Kauza Adámek graduje. FAČR dostal druhý dopis o korupci

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 11. 2012 11:05
FAČR tajil existenci druhého dopisu o korupci
Svědectví o korupci přibývá. Svazu podle všeho napsal už druhý rozhodčí
Svědectví o korupci přibývá. Svazu podle všeho napsal už druhý rozhodčí | Foto: Reuters

Praha - Na adresu fotbalové asociace dorazil další dopis, který mluví o uplácení rozhodčích, a tím celá akce spuštěná takzvanou Křetínského taškou dostala zcela nový rozměr.

"Potvrzuji, že jsme dostali druhý dopis, který se týká korupce a zapadá do kauzy spojené s dopisem sudího Tomáše Adámka," řekl deníku Aktuálně.cz předseda svazové disciplinárky Jiří Golda.

Zdroj z vedení FAČR deníku Aktuálně.cz naznačil, že odesilatelem dopisu číslo dvě je rozhodčí Pavel Býma.

"Není to pro fotbal dobrá zpráva," glosuje situaci Miroslav Pelta, předseda FAČR.

Připomeňme, že sudí Adámek 2. listopadu informoval svaz o tom, že vzal úplatek 200 000 korun od Martina Svobody za to, že Viktoria Plzeň vyhraje v jarním utkání Gambrinus ligy v Jablonci.

Až dosud byla jeho notářsky ověřená výpověď osamocená, nyní přichází další.

Zprávu o tom, že svaz obdržel dopis číslo 2, napsal jako první server fotbalnaplno.cz.

Byl to Býma? Byl jsem na výslechu, říká

Spekulaci o tom, že má existovat i druhý notářský zápis výpovědi jednoho z rozhodčích duelu Jablonec-Plzeň (0:2), zachytil deník Aktuálně.cz už v závěru minulého týdne. Spekulace hovořila o tom, že prohlášení měl sepsat Pavel Býma.

Zdroj z vedení FAČR nyní naznačil, že autorem druhého prohlášení je skutečně právě tento bývalý ligový sudí.

"Jedu zrovna z výslechu na policii. Mám zakázáno komukoli cokoli k případu sdělovat pod pokutou miliion korun," řekl dnes Pavel Býma deníku Aktuálně.cz.

Mluvčí FAČR nic neví

V pátek i v pondělí se deník Aktuálně.cz ptal mluvčího FAČR Jaroslava Koláře, zda asociace nějaký takový dopis obdržela. "Nevím o tom," zněla vždy odpověď.

Golda nyní přiznává, že FAČR dostal dopis číslo 2 už v pátek. "A už jsme ho i předali policii." Předseda disciplinárky odmítl sdělit jméno odesilatele.

Na otázku, zda se dopis týká stejného případu, jaký popsal sudí Adámek, Golda odvětil: "Zapadá to do toho."

Zdroj, jehož tvrzení nelze ověřit, sdělil deníku Aktuálně.cz již minulý týden, že Býma měl učinit toto prohlášení: údajně měl slyšet, jak se Martin Svoboda s rozhodčím Tomášem Adámkem na ovlivnění zápasu domlouvají.

Nová situace v kauze

Existence druhého svědectví každopádně výrazně posouvá situaci. Dosud mohla být vnímána v rovině jednoho tvrzení proti druhému.

Pokud se nyní na stejném popisu děje shodnou již dva rozhodčí, je pravděpodobnost, že disciplinárka bude považovat jejich vyjádření za hodnověrné, dramaticky vyšší.

Martin Svoboda je bývalým funkcionářem Čáslavi a Táborska. S Viktorií Plzeň nemá uzavřen ani zaměstnanecký poměr, ani žádnou smlouvu o externí spolupráci.

Disciplinárka už nechce nic prodlužovat

Viktoria Plzeň se od celé věci distancuje. Nicméně Svoboda měl rozhodčí ovlivňovat v tom smyslu, aby v ligovém utkání v Jablonci zvítězila. Což se stalo, a to za okolností, kdy sudí ani nemuseli zápas svými úmyslnými chybami nějak manipulovat.

Adámek vypověděl, že přesto úplatek 200 000 korun po vítězství Plzně od Svobody zinkasoval.

"Případem se rozhodně chceme začít zabývat už na našem čtvrtečním zasedání," říká šéf disciplinárky Jiří Golda. Ten doposud nerozjížděl fotbalové pátrání, neboť akceptoval přání policie, že potřebuje dva týdny na nerušenou práci.

Průšvihář Býma: obviněn kvůli pokeru

Připomeňme, že Pavel Býma jen před několika dny vyšel z vyšetřovací vazby, která na něj byla uvolněna v souvislosti s jiným případem.

Policie provedla razii v jeho penzionu Na Košíkárně ve Valašském Meziříčí. Býma je obviněn z provozování nelegální pokerové herny a navíc z podvodu (více zde).

Deník Insider pak nedávno připomínal i podezření, které se kolem Býmy rozhostilo v souvislosti s tím, že FIFA vyšetřovala sázkařskou manipulaci dvou mezistátních utkání v turecké Antalyii. Býma byl tehdy se dvěma kolegy na místě, ale vyšetřování nepotvrdilo, že by zápasy řídil (více zde).

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 9 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy