Peltův perný den: místopředseda za mříže a dopis o korupci

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 11. 2012 14:25
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, prožívá opravdu těžké hodiny
Na Miroslava Peltu, šéfa FAČR, se sypou prpoblémy ze všech stran
Na Miroslava Peltu, šéfa FAČR, se sypou prpoblémy ze všech stran | Foto: Eduard Erben

Praha - Perný den si kdysi prožili i Beatles, ale s Miroslavem Peltou, předsedou Fotbalové asociace ČR, by dnes jistě neměnili.

Pelta je v těchto dnech v Estonsku na oslavách výročí vzniku založení tamní asociace, ale starosti má ryze české. Jsou hned dvě. A z obou má dost těžkou hlavu.

Tou první je totiž druhý dopis o korupci kolem jarního zápasu Jablonec-Plzeň (0:2) ,který asociace obdržela pravděpodobně od sudího Pavla Býmy (více zde).

Druhou starostí je pak pravomocný rozsudek Krajského soudu v Brně, který místopředsedu svazu Dalibora Kučeru poslal na dva roky do vězení. Také za korupci, ovšem v kauze nijak nesouvisející s fotbalem (více zde).

"Pro fotbal to nejsou dobré zprávy," shrnuje neradostně Miroslav Pelta, který dnes potvrdil, že vyšetřování korupce v Gambrinus lize se skutečně týká duelu Jablonec-Plzeň.

Pro média mlčeli, policii informovali

Už 2. listopadu napsal asociaci sudí Tomáš Adámek, že mu muž jménem Martin Svoboda nabídl a posléze i vyplatil 200 000 korun jako úplatek za to, že Viktoria Plzeň vyhraje v Jablonci.

V pátek na FAČR dostali dopis, který to má potvrzovat, patrně od čtvrtého sudího zápasu Pavla Býmy. Dnes to prozradil šéf disciplinárky Jiří Golda.

"Neinformovali jsme o tom média, zato jsme ale informovali policii," odvětil Miroslav Pelta deníku Aktuálně.cz na dotaz, proč v pondělí mluvčí FAČR řekl, že neví nic o tom, že by takový dopis přišel.

Pelta hodně spoléhá na policii

"Ten případ ve čtvrtek začne šetřit disciplinárka, v rukou ho má i policie. Pro fotbal to určitě není dobrá zpráva, že se tu takové věci objevují, ale vyšetřování běží a určitě přinese nějaké výsledky," říká Pelta.

Podle rozhodčích mělo jít o podpoření výhry Viktorie Plzeň. Na místě je tedy otázka, zdali má tento klub po výpovědích obou sudí problém.

"Máme k dispozici určitá prohlášení, v něm jsou uvedena konkrétní jména a konkrétní fakta. To je černé na bílem a s tím se dá pracovat. Jak už jsem zmínil, vedle naší disciplinárky šetří celou věci policie, která má k dispozici účinnější vyšetřovací prostředky než my, spoléháme na to, že nám pomůže odhalit, kde je pravda a kdo se provinil," dodává Pelta.

Kučera mi hned volal, říká Pelta

Krátce před polednem se navíc dozvěděl, že soud poslal moravského místopředsedu Dalibora Kučeru do vězení.

Proti původnímu podmíněnému trestu za korupci se Kučera se svými společníky odvolal, jenže Krajský soud v Brně ještě přitvrdil a poslal celou trojici na dva roky do vězení (podrobnosti o případu zde).

"Krátce poté, co byl ten verdikt vyřčen, se se mnou pan Kučera telefonicky spojil a o tom rozsudku mě informoval," říká Pelta.

"Jsme domluveni, že se večer spojíme znovu a pan Kučera mě bude informovat o tom, jaké řešení situace navrhne," dodává.

Morava bez šéfa? Nebo valná hromada?

Lze očekávat, že Kučera na svoji místopředsednickou funkci abdikuje. "Nechci předjímat. Každopádně platí, že jsem ctil presumpci neviny, dokud nebyl vyřčen pravomocný rozsudek. Teď se k tomu nějak postavit musíme," konstatuje Pelta.

Nabízí se otázka, zda bude moravská komora až do plánované červnové valné hromady takříkajíc bez šéfa, nebo zda bude fotbalový sněm svolán v dřívějším, mimořádném termínu.

"Nepředbíhejme. V pátek proběhne na Strahově zasedání výkonného výboru, tam budeme celou otázku řešit a pak vás o našem stanovisku k této věci budeme informovat," říká Pelta.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 59 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy