Chřestýš udeřil v Průhonicích. Adámek: Bojím se, že mě zbijí

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 11. 2012 5:00
Víme do detailu, jak sudí Adámek popsal údajnou korupci před zápasem Jablonec-Plzeń
Tomáš Adámek se bojí, že jej za jeho svědectví o korupci někdo zbije
Tomáš Adámek se bojí, že jej za jeho svědectví o korupci někdo zbije | Foto: ČTK

Praha - Vítejte na místě údajného korupčního činu. Představme si, že jsme v Průhonicích, na kalendáři visí lístek s datem 17. března 2012 - a právě si tu dali sraz dva muži.

Hřmotný chlapík ověšený spoustou řetízků. Kudy chodí, tudy chřestí. Proto mu také přezdívají Chřestýš. Ale v občance má jméno Martin Svoboda. Bývalý manažer fotbalové Čáslavi či Táborska.

Tím druhým je pak vysoký mladík jménem Tomáš Adámek. Fotbalový rozhodčí, který tento příběh vypráví. Právě on má za pár hodin jako hlavní sudí pískat duel Gambrinus ligy Jablonec-Plzeň.

"Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200 000 korun," říká Adámek. "A několik týdnů po tomto utkání mi částku 200 000 korun v hotovosti vyplatil."

Přesně takto popsal čas, místo, obsazení rolí i celý děj zmíněný rozhodčí Tomáš Adámek ve svém prohlášení, které učinil 1. listopadu u notáře. A obratem jej adresoval Fotbalové asociaci ČR.

Do případu vstupuje třetí muž

Deníku Insider se podařilo tento notářský zápis získat - a publikoval jej ve svém včerejším vydání. Ostatně dokument si sami můžete prohlédnout zde.

A teď pozor! Úvod tohoto článku berte prosím jen jako jakýsi pokus o nástin dramatizace onoho příběhu, který ve své výpovědi Adámek odvyprávěl.

Zdali je to ovšem toto líčené pravdivé a kryje se s realitou, nebo zda jde o pouhou šalbu a manipulaci, na to musí odpovědět vyšetřování policie, případně disciplinární komise FAČR.

Kdo zná pravdu? Dozajista Adámek. A pak také Svoboda, který sice přiznává, že Adámka zná, ale odmítá, že by ho kdy korumpoval.

A možná i někdo třetí. Spekuluje se totiž o tom, že právě potvrzení průhonického setkání obsahuje dopis, který FAČR zaslal minulý pátek Pavel Býma, čtvrtý sudí duelu Jablonec-Plzeň.

Vše o  Býmově dopisu a osobě tohoto rozhodčího, obviněného v danou chvíli policií z provozování nelegálního hazardu čtěte zde.

Jeli ti dva z Valašska na zápas společně?

Adámek se ve svém notářském zápisu o Býmovi nijak nezmiňuje. Není  známo, zda oba sudí cestovali do Jablonce na utkání společně.

Nahrávala by tomu skutečnost, že jeden z nich je z Valašských Klobouků a druhý z Valašského Meziříčí, takže měli společnou cestu.

Potvrdit to ale není možné: Adámek nebere telefon a Býma se k celé věci odmítá vyjadřovat.

"Jedu zrovna z výslechu na policii. Mám zakázáno komukoli cokoli k případu sdělovat pod pokutou milion korun," řekl Býma v úterý po poledni deníku Aktuálně.cz.

Na cestě může být další svědectví

"Není to pro fotbal dobrá zpráva," popsal poměrně přesně novou situaci jím řízené Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

Býmova výpověď přináší do celého případu, na jejímž počátku byla už pověstná demonstrativní akce s Křetínského taškou, nový důležitý rozměr.

Existence druhého svědectví totiž výrazně posouvá situaci. Dosud mohla být vnímána v rovině jednoho tvrzení proti druhému.

Pokud se nyní na stejném popisu děje shodnou již dva rozhodčí, je pravděpodobnost, že disciplinárka bude považovat jejich vyjádření za hodnověrné, dramaticky vyšší.

Z několika zdrojů zaznamenal deník AKtuálně.cz spekulaci, že na cestě už by mohlo být i vyjádření třetího rozhodčího. Podle všeho by však nemělo jít o muže, který se přímo podílel na řízení zápasu Jablonec-Plzeň.

Ten mimochodem Plzeň vyhrála 2:0, aniž by k tomu bylo zapotřebí nějakých zjevných manipulací ze strany rozhodčích.

Adámek: Mám obavu z přímého napadení

Deník Insider získal i průvodní dopis, který Adámek zaslal fotbalové asociaci spolu s notářským zápisem své výpovědi. Dopis si můžete prohlédnout zde.

Adámek v něm zmiňuje, že jako rozhodčí byl "opakovaně a soustavně vystavován tlaku směrem k ovlivňování výsledků fotbalových utkání".

A vysvětluje, proč ke své výpovědi využil formu notářského zápisu. "V souvislosti s dřívějšími případy fyzických útoků na fotbalové rozhodčí mám obavu z možného zastrašování či přímého napadení ze strany těch, kdo korupční jednání v českém fotbale provozují, podporují a těží z něj."

Adámek tím patrně naráží na to, že sudího Jaroslava Járu v Plzni napadli neznámí útočníci v listopadu 2007, rozhodčího Královce pak v lednu 2008. Oba muži byli tehdy zbiti do bezvědomí, policie dodnes nic nevyšetřila.

"Nedávám to do souvislosti s fotbalem," řekl tehdy Jára. "Možná si mě s někým spletli," pravil Královec, kterému před jeho firmou v Domažlicích útočníci zlomili nos a přivodili mu otřes mozku.

Pelta: Policie má účinnější metody

Ale vraťme se k aktuálnímu případu. Předseda FAČR Miroslav Pelta se vyhýbá přímé odpovědi na otázku, zda svědectví Adámka, případně Býmy, vytvářejí problém pro Viktorii Plzeň. Právě o její vítězství totiž tehdy podle Adámka Svobodovi šlo.

"Máme k dispozici určitá prohlášení, v něm jsou uvedena konkrétní jména a konkrétní fakta. To je černé na bílem a s tím se dá pracovat. Vedle naší disciplinárky šetří celou věci policie, která má k dispozici účinnější vyšetřovací prostředky než my, spoléháme na to, že nám pomůže odhalit, kde je pravda a kdo se provinil," dodává Pelta.

Martin Svoboda, o němž Adámek tvrdí, že uplácel, je bývalým funkcionářem Čáslavi a Táborska. S Viktorií Plzeň nemá uzavřen ani zaměstnanecký poměr, ani žádnou smlouvu o externí spolupráci.

Není ani členem FAČR, takže ho disciplinární komise může nanejvýš přizvat jako hosta a nesmí mu udělit žádný trest.

Golda slíbil, že vše rozjede ve čtvrtek

Ve čtvrtek by se měli poprvé oficiálně seznámit s případem členové disciplinární komise FAČR. Její předseda Golda totiž slíbil policii, že disciplinárka dá mužům zákona náskok dvou týdnů, aby policie mohla v klidu vyšetřovat.

Golda má ale ještě jeden výslech na policii před sebou. Nelze tedy vyloučit, že se s ní ohledně zveřejňování faktů kolem korupční aféry opět dohodne na nějakém odkladu.

V opačném případě ovšem ve čtvrtek začne disciplinárka rozesílat inkriminovaným osobám obsílky na své další zasedání. A pravda začne vystupovat na povrch.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Notářský zápis výpovědi sudího Tomáše Adámka o korupci i jeho průvodní dopis Fotbalové asociaci ČR najdete v úterním vydání deníku Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy