Damková kopíruje příběh Neumannové. Růže mezi trny uvadá

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 11. 2012 13:40
O Dagmar Damkové zpívá Nohavica, že je růží mezi trny. Ale teď se na ni sype svět
Pozitivní image Dagmar Damkové se začíná hroutit
Pozitivní image Dagmar Damkové se začíná hroutit | Foto: Eduard Erben

Praha - Je evidentní, že ztrácí nervy a vypadává z role. Dagmar Damková, která v Česku šéfuje rozhodčím, si jednou větou dokázala znepřátelit celou fotbalovou Moravu.

A prozradit na sebe, že není nad věcí, ale cítí se být v ohrožení. Žena, kterou Jaromír Nohavica opěvoval jako "růži mezi trny", začíná uvadat, na její dosud pozitivní mediální obraz padá stín.

To vše v souvislosti s dusnou atmosférou, kterou uvnitř fotbalu rozpoutala tzv. Křetínského taška a posléze pak prohlášení sudího Adámka.

V obou případech jde o zpochybnění toho, že sudí řídí Gambrinus ligu poctivým způsobem (více zde).

Damková se v rozhovoru pro Právo vyjádřila, že všechno zlo pochází z Moravy.

"Ustřelila," zhodnotil to předseda svazu Miroslav Pelta.

Moravu Damková úplně rozběsnila

Damková ve zmíněnému rozhovoru dávala do souvislosti i to, že současní šéfové Sparty (patrně byli míněni Daniel Křetínský a Dušan Svoboda) právě z Moravy pocházejí.

"Dostal jsem kvůli tomu spoustu rozhněvaných mailů a esemesek, z celé Moravy, jejíž funkcionáři, hráči i rozhodčí se cítili být dotčeni. A právem," podotýká Dalibor Kučera, místopředseda svazu právě za Moravu.

Podle informací Aktuálně.cz už se na Moravě připravoval otevřený dopis Damkové s výzvou k tomu, aby se omluvila.

Ještě než byl ale vypuštěn do světa, omluvila se Damková sama. "Jsem pod obrovským tlakem, učinila jsem nešťastnou formulaci," zmínila Damkové ve své omluvě.

Berbr vsadil na pozitivní diskriminaci

Proč se Damková cítí být pod tlakem? Nabízí se snadná odpověď. Válka, jež se nyní rozpoutala ve fotbalovém zákulisí, je ze strany Sparty vedena proti Plzni.

A nejen proti Viktorii Plzeň, ale i proti mocnému funkcionáři, předsedovi Plzeňského KFS Romanu Berbrovi. Životnímu partnerovi Dagmar Damkové.

Berbr před lety vsadil na to, že ve fotbale marketingově zafunguje model pozitivní diskriminace. Jinými slovy: že ženy ve fotbalovém prostředí budou "in".

A stalo se. Dagmar Damková, učitelka angličtiny, ze které bývalý sudí Berbr vychoval fotbalovou rozhodčí, která řídila finále MS žen či  olympijského turnaje, udělala velkou kariéru.

Na podobný vztah doplatila i Neumannová

Dostala se až do komise rozhodčích UEFA, protože si ji velmi oblíbil Michel Platini. "Vidíte, máme v našich důležitých komisích ženy," mohl se pak pochlubit např. v jednáních s orgány Evropské unie.

Damková se pak stala i šéfovou českých rozhodčích. "Růže mezi trny," opěvoval ji Jarek Nohavica. Ale zainteresovaní dobře věděli, že v zákulisí vždy stojí Berbr, mj. aktér několika korupčních afér minulosti (viz Insider).

Teď jde do tuhého a vztahy se obnažují. Damková se ocitá v podobné pozici jako relativně nedávno jiná oblíbenkyně sportovního národa Kateřina Neumannová.

Pelta: Je to holt ženská

I renomé olympijské vítězky v lyžování významně upadlo poté, co řídila světový šampionát ve svém sportu, který hostil Liberec. A stát, město i desítky místních podnikatelů na tom podniku "prodělaly kalhoty".

Ve chvíli, kdy se Neumannová stala štvanou zvěří, ji opustil i Josef Jindra. Muž, který ji do všeho uvrtal a za papírovou zástěnou, kterou před ním svým renomé vystavěla slavná lyžařka, vše ve skutečnosti sám řídil a organizoval.

Pelta se každopádně Damkové nechce vzdát. "Ten její výrok o Moravě byl nešťastný. Musíme vzít v úvahu dvě věci: 1) je to ženská, 2) je pod obrovským tlakem. Jako pozitivní vidím fakt, že se za ta slova sama omluvila."

Pelta ví, o čem mluví. "Morava je na takové věci velmi citlivá. Já to musím vědět, vždyť jsem vlastně moravský předseda," pousměje se sám nad tím, že ač Jablonečákem, stal se loni v listopadu na valné hromadě po složitých jednáních kandidátem Moravy.

Sepisují kodex. Ale co Berbr?

Damkovou neodepisuje. "Pro český fotbal je velmi cenná. Například kvůli svému postavení v komisi rozhodčích UEFA. Navíc spolu připravujeme projekt, který už brzy představíme veřejnosti."

Pelta už v minulosti jeho obrysy naznačil. Mělo by jít o etický kodex, podle něhož by se měli chovat nejen rozhodčí, ale i kluboví funkcionáři vůči nim.

"Vím, že policie šetří aféry a pak se ta věc dostane i k disciplinárce, ale my nečekáme s rukama v klíně a paralelně tu věc připravujeme. Zájem na ní mají i sponzoři," přiznává Pelta.

Na otázku, zda vše nekomplikuje vztah Damkové a Berbra, a to vzhledem k Berbrově kontroverzní pověsti, Pelta odpovídá: "Kdo je to kontroverzní? Kontroverzní bude každý, u koho se prokáže, že se nějak podílel na těch věcech, co se právě vyšetřují. Ta věc má vývoj, dejme tomu čas."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy