Nigerijec Ghali zařídil Liberci výhru proti Boleslavi, v Karviné na sněhu řádil Juliš

Aktualizováno 25. 11. 2023 18:07
Fotbalisté Liberce porazili v 16. kole první ligy doma Mladou Boleslav 2:1. O triumfu Slovanu rozhodl premiérovými dvěma brankami v české nejvyšší soutěži nigerijský záložník Ahmad Ghali, na jehož úvodní gól odpověděl Matěj Pulkrab. Lukáš Juliš rozhodl dvěma brankami o výhře Olomouce v Karviné. Plzeň remizovala v Hradci a Teplice doma s Bohemians.
Ahmad Ghali slaví gól Liberce proti Mladé Boleslavi.
Ahmad Ghali slaví gól Liberce proti Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Liberec bodoval v pátém kole po sobě a posunul se na osmé místo neúplné tabulky. Boleslav prohrála dvě z posledních tří ligových utkání a klesla na páté místo, k dobru má však odložený duel s Plzní.

Týmy se utkaly po necelém měsíci, 1. listopadu Slovan v osmifinále domácího poháru porazil Boleslav 1:0. Severočeši i tentokrát začali lépe a v sedmé minutě skórovali. Preisler přihrál do vápna, hostujícímu obránci Suchomelovi se možná i vinou těžkého terénu nepovedlo míč odvrátit a Ghali střelou k tyči nedal Trmalovi šanci. Třiadvacetiletý nigerijský záložník se trefil v české lize poprvé.

V 10. minutě Středočeši srovnali. Kušej, který v pondělí proti Moldavsku debutoval v českém reprezentačním "áčku", odcentroval na bližší tyč a bývalý hráč Slovanu Pulkrab hlavou překonal Bačkovského. Proti svému někdejšímu zaměstnavateli se prosadil i ve druhém vzájemném utkání v ligové sezoně. V červencovém duelu se podílel na remíze 2:2, přestože v něm Liberečtí vedli o dvě branky a ještě dohrávali v přesilovce.

Zápas nadále pokračoval za hustého sněžení. V 18. minutě domácí gólman zastavil Marečkův pokus. Na další příležitosti se pak chvíli čekalo, až v 36. minutě Pulkrab přihrál v šestnáctce pod sebe a Kušejovu ránu vytáhl Bačkovský nad břevno. V závěru úvodního dějství stoper Chaluš dlouhým pasem za hostující obranu našel Tuptu, jenže ten vyběhnutého Trmala nepřeloboval.

Po přestávce Suchomelovu hlavičku zastavil Bačkovský. V 70. minutě si Ghali navedl míč na levou nohu a povedenou střelou z hranice vápna vystřelil svému mužstvu plný bodový zisk.

Slovan v lize porazil Mladou Boleslav po čtyřech utkáních a doma v nejvyšší soutěži s ní prohrál jediný z posledních 17 duelů. Svěřenci trenéra Marka Kuliče potřetí z minulých čtyř venkovních ligových zápasů nebodovali.

Koubek proti bývalému týmu znovu neuspěl

Plzeňští fotbalisté jen remizovali v Hradci Králové 1:1. Domácí poslal do vedení v 11. minutě Michal Leibl, v 73. minutě vyrovnal Cadu. Západočeši v nejvyšší soutěži neporazili Hradec potřetí za sebou.

Plzeňští vyhráli jediné z posledních pěti kol a v neúplné tabulce zůstali čtvrtí. K dobru mají odložený zápas v Mladé Boleslavi. "Votroci" bodovali počtvrté za sebou, v posledních třech ligových duelech remizovali a nadále jim patří 11. příčka.

Trenérovi Viktorie Miroslavu Koubkovi nevyšel ani druhý souboj s bývalým týmem, který ještě v minulé sezoně vedl. Na konci července Západočeši doma s Hradcem také pouze remizovali 1:1.

"Votroci" otevřeli skóre v 11. minutě. Bývalý plzeňský záložník Pilař, hrající 200. ligový zápas, ze standardní situace nacentroval do šestnáctky, Kodeš míč prodloužil k Leiblovi a ten přesnou hlavičkou překonal brankáře Staňka. Královéhradecký stoper se v ligovém ročníku trefil poprvé.

