií se ale k věci samotné blíže vyjadřovat nechtěl.

Adámkův telefon je vypnutý, Býmův vyzvání naprázdno. Přijdou oba, dnes už bývalí sudí, zopakovat svá tvrzení i k dnešní disciplinárce? Je to nepravděpodobné. Minulou středu totiž oba mužili zrušili své členství ve FAČR.

Jeví se to jako účelový krok. V této situaci totiž disciplinárka ztratila právo vynutit si jejich účast a osobní výpověď, případně je potrestat. Přijít dnes na Strahov mohou, jen když se jim bude chtít, v roli svědků.

Chřestýš: Průhonice? Je to možné

Podobně je na tom i Martin Svoboda, který kvůli chřestivým zlatým řetízkům dostal přezdívku Chřestýš. To mu nevadí. Zato s nálepkou korupčníka ostře nesouhlasí.

Nabízí se tu pro něj jednoduchá otázka: A sice, jestli se 17. března, kdy se zápas Jablonec-Plzeň (0:2) hrál, opravdu v Průhonicích s Adámkem a dalšími rozhodčími potkal.

Svobodova odpověď? Tady je: "S panem Adámkem jsem se v životě viděl možná desetkrát. Když jel přes Prahu nebo kolem Prahy, tak mi zavolal a potkali jsme se."

Došlo tedy k takovému setkání i v Průhonicích, pár hodin před zápasem Jablonec-Plzeň? "Je to možné," odvětil Svoboda deníku Aktuálně.cz.

"Ale rozhodně jsme se nebavili o utkání Jablonce s Plzní. Já jsem se s ním mohl bavit jedině o Táborsku," říká Svoboda, který ve zmíněném druholigovém klubu pracoval tehdy jako sportovní ředitel.

Připadá si teď jako kdysi Horník

Záhy však odešel a teď fotbalové angažmá nemá. Jakoukoli vazbu na něj odmítá i klub Viktoria Plzeň. Proč jej zmiňujeme? Právě výhru Západočechů měl podle Adámka Svoboda dojednávat a uplácet.

To však Chřestýš tvrdě odmítá. "Měl jsem slibně rozjetou kariéru, ale někdo si mě asi vybral... Připadám si jako jeden člověk před osmi lety," naráží na aféru žižkovského manažera Ivana Horníka.

"Ivánkova" vina ale byla tehdy prokázána jednoznačně, prostřednictvím velkého množství policií odposlechnutých "korupčních" telefonátů.

"Chřestýš" zvažuje, zda dnes na disciplinárku zamíří, nebo ne. "Přemýšlím o tom. Je teď složité cokoli říkat, musím se s některými lidmi poradit. Tohle už je příliš velký hon, aby to zvládl jeden člověk sám."

Na Strahově zatím netuší, kdo z pozvaných je dnes poctí svou návštěvou, a kdo nikoli. "Žádná omluvenka nepřišla," hlásil v pondělí odpoledne svazový pracovník René Příhoda.

Pozvali i oba delegáty a Damkovou

Otazník je nad Adámkem, Býmou a Svobodou-Chřestýšem. Dorazit by měli asistenti Marek a Handlíř. A kdo ještě?

Pozvaní jsou i oba delegáti utkání Luboš Helebrant s Josefem Vrzalem. A své odborné stanovisko k tomu, zda sudí zápas nějak manipulovali, má dodat Dagmar Damková, předsedkyně rozhodčích FAČR.

"Zápas jsme na komisi prostudovali, zaujali jsme nějaké stanovisko, ale jako první s tím seznámím disciplinární komisi," sdělila Damková pro ČTK.

Co stojí v pozadí celé kauzy? Miroslav Pelta, předseda FAČR, potvrzuje, že podstata případu Adámek zapadá do kontextu tzv. Křetínského tašky.

Křetínský přijel na svaz s taškou

Připomeňme, že v polovině září dorazil na Strahov boss Sparty Daniel Křetínský, aby právě Peltu informoval, že Sparta má informace i důkazy o tom, že řízení profesionálních soutěží v Česku je ovlivňováno.

V ruce přitom držel koženou tašku, která dala kauze původně název.

Pelta předal případ policii a ta po několika týdnech oznámila, že dostala jen informace, bez důkazů.

Dva dny nato už sudí Adámek seděl u pražské notářky a sepisoval své prohlášení o úplatku, Svobodovi a Průhonicích.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy