Chřestýš: S Adámkem jsme se tehdy v Průhonicích potkat mohli

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 11. 2012 5:00
Disciplinárka jde do akce, čeká ji korupční případ Jablonec-Plzeň. Uplácelo se?
Tomáš Adámek spustil lavinu. Napsal asociaci, že ho Martin Svoboda uplatil 200 000 korun
Tomáš Adámek spustil lavinu. Napsal asociaci, že ho Martin Svoboda uplatil 200 000 korun | Foto: ČTK

Praha - Ano, je možné, že jsme se s rozhodčím Adámkem před zápasem Jablonec-Plzeň v Průhonicích potkali, připustil pro deník Aktuálně.cz Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš.

Že by se ale tehdy měli domluvit na úplatku 200 000 korun za výhru Plzně ve zmíněném utkání, jak Adámek tvrdí, to už Svoboda razantně popírá.

Kde je pravda? A ocitne se kvůli celé aféře v korupčním problému i Viktoria Plzeň? To jsou otázky, které dnes svědkům začne klást i disciplinární komise Fotbalové asociace ČR.

Policie už všechny důležité figury vyslechla. Ale (zatím) nikoho neobvinila. "Tím případem se zabýváme," odtuší pouze Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupčního útvaru.

Adámek: V Průhonicích mi slíbil úplatek

O co vlastně jde? Sudí Tomáš Adámek poslal 2. listopadu na FAČR notářský zápis své výpovědi. Píše v ní, že si s Martinem Svobodou sjednal schůzku, kterou uskutečnili v Průhonicích pár hodin před březnovým zápasem Jablonec-Plzeň.

"Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200 000 korun," píše Adámek. "A několik týdnů po tomto utkání mi částku 200 000 korun v hotovosti vyplatil." (Vše o Adámkově prohlášení zde.)

Dodejme, že Plzeň v utkání vyhrála 2:0, aniž by tehdy byly zaznamenány jakékoli známky manipulace ze strany rozhodčích.

Zatímco kopii Adámkova prohlášení získal deník Insider, o prohlášení číslo 2, které týden po Adámkovi učinil čtvrtý rozhodčí duelu Pavel Býma, jsou k dispozici jen kusé informace.

Býmovo svědectví: Byli tam asistenti

"Pan Býma potvrzuje, že v Průhonicích měl slyšet rozhovor Adámka se Svobodou, víc bych v této fázi říkat nechtěl," konstatoval pro Aktuálně.cz Jiří Golda, předseda disciplinárky.

Býma "pilotoval" auto, které z Moravy vezlo všechny čtyři muže, co zápas Jablonec-Plzeň řídili.

Od důvěryhodného zdroje získal deník Aktuálně.cz bližší informaci, jejíž relevanci se však z jiného zdroje dosud potvrdit nepodařilo.

Býma měl podle ní údajně vypovědět, že on záhy odešel mimo a se Svobodou-Chřestýšem měli kromě Adámka zůstat i asistenti rozhodčího Emanuel Marek a Drahoslav Handlíř.

Oba jmenované asistenty už vyslechla i policie, oba na ní podepsali závazek mlčenlivosti.

Milion za porušení slibu mlčenlivosti

"Byl jsem na policii a ještě než jsme se začali bavit, tak mi dali podepsat papír, že cokoli vypustím ven, může mít pro mě následky až v podobě pokuty jeden milion korun. Tak si teď vlastně ještě na policii musím zjistit, co můžu říct disciplinárce," sdělil deníku Aktuálně.cz pomezní sudí Drahoslav Handlíř.

Podobně v pondělí dopoledne zprvu reagoval i jeho kolega z protější "lajny" Emanuel Marek. "Už jsem si to zjistil, v určitých věcech před disciplinárkou vypovídat můžu," upřesnil o pár hodin později.

Do médií se ale k věci samotné blíže vyjadřovat nechtěl.

Adámkův telefon je vypnutý, Býmův vyzvání naprázdno. Přijdou oba, dnes už bývalí sudí, zopakovat svá tvrzení i k dnešní disciplinárce? Je to nepravděpodobné. Minulou středu totiž oba mužili zrušili své členství ve FAČR.