Domácí v úvodu příliš nepouštěli Viktorii před svou branku a ve 27. minutě mohli přidat druhý gól. Po akci aktivního Pilaře se dostal do zakončení Horák, jenže vysoko přestřelil. V závěru prvního poločasu už za silného sněžení v možná největší plzeňské šanci úvodního dějství po Caduově standardní situaci Chorý hlavičkoval kousek nad břevno.

Koubek do druhé půle poslal čerstvé hráče Dweha s Klimentem, kteří nahradili nevýrazné Sýkoru a Vlkanovu. První příležitost po změně stran však měl domácí Horák, jenž z úhlu trefil boční síť.

Plzeňští si potom vytvořili několik náznaků a v 73. minutě vyrovnali. Po velkém závaru vypálil zpoza šestnáctky Cadu "šajtlí" a brankář Bajza na jeho pokus k tyči nedosáhl. Brazilský krajní bek vstřelil druhý gól v ligové sezoně.

V 88. minutě mohl dokonat plzeňský obrat střídající Kliment, který ale sám před brankou hlavičkoval o kousek vedle. Hradec bodoval ve čtvrtém z posledních pěti domácích ligových duelů.

Remíza v duelu tabulkových sousedů

Fotbalisté Teplic v souboji sousedů v tabulce remizovali 1:1 s Bohemians Praha 1905. Domácí Severočeši vedli díky brance Štěpána Chaloupka z úvodního dějství, tři minuty před koncem srovnal střídající Matyáš Kozák. V tabulce jsou Teplice desáté a na deváté "Klokany" i osmý Liberec ztrácejí bod.

Jako první v husté chumelenici zahrozili Bohemians 1905, ale v šesté minutě odraz od Dostála brankáře Grigara nezaskočil. Vzápětí na druhé straně nebezpečně vystřelil Havelka, ale Jedlička vyrazil na roh.

Ve 13. minutě se k míči na vápně dostal Prekop, proti jeho střele však Grigar dobře vyběhl. Sedm minut nato se už skóre měnilo. Po rohu se o to postaral teplický stoper Chaloupek a připsal si první gól v ligové kariéře.

Na další šance se poté čekalo až do konce poločasu. Nejprve v dobré pozici netrefil branku Havelka a poté převzali aktivitu hosté. Nejdříve vystřelil Puškáč nad a v posledních sekundách po odraženém míči těsně minul Prekop.

Po přestávce se do první příležitosti dostali domácí Mičevič s Havelkou, ale oba mířili těsně mimo. V 57. minutě se po rohu neprosadil Chaloupek a na druhé straně šest minut nato neuspěl s tvrdou ránou Köstl.

Poté se na zhoršujícím se terénu čekalo na další výraznější šanci až do 87. minuty a hned z toho bylo vyrovnání. Hála dostal míč za obranu a přesnou přihrávkou našel ve vápně volného střídajícího Kozáka, který uklidil míč k bližší tyči.

V nastavení ještě mohl strhnout vítězství na stranu Teplic Jukl, ale ve velké šanci pouze trefil brankáře Jedličku. Severočeši potvrdili, že doma se jim nedaří, na Stínadlech vyhráli jediný z posledních sedmi ligových zápasů.

Přestávku v Karviné protáhlo sněžení

Fotbalisté Olomouce zvítězili v 16. kole první ligy v Karviné 2:0. Kvůli hustému sněžení a úklidu hrací plochy trvala poločasová přestávka 35 minut. O vítězství Hanáků rozhodl brankami v sedmé a 46. minutě Lukáš Juliš, který se s osmi góly dostal do čela střelecké tabulky soutěže. Sigma vyhrála po čtyřech kolech a v neúplné tabulce poskočila na třetí místo. Karviná potřetí za sebou nebodovala a Hanáky ani ve 13. vzájemném ligovém duelu neporazila. Nováček nejvyšší soutěže klesl na 14. příčku.

V úvodu ještě na svěžím zeleném trávníku museli hosté odvracet několik nebezpečných centrů, ale pak brzy udeřili. Ventúra poslal ideální dlouhý nákop za karvinskou obranu, míč zpracoval Zmrzlý, přistrčil jej Julišovi a ten měl cestu ke gólu otevřenou.

Domácím chvíli trvalo, než našli ztracený rytmus. Blízko vyrovnání byli v 19. minutě po tvrdé střele Budínského, kterou Digaňa vyrazil před sebe a s dorážkou pak neuspěl ani Čavoš. Silnou zbraní Hanáků byly brejky, které dělaly karvinské defenzivě spoustu starostí. Rychlým kontrům ovšem chyběla přesnější finální fáze a gólman Holec několikrát zasáhl.

Po půlhodině sice Karviná dostala míč do sítě, ale Memičově trefě předcházel Čavošův faul na gólmana Digaňu a sudí Klíma branku neuznal. Poločasová přestávka se kvůli hustému sněžení a úklidu hrací plochy nezvykle protáhla a trvala 35 minut.

Krátce po ní udeřili opět hosté. Míč se po ose Breite a Zmrzlý dostal k Julišovi, který hned ve 46. minutě zblízka skóroval. Na zasněženém trávníku se Slezané nevzdali a bojovali o šance na korekci výsledku. Na obtížném terénu, kde domácí činovníci očistili jen čáry a malé pokutové území, však bylo těžké kombinovat a prosadit se. Náznaky šancí se rodily spíše po nákopech do vápna.

Na straně domácích se zblízka neprosadil střídající Doležal, u hostí zase stoper Beneš. Závěr zápasu se odehrával již na hraně regulérnosti. Zorvan mohl v 83. minutě přidat třetí gól Sigmy, pokusy o nápor Karviné ztroskotaly na dalších přívalech sněhu. Slezané v lize s Olomoucí posedmé za sebou prohráli.

16. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 7. a 70. Ghali - 10. Pulkrab. Rozhodčí: Rouček - Nádvorník, Mokrusch - Radina (video). ŽK: Prebsl, Mikula, Čech (trenér brankářů) - Kušej. Diváci: 1415.

Sestavy:

Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Mikula - Ghali (90.+1 Fukala), Žambůrek, Červ, Preisler - Frýdek (62. Horský) - Kulenovič (90.+2 Purzitidis), Tupta (83. Rabušic). Trenér: Kozel.

M. Boleslav: Trmal - Kostka (85. Šimek), Suchý, Karafiát, Suchomel - Matějovský (79. Ladra), Sakala (85. Kubista) - Kušej, Mareček, Solomon (61. Jawo) - Pulkrab (61. Hilál). Trenér: Kulič.

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)

Branky: 11. Leibl - 73. Cadu. Rozhodčí: Berka - Vlček, Pečenka - Hocek (video). ŽK: Horák, Kodeš, Harazim, Poštulka (trenér brankářů) - Bucha, Šulc, Hejda, Mosquera. Diváci: 7818.

Sestavy:

Hradec: Bajza - Klíma, Ševčík, Leibl (88. Čech), Horák - Kodeš - Čmelík (67. Harazim), Kučera, Pudhorocký (72. Šašinka), Pilař (88. Juliš) - Vašulín. Trenér: Kotal.

Plzeň: Staněk - Kopic (64. Mosquera), Hranáč, Hejda, Cadu - Bucha, Traoré - Sýkora (46. Kliment), Šulc, Vlkanova (46. Dweh) - Chorý. Trenér: Koubek.

FK Teplice - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 20. Chaloupek - 87. Kozák. Rozhodčí: Starý - Váňa, Vodrážka - Petřík (video). ŽK: Knapík - Dostál, Kadlec. Diváci: 2639.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Hronek, Jukl, Havelka (66. Křišťan), Radosta - Trubač - Jásir (77. Cykalo), Vachoušek (67. Gning). Trenér: Frťala.

Bohemians: Jedlička - Dostál (56. Kadlec), Köstl (75. Kozák), Hůlka, Hybš (83. Mužík) - Smrž, Hrubý - Beran (46. Kovařík), Prekop, Hála - Puškáč (56. Matoušek). Trenér: Veselý.

MFK Karviná - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 7. a 46. Juliš. Rozhodčí: Klíma - Podaný, Dobrovolný - Kocourek (video). ŽK: Čavoš, Ayaosi, Jarábek (trenér) - Chvátal, Navrátil. Diváci: 1714.

Sestavy:

Karviná: Holec - Čurma (46. Ayaosi), Krčík (56. Ezeh), Bederka, Fleišman - Traoré, Čavoš (71. Žák) - Iván (78. Papalelé), Budínský, Memič - Akinyemi (46. Doležal). Trenér: Jarábek.

Olomouc: Digaňa - Vraštil, Beneš, Novák - Chvátal (90. Křišťál), Ventúra (76. Pospíšil), Breite, Zmrzlý - Dele (61. Navrátil), Zorvan (90. Langer) - Juliš (76. Zifčák). Trenér: Jílek.