Jeví se to jako účelový krok. V této situaci totiž disciplinárka ztratila právo vynutit si jejich účast a osobní výpověď, případně je potrestat. Přijít dnes na Strahov mohou, jen když se jim bude chtít, v roli svědků.

Chřestýš: Průhonice? Je to možné

Podobně je na tom i Martin Svoboda, který kvůli chřestivým zlatým řetízkům dostal přezdívku Chřestýš. To mu nevadí. Zato s nálepkou korupčníka ostře nesouhlasí.

Nabízí se tu pro něj jednoduchá otázka: A sice, jestli se 17. března, kdy se zápas Jablonec-Plzeň (0:2) hrál, opravdu v Průhonicích s Adámkem a dalšími rozhodčími potkal.

Svobodova odpověď? Tady je: "S panem Adámkem jsem se v životě viděl možná desetkrát. Když jel přes Prahu nebo kolem Prahy, tak mi zavolal a potkali jsme se."

Došlo tedy k takovému setkání i v Průhonicích, pár hodin před zápasem Jablonec-Plzeň? "Je to možné," odvětil Svoboda deníku Aktuálně.cz.

"Ale rozhodně jsme se nebavili o utkání Jablonce s Plzní. Já jsem se s ním mohl bavit jedině o Táborsku," říká Svoboda, který ve zmíněném druholigovém klubu pracoval tehdy jako sportovní ředitel.

Připadá si teď jako kdysi Horník

Záhy však odešel a teď fotbalové angažmá nemá. Jakoukoli vazbu na něj odmítá i klub Viktoria Plzeň. Proč jej zmiňujeme? Právě výhru Západočechů měl podle Adámka Svoboda dojednávat a uplácet.

To však Chřestýš tvrdě odmítá. "Měl jsem slibně rozjetou kariéru, ale někdo si mě asi vybral... Připadám si jako jeden člověk před osmi lety," naráží na aféru žižkovského manažera Ivana Horníka.

"Ivánkova" vina ale byla tehdy prokázána jednoznačně, prostřednictvím velkého množství policií odposlechnutých "korupčních" telefonátů.

"Chřestýš" zvažuje, zda dnes na disciplinárku zamíří, nebo ne. "Přemýšlím o tom. Je teď složité cokoli říkat, musím se s některými lidmi poradit. Tohle už je příliš velký hon, aby to zvládl jeden člověk sám."

Na Strahově zatím netuší, kdo z pozvaných je dnes poctí svou návštěvou, a kdo nikoli. "Žádná omluvenka nepřišla," hlásil v pondělí odpoledne svazový pracovník René Příhoda.

Pozvali i oba delegáty a Damkovou

Otazník je nad Adámkem, Býmou a Svobodou-Chřestýšem. Dorazit by měli asistenti Marek a Handlíř. A kdo ještě?

Pozvaní jsou i oba delegáti utkání Luboš Helebrant s Josefem Vrzalem. A své odborné stanovisko k tomu, zda sudí zápas nějak manipulovali, má dodat Dagmar Damková, předsedkyně rozhodčích FAČR.

"Zápas jsme na komisi prostudovali, zaujali jsme nějaké stanovisko, ale jako první s tím seznámím disciplinární komisi," sdělila Damková pro ČTK.

Co stojí v pozadí celé kauzy? Miroslav Pelta, předseda FAČR, potvrzuje, že podstata případu Adámek zapadá do kontextu tzv. Křetínského tašky.

Křetínský přijel na svaz s taškou

Připomeňme, že v polovině září dorazil na Strahov boss Sparty Daniel Křetínský, aby právě Peltu informoval, že Sparta má informace i důkazy o tom, že řízení profesionálních soutěží v Česku je ovlivňováno.

V ruce přitom držel koženou tašku, která dala kauze původně název.

Pelta předal případ policii a ta po několika týdnech oznámila, že dostala jen informace, bez důkazů.

Dva dny nato už sudí Adámek seděl u pražské notářky a sepisoval své prohlášení o úplatku, Svobodovi a Průhonicích.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